AYVALIK'IN ÇOKLUK ÇAYIRLARININ KORUNMASI DÜŞÜNCESİNCE BM DESTEKLİ PLAN BAŞLATILDI

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde avcılık malzemelerinin ekolojik dengeyi esirgeyici çokluk çayırlarını zılgıt etmesi dolayısıyla Ege Ekoturizm Derneğince Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Çevre Fonu destekli plan başlatıldı.

AYVALIK'IN ÇOKLUK ÇAYIRLARININ KORUNMASI DÜŞÜNCESİNCE BM DESTEKLİ PLAN BAŞLATILDI
Balıkesir

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde fantom ağlar ve gümrüksüz avcılık malzemelerinin, "su altının ormanları" kendisine aşina ve ekolojik dengeyi esirgeyici çokluk çayırlarını zılgıt etmesi dolayısıyla Ege Ekoturizm Derneğince Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Çevre Fonu destekli plan başlatıldı.

Bölgede 19 talibi havi ve 700'den çok çokluk canlısını barındıran Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nın derinlerine nazil uzmanlar, çokluk çayırlarının üstündeki fantom ağ ve gümrüksüz avcılık av malzemelerini temizledi.

Proje koordinatörü ve su altı eğitmeni Koray Gerçe, gazetecilere icra ettiği açıklamada, merkezi Ayvalık'ta mevcut Ege Ekoturizm Derneğince, BM Küresel Çevre Fonundan dayanak noktası gerçekleştirme edilerek Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'ndaki çokluk çayırlarının haritalanması, keyif durumlarının yanında çevreye, ekonomiye ve ekolojiye tesirini araştıran projeyi yaşama geçirdiklerini bildirdi.

Deniz çayırlarının el ortada "erişte" kendisine bilindiğini hatırlatan Gerçe, "Ege kıyılarında gani rastlanılan birlikte enerjik türüdür bu. Birçok efsanevi şekli ve alglere ev sahipliği yapmaktadır. Balıkların tahaffuz alanıdır. En ehemmiyetli ayrıcalığı de karbon emilimi epilepsi metrekare başına günde 10 litre müvellidülhumuza sağlıyor. Adeta denizlerin ormanı konumundadır. Ayvalık, denizindeki bu denli gani birlikte biyoçeşitliliğe cemaat olmasını bu çokluk çayırlarına borçludur." ifadelerini kullandı.

Gerçe, plan kapsamında akademisyenlerle çalıştıklarını belirtti.

Doğu Akdeniz Üniversitesinden çokluk biyoloğu Doç. Dr. Burak Ali Çiçek ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nda 93 plonjon gerçekleştirdiklerini tabir fail Gerçe, laflarını şu şekilde sürdürdü:

"Bu dalışlarda, gümrüksüz avcılıkta makbul av malzemeleri ve 'hayalet' kendisine da nitelendirdiğimiz ölmüş ağları belirleme ettik. Ölü ağ dediğimiz, balıkçıların suya yararsız kendisine bıraktıkları ağlardır. Bu ölmüş ağların süresince nice canlının çevrili kaldığını, mercan balığı balığı resiflerine dokunca verdiğini, çokluk canlılarının hayatını aksi etkilediğini ve çokluk dibi habitatını bitirmeye başladığını gördük. Yaptığımız dalışlarla bu ağları temizledik. Bu dalışlarımızda nice canlıyı kontak lens dibine aldık. Ahtapotlar, haşerat ve kapik balıklarına balya geldik. Hem o fantom ağları bulundukları yerlerden çıkardık bununla beraber şamandıralayıp markalayarak bunları ilerleyici senelerde çıkarabilmek düşüncesince programlarımızı hazırladık."

Proje kapsamında başta BM Küresel Çevre Fonundan ehemmiyetli birlikte dayanak noktası aldıklarını aktaran Gerçe, başkaca evcil yönetimlerden dayanak noktası beklediklerini, ilerleyici evrelerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Ayvalık Belediyesini projeye engelleme buyurmak istediklerini laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1