BAKAN KURUM: İSTANBUL FİNANS MERKEZİ PROJESİ YÜZDELİK 60 SEVİYESİNE MEVRUT DURUMDA

Bakan Kurum, "Hazine ve Maliye Bakanlığı ile baş başa yürüttüğümüz İstanbul Finans Merkezi Projesi, şu anda yüzdelik 60 seviyesine mevrut durumda. İnşallah 2021 yılı Aralık kocaoğlan sonu itibarıyla inşaatını tamamlamış olacağız." dedi.

BAKAN KURUM: İSTANBUL FİNANS MERKEZİ PROJESİ YÜZDELİK 60 SEVİYESİNE MEVRUT DURUMDA
İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile baş başa yürüttükleri İstanbul Finans Merkezi Projesi'nin şu anda yüzdelik 60 seviyesine geldiğini ve 2021 Aralık kocaoğlan sonu bakımından inşaatını tamamlamış olacaklarını belirterek, merkezi İstanbul'a, Türkiye'ye, topu topu Ortadoğu ve dünyaya kazandıracaklarını tabir etti.

Bakan Kurum, Ataşehir'de inşası devam eden İstanbul Finans Merkezi'nin yapım bölgesini görüşme ederek, araştırmalarda bulundu.

İncelemelerin arkası sıra matbuat mensuplarına açıklamada mevcut Kurum, İstanbul'da ülkenin mal geleceği düşüncesince aşırı ehemmiyetli beraberinde plan yürüttüklerini vurguladı.

Finansal piyasaların hâlâ kompetitif beraberinde tüketicilere kavuşması ve Türkiye'yi mali açıdan en güzel biçimde temessül eylemek amacıyla kısaca 300 bin metrekare yer piyasası üstünde 2,5 milyon metrekare yapım bölgesine erbap alanda merkezin inşasının çabucak sürdüğünü dile getiren Kurum, inşaatta 7 bin 500 ferdin çalıştığını kaydetti.

Bakan Kurum, merkezin inşaatında gelinen sonuç gözcü ve özelliklerine bağlı şöyleki konuştu:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı ile baş başa yürüttüğümüz İstanbul Finans Merkezi Projesi, şu anda yüzdelik 60 seviyesine mevrut durumda. İnşallah 2021 yılı Aralık kocaoğlan sonu bakımından İstanbul Finans Merkezi inşaatını tamamlamış olacağız. Merkezi İstanbulumuza, ülkemize, topu topu Ortadoğu ve dünyamıza kazandırmış olacağız. 1 kilometre seyir yolu ve ortamında içtimai donatıların bulunduğu Finans Merkezi'nde lazım meslek lazım teçhizat yönünde cami, alım satım alanlarıyla baş başa ihtimal dünyada yegâne diyeceğimiz beraberinde mal merkezi inşasını şişman çaba ve cansiparane yürütüyoruz. Amacımız ve misyonumuz 2021 yılı sonuna uydurma verdiğimiz kadar inşaatını tamamlamaktır."

"Cumhurbaşkanımızın deyimiyle, 'Türkiye olarak, burada İslami mal piyasalarına gayrı yandan hem bölgemiz bununla müşterek Ortadoğu ve Yakın Avrupa'ya fariza edecek beraberinde mal merkezi olma yolunda, gidiyoruz ve kararlıyız." diyen Bakan Kurum, dört başı mamur inşaatların çalışarak başladığını, pandemi zamanına karşın ekiplerin aralık vermeden çabuk beraberinde biçimde çalışmalarını yürüttüklerini tabir etti.

"İstanbul'da 117 bin konutun dönüşümü gerçekleştiriyoruz"

Bakan Murat Kurum, kentsel transformasyon dair beraberinde gaye koyduklarını, bu doğrultuda doğacak 5 sene bünyesinde herhangi beraberinde sene 300 bin, 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümü düşüncesince icraat yürüttüklerini belirterek, şöyleki bitmeme etti:

"Şu an İstanbul'da 117 bin konutun dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Bu sabahleyin Başakşehir'deydik ve ilçede aşırı ehemmiyetli transformasyon projelerini yaşama giyinmek kıl payı kararlarımızı aldık. Hemen elden herhangi beraberinde ilçede kentsel transformasyon projelerimiz var. Toplu Konut Dairesi Başkanlığımız, Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz ve belediyelerimiz ile baş başa bu süreci yönetiyoruz. Hedefimiz 'öncelikli' dediğimiz konutların dönüşümünü sağlamaktır. Bakanlık şekilde vatandaşlara herhangi beraberinde muhtelif yatırımı yapıyoruz. Taşınma, kira, devletleştirme yardımı, fen iane ve bu çerçevede çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Elbirliği ortamında çekmek zorundayız."

Kentsel dönüşümün siyasa üstü beraberinde maslahat bulunduğunu özetleyen Kurum, yerli yönetimler, Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık ve vatandaşın azimli beraberinde biçimde süreci yöneteceğini tabir etti.

Bakan Kurum, Fikirtepe Projesi'nin aşırı ehemmiyetli bulunduğunu vurgulayarak, "Fikirtepe Projesine bağlı toy tasarımlarımız bitti. İnşallah dakika onun da toplantısını yapacağız. Nisanda uydurma verdiğimiz gibi, 3 sene içerisinde, aşamalar halinde, kısaca 10 bin hane ve 60 bin yurttaşı aracısız ilgili beraberinde proje, bu projenin de inşasına başlayacağız." sanarak konuştu.

Küresel açıdan ülkedeki mal sektörünü solmamış ve berk avlamak düşüncesince Finans Merkezi inşaatının da ehemmiyet bildirme ettiğini, buradaki yapıların hepsinin depreme dayanabilen yapıldığını, zeminde lüzumlu güçlendirmelerin yapıldığını, taşıt kapasitesi, içtima alanları ile içtimai gereksinimleri değerlendirecek herhangi beraberinde muhtelif detayın düşünüldüğünü tamlayan Kurum, beraberinde yer sarsıntısı çabucak mal merkezinin de ayakta kalmasının ehemmiyet bildirme ettiğini, bu kapsamda merkezin tamamlanmasının da ülkeyi beraberinde deme da yukarıya taşıyacağını kaydetti.

"1000 amme kuruluşuna bakir atılmış vesikası veriyoruz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gazetecilerin sorusu üstünde şehirde muhtemel alevlenmiş yağışa müteveccih şu değerlendirmede bulundu:

"Hakikaten 2020 yılı yağışsızlık yönünde aşırı ağır geçti. 2021'de ve bundan ahir süreçte hava değişikliği ve tesirleri şehirlerimizde aşırı hâlâ beraberinde tomar hissedilir duruma gelecektir. Bu kapsamda tığ hem İstanbulumuzda hem Türkiyemizde nice plan gerçekleştiriyoruz. Eylem planlarımızı açıkladık. Bu aksiyon planları kapsamında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Millet bahçeleri, saf ve mahfuz yerlerin artırılması ve bakir atılmış projemiz de hava değişikliğiyle uğraş noktasında önemli."

Sıfır atılmış anlayışının bundan böyle beraberinde ekin biçimine getirilmesi icap ettiğini tamlayan Kurum, laflarını şöyleki tamamladı:

"Ürettiklerimizi hâlâ değerli duruma getirecek, tüketimden üretime ilişik bedel sağlayacak bakir atılmış sistemini yaygınlaştırmak zorundayız. Bu kapsamda 70 bin ve İstanbul'da 17 bin amme büyüklenme ve kuruluşunda uygulamaya geçtik. 1000 amme kuruluşuna bakir atılmış vesikası veriyoruz. Bugün geçmiş belgemizi Başakşehir Belediyesi'ne verdik. Çocuklarımıza yetişek veriyoruz. 2030-2040'lı zamanlarda çocuklarımıza hâlâ yaşanabilir beraberinde mekân ve insanoğlu odaklı, doğaya hürmetli beraberinde mekân tasarruf eylemek hesabına bu planlar ehemmiyet bildirme ediyor. Kovid-19 salgını beraberinde kez hâlâ gösterdi ki yeşil alan, denizler, akarsularımızı destek olmak zorundayız. Şehrin dem almış bulunduğu alanlardan bir tanesi denizler, akarsularımız bir tanesi de ormanlarımız. Bunları artıracak bununla müşterek bunları koruyacak adımları kararlılıkta atıyoruz ve atmaya da bitmeme edeceğiz."

Bakan Kurum, Finans Merkezi'nin arkası sıra Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü'yü görüşme etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 18:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1