BAKAN KURUM: 'İZMİR'İN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM HAMLESİNİ BAŞLATMIŞ OLUYORUZ'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rıza bey Apartmanı enkazı önünde yaptığı açıklamada, İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm hamlesini başlattıklarını söyledi. Bakan Kurum, deprem ve tsunamide zarar gören vatandaş ve esnafa da ödemelerin gerçekleştirildiğini ve öde

BAKAN KURUM: 'İZMİR'İN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM HAMLESİNİ BAŞLATMIŞ OLUYORUZ'

Merkez üssü Seferihisar açıkları olan 6.6 şiddetindeki deprem dolayısıyla kentte bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de arama kurtarma çalışmalarının sadece Rıza Bey Apartmanı'nda devam ettiğini belirterek, buradaki çalışmaların da bu gece tamamlanmasının planlandığını bildirdi. Kurum, Rıza Bey enkazındaki çalışmaları incelemesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, deprem esnasında İzmir'de 17 binada hasar meydana geldiğini hatırlattı.

16 alanda çalışmalar tamamlandı

Depremde hasar gören binaların 16'sında arama kurtarma çalışmalarının bittiğini söyleyen Bakan Kurum, çalışmaların sadece Rıza Bey Apartmanı'nda sürdüğünü açıkladı. Bakan kurum, "İlk saatlerden itibaren tüm ekipler özveriyle, 7 gün 24 saat aralıksız yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüler. Zarar gören diğer 16 alanda arama kurtarma faaliyetleri tamamlandı. Şu an sadece Rıza Bey Apartmanı'nda arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Buradaki arama kurtarma faaliyetlerinin bu gece bitirilmesi planlanıyor. Hassasiyetle çalışıyoruz. Son ana kadar, son saniyeye kadar, enkaz altındaki vatandaşlarımıza sağ salim ulaşabilmek adına titizlikle çalışmalar sürüyor. 107 vatandaşımızı enkazdan sağ şekilde kurtardık. 111 vatandaşımızı enkaz altında kaybettik. Yaralılarımız hastanelerde tedavi ediliyorlar. İnşallah yoğun bir şekilde hasar tespit çalışmalarını yapıp, bu çalışmalar çerçevesinde de yeni yapılacak konutların inşasını gerçekleştireceğiz. Buna ilişkin yerinde yapacağımız projeler olacak. Ağır hasarlı binaların olduğu alanlarda, yine riskli gördüğümüz bu alanların çevresindeki binaları da katmak suretiyle projelerimizi gerçekleştireceğiz. Yerinde yapacağımız projeler, zemin art 5 katı geçmeyecek. Yöresel mimariye uygun bir şekilde projelerimizi gerçekleştireceğiz. Bayraklı, Bornova ve Karşıyaka ilçelerinde hasar tespit çalışmalarını hassasiyetle yürütüyoruz. Bayraklı'da 2 gün içerisinde enkaz ve enkaz etrafındaki bitireceğimizi söylemiştik. Bugün akşam itibariyle Bayraklı ilçemizdeki hasar tespit çalışmaları, hasarlı binalar ve etrafındaki binaların tespitleri tamamlanacak" diye konuştu.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul