BAKAN VARANK'TAN COVİD-19 TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLACIN ÜRETİLDİĞİ FABRİKAYA ZİYARET

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19'a karşı çok kısa bir sürede yerli imkanlarla sıfırdan sentezlenen ve tedavide kullanılmaya başlanan ilacın üretildiği fabrikayı ziyaret etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üni

BAKAN VARANK'TAN COVİD-19 TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLACIN ÜRETİLDİĞİ FABRİKAYA ZİYARET

Medipol Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Atabay İlaç'tan Zeynep Atabay Taşkent'in koordinasyonunda 32 kişilik ekip tarafından sentezlenen ilaç, ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Hekimlerimizin Covid-19 hastalığı tedavisinde etkin şekilde kullandığı Favipiravir isimli ilacı TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışan bilim insanlarımız kendi sentezimizle üretmeyi başardı” açıklaması ile duyuruldu.

Atabay İlaç ve Kimya'ya ziyaret

İlacın ilk numunesi Haziran ayında kendisine sunulan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yürütülen faaliyetleri yerinde görmek amacıyla Favicovir'in üretildiği Atabay Kimya'nın Gebze'deki fabrikasını ziyaret etti. Varank'a ziyaretinde Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Atabay Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Atabay Taşkent ile Fabrika Direktörü Şahin Gürsel eşlik etti.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1