'BEYAZ TULUMLULAR' DEZENFEKSİYON MESAİSİNDE

Toplum sağlığının korunması düşüncesince yerleşme yerlerinde geceli gündüzlü demeden dezenfekte çalışmalarını sürdüren ekipler, esenlik personellerinin dünkü insan koronavirüs salgınına dirlik verdiği özveren mücadeleye emekleriyle ulama sağlıyor.

'BEYAZ TULUMLULAR' DEZENFEKSİYON MESAİSİNDE
Edirne


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ait aradığınız hepsi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini fazla ortamlarRAKAMLARLA: Ülke dünya koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Tüm yurtta örnekleri bulunan bu ekiplerinden biri de Edirne site merkezi ile köylere denli dezenfeksiyon işlerini sürdüren Edirne Valiliği İl hususi İdaresi ile Edirne Belediyesi mensuplarından müteşekkil.

Edirnelilerin giysilerinden ötürü "Beyaz tulumlular" ismini verdiği ekipler, sabık sene april ayından bugüne market, iş yerleri, apartmanlar, konaklama tesisleri, alım satım merkezleri, büyüklenme kuruluşlar, göçüm durağı, minibüsler karışma 59 bin 160 yeri ilaçladı.

Valilik koordinesindeki icraat kapsamında takımlar dronelerle havadan, iş makineleri ve el sistemleriyle yerden şehri adeta kesintisiz dezenfekte ediyor.

"Virüsle harpte dezenfekte aşırı önemli"

Virüsle savaş fail "Beyaz tulumlular"dan biri de ekibin şefi Emre Boduroğlu. Boduroğlu, sabahın geçmiş ışıklarında tulumunu giyerek kol dostlarının yanına gidiyor, buradaki toplantının peşi sıra dezenfeksiyon kadrosu fariza yerlerine dağılarak mücadeleye yardım sunuyor.

Boduroğlu, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, varlık merkezinde derin bulunan çıkmaz ve caddelerin dezenfekte edilmesine uyanıklık gösterdiklerini söyledi.

Köylerde ise cami, durak ve muhtarlıkları dezenfekte ettiklerini dile getiren Boduroğlu, "Her güneş bizlere maruz düzentileme çizelgesini kusursuz uyguluyoruz. İnsanların derin bulunduğu bölgelerde icraat yapıyoruz. Sağlık çalışanlarımıza aşırı teşekkürname ediyoruz. Onların bu emeklerine katkıda bulunuyorsak ne bahtiyar bize. Virüsle harpte dezenfektenin aşırı ehemmiyetli bulunduğunu biliyoruz." dedi.

"Haftanın yedi haset dursuz duraksız dezenfekteye bitmeme ediyoruz"

Dezenfekte ekiplerinin koordinatörü ve İl hususi İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Turan Ateş de salgının tesirini sürdürmeye bitmeme ettiğini anımsattı.

Salgınla savaş çalışmalarını Vali Ekrem Canalp'in öncülüğünde senkronize biçimde bitmeme ettirdiklerini tamlayan Ateş, şu biçimde konuştu:

"Çalışmalarımızı amme kurumlarıyla beraberlik içinde yapıyoruz. Sabah geçmiş iş adına ekiplerimizle planlamaya yapıyoruz. Özellikle hadise mevcut binalarımızdan doğmak neredeyse caddeler, sokaklar toplanmış binalarımız biricik on paralık aracısız geçiriliyor. Sırt pülverizatörleri (ilaçlama aleti), traktör pülverizatörleri ve tanker pülverizatörleri ile dezenfektemiz bitmeme etmekte. Haftanın yedi haset dursuz duraksız dezenfekteye bitmeme ediyoruz."

Virüsün yayılım hızını en az seviyeye indirmeyi amaçladıklarını tabir fail Ateş, şunları kaydetti:

"Edirne ve ilçelerinde 383 personelimiz bu aha fariza alıyor. 250 beden pülverizatörü, 72 anahtar filomuz hizmette. Bununla bu arada göçüm duraklarına, servis araçlarına, işletmelere, esnafa, toplanmış amme kurumlarına 37 bin 100 el pülverizatörü dağıttık. Dezenfekte ekibimiz günce il genelinde 7 bin 646 çatı ve 1367 iş yeri, 271 servis ara bulucu dezenfekte ediyor. Ekiplerimiz koronavirüse için il geneli, ilçeler ve 253 köyde günce 118 bin 390 litre dezenfekte kullanıyor."

Vatandaşlar çalışmalardan memnun

Sazlıdere Köyü Muhtarı Erdoğan Durak da "Valiliğimizin verdiği dezenfanı kullanıyoruz. Ekiplerimizin çalışmalarına karye halkı adına arkalamak amacıyla tığ de köyümüzü traktörle dolaşarak dezenfekte ediyoruz." ifadesini kullandı.

Kent sakinlerinden Nihat Bodur ise oturdukları apartmanın herhangi bir güneş derneşik adına dezenfekte edildiğini belirterek Valilik ve İl hususi İdaresi çalışanlarına teşekkürname etti.

Vatandaşlardan Halil Bodur da devletin salgınla mücadeleyi titizce bitmeme ettirdiğini, Edirne'de hadise sayılarının topyekûn mücadeleyle düştüğünü söyledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1