BİLİŞİM DALINDA İŞ ARAYANLAR SALGINDAN ETKİLENMEDİ

Bilişim piyasası salgının negatif iktisadi neticelerinden minimum etkilenen bölüm olurken, iş ilanı sayısında ise normalleşme zamanına intikal kocaoğlan bulunan haziran bakımından güzeşte senenin ayrımsız zamanına gereğince yüzdelik 22'lik artım yaşadı.

BİLİŞİM DALINDA İŞ ARAYANLAR SALGINDAN ETKİLENMEDİ
Istanbul

AA muhabirinin Kariyer.net'in 2020’nin 'En'leri açıklamasından derlediği bilgilere göre, 27 milyondan birlikte tomar özgeçmiş barındıran ve 336 bin'den birlikte tomar işverene misyon sağlayan Kariyer.net, 2020 senesinde 800 binden birlikte tomar adayın dünkü işini bulmasına vasıtalık etti.

600 bini epey iş ilanı yayımlandı

Kariyer.net'te, 2020 yılı süresince 604 bin iş ilanı yayımlandı ve adaylar 122 milyon 336 bin 768 iş başvurusu gerçekleştirdi.

2,4 milyondan birlikte tomar yetenek, iş arayışlarında Kariyer.net platformlarını yeğleme ederek dünkü örgen oldu. Kariyer.net, 2020 senesinde almış bulunduğu 383 milyondan birlikte tomar görüşme ile şayet birlikte diyar olsaydı hayattaki en canlı 3. diyar olurdu.

Yayınlanan dünkü iş ilanı sayısına gereğince Bilişim, Üretim / Endüstriyel Ürünler, Tekstil, Sağlık ve Yapı sektörleri 2020’de en aşırı iş ilanı gösteren sektörler oldu.

Bu sektörlerde rastgele birlikte azalış beklememekle bu arada 2021 yılı ortamında başı çeken sektörler olabileceği kestirim ediliyor. İşverenlerin en aşırı yavuklu aradıkları pozisyonlar ise adanmış danışmanı, yazılım mühendisi, saymanlık elemanı, iş analisti, bacı oldu.

Bilişim sahası salgına karşın büyüdü

Verilerde salgından minimum etkilenen sektörlere bakıldığında, güzeşte yıla gereğince iş ilanı sayısında yüzdelik 8 artışıla bilişim sahası evvel tam yer aldı. Bilişim sektöründe, normalleşme zamanına intikal kocaoğlan bulunan haziran kocaoğlan itibaıyla güzeşte senenin bire birlikte zamanına gereğince yüzdelik 22 çoğalma yaşandı. 2020 senesinde Bilişim sektöründe en birlikte tomar aranan pozisyonlar ise yazılım uzmanı, grafiker, bilim iş uzmanı, elektronik beyin mühendisi ve java yazılım uzmanı oldu.

AA muhabirine açıklamalarda mevcut Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, 2020 yılında; yazılım uzmanları/mühendisleri, Ar-Ge mühendisleri, hareketli yürütüm geliştiriciler, mahsul ihya yöneticileri, kullanıcı deneyimi uzmanları, kullanıcı arayüz dizaynı uzmanları, meslek mühendisleri, data analitiği uzmanları gibi teknoloji dalında çalışan pozisyonlara alakanın artmasına dikkati çekti.

Uysal, "Pandemi etkisiyle dijitalleşmenin hızlanması, e-ticaret kütlesinin büyümesi ve alışverişlerin genel ağ üstünden yapılması gerekliliği de gine bu alandaki kabiliyet ihtiyacının katlanarak artmasına sebep oluyor. Tüm dünyada bulunduğu kadar Türkiye’de de bilişim sektöründe sürekli birlikte kabiliyet açığı var.  İşe alım uzmanlarının yüzdelik 83’ü bu alanlardaki pozisyonları doldurmakta zorluk çektiklerini belirtiyor. Dijital kabiliyetler dalında sunma ve arzu dengesini değiştirecek birlikte hal ortaya çıkmadığı sürece bu pozisyonlarda kabiliyet incizap yarışının katlanarak devam edeceğini anlatmak mümkün." değerlendirmesini yaptı.

2020’de adaylar, özgeçmişlerine en aşırı Microsoft Office Programları, Autocad, Adobe Photoshop, SolidWorks, SAP kadar kabiliyetleri ekledi. İşverenlerin yavuklu arayışında ise JavaScript, C#, Java, Microsoft Office Excel, Autocad kadar yeteneklerin fevk sıralarda yer alması da uyanıklık çekti. Maaş ve müzakere detayları en aşırı iptila edilen alanlardan oldu, bu sayfalar 29 milyondan birlikte tomar görüntülendi, 458 bin isim aylık ve müzakere bilgisini paylaştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1