BİNBAŞI KULAKSIZ'IN MARTİR EDİLMESİYLE AİT 12 SANIĞA MÜEBBET DAM İSTEMİ

Muş'un Malazgirt ilçesinde 6 sene önceki İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın martir edilmiş olduğu yıldırı saldırısıyla ait 8'i vakfedilmiş 12 maznun üzerine 2'şer el ağırlaştırılmış müebbet ve 30'ar yıla denli delik istemiyle sorun açıldı.

BİNBAŞI KULAKSIZ'IN MARTİR EDİLMESİYLE AİT 12 SANIĞA MÜEBBET DAM İSTEMİ
Muş

Muş'un Malazgirt ilçesinde 2015 senesinde İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın PKK'lı teröristlerce martir edilmiş yer aldığı çıyan saldırıyla ait 8'i mevkuf 12 maznun gönül rahatlığı sorun açıldı.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, 27 Temmuz 2015'te Muş'un Malazgirt ilçesinde Kulaksız'ın, eşiyle katılmış yer aldığı ortak yemekten çıkıp aracıyla askeri lojmanlara akilane gittiği tam yıldırı örgütü PKK mensuplarınca planlı saldırıda martir edilmesiyle ait 12 çirkin gönül rahatlığı yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Muş 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce bildirme edilen iddianamede, aralarında emektar düzenlilik korucularının da bulunmuş yer aldığı 8'i mevkuf 12 maznun gönül rahatlığı "kasten öldürmeye teşebbüs", "kişiyi adına getirmiş yer aldığı amme rolü dolayısıyla öldürme", " devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" ve "silahlı yıldırı örgütüne uzuv olma" suçlarından 2'şer kat ağırlaştırılmış müebbet ve 30'ar yıla derece hapishane ukubet istendi.

İddianamede, yıldırı örgütü PKK'nın, 2015'te 21 il ve nice ilçede sanki "öz yönetim" ilanları yaptığı, ondan sonra da oyuntu olaylarının yaşandığı ortak sürece girildiği belirtildi.

Terör örgütüne müteveccih operasyonlar dolayısıyla erek seçilmiş

Binbaşı Kulaksız'ın martir edilmiş yer aldığı saldırıyla ait detayların bulunmuş yer aldığı iddianamede ifadesi arazi düzlük "Kasım" harf angın duyurulmayan tanık, "Mordem" angın teröristin, yıldırı örgütünün sanki yukarı dozaj sorumlularından gelişim yapılması emirinin geldiğini, bundan dolayı örgüte müteveccih değerli operasyonlar oluşturan Binbaşı Kulaksız'ın erek seçildiğini anlattı.

Gizli tanık, örgütün sanki Bulanık ve Malazgirt sorumlusu "Brüsk" harf angın yıldırıcı Engin Özün'ün yukarı yöneticilere suikast yapılması düşüncesince teklifte bulunduğunu fakat hamle emirini şüphelilerden sanki Erzurum eyaleti çağ doğusu gücü sorumlusu "Devrim" harf angın M.H'nin verdiğini belirtti.

Olayda dü ayrı arabanın kullanıldığını özetleyen duyurulmayan tanık, şunları anlattı:

"Saldırı düşüncesince onayın gelmesinin peşi sıra Kulaksız, Malazgirt'te durma fail İ.Y, M.A.Y, R.K, R.C, A.S, S.Ç. ve işbirlikçiler çeşidinden izlem edilerek gelişim gerçekleştirildi. Kulaksız, martir edilmesinden 20-25 çağ ilkin İ.Y. çeşidinden izlem edilmeye başlandı. M.K. adlı teröristin bulunmuş yer aldığı araç, martir binbaşının aracının önüne akilane sürülerek yavaşlatıldı, M.K, elindeki silah ile camdan acı ederek saldırıyı gerçekleştirdi. Aynı araçtaki 'Zerdeşt' harf angın S.Ç. de kalaşnikof ile acı etmeye çalıştı fakat silahının alıkonulma yapması ilişkin acı edemedi. Binbaşının İlçe Jandarma Komutanlığına değişik güzergahlardan gidebileceği ihtimaline gönül rahatlığı saldırıda 2 anahtar kullanıldı."

Köylüleri toplayıp yaymaca yapmışlar

Savcılığa "Gül" harf ismiyle tabir fail bambaşka ortak duyurulmayan kanıt ise vakadan ortak çağ sonraları "Çekdar", "Bawer", "Azat" ve "Mühendis Gabar" harf angın teröristlerin, yanlarında şüpheliler M.S.A. ve S.Ç. ile köydeki herkesi topladığını belirterek, şu detayları verdi:

"Bawer harf angın terörist, bizlere ve orada mevcut köylülere 'Biz herhangi ortak devir gelişim düşüncesince hazırız güçlükle siz kelimesiz kaldınız.' benzerinden ortak mülakat yaptı. Ardından 'Sizin binbaşı vakasından haberiniz mevcut mı?' dedi. Bu konuşmaya dört başı mamur karye halkı şahit oldu. Yine Çektar tarafındaki Savaş Çelik ile 'eylemimizi başarıyla yaptık, bizim neler yapabileceğimizi görün bilin.' biçiminde ifadeler kullandılar. Daha sonraları gittiler. Eylemi onların yaptığını anladım."

Sanık M.Y. de ifadesinde, 25 sene yürüttüğü korucubaşılık görevinden zahmetli bulunduğunu belirterek, vakayla ait yakalanan Ö.T'nin de düzenlilik korucusu bulunduğunu fakat muahharen bu görevinden atılmış yer aldığı bilgisini paylaştı.

Tutuklu emektar düzenlilik korucusu Ö.T. ise ailesinin tamamının 1992'den beri düzenlilik korucusu kendisine fariza yaptığını ve örgütle ortak bağlarının bulunmadığını doğacak sürdü.

"Kahkaha atarak eylemin gerçekleştiğini söylemişler"

İddianamede ifadesine arazi maruz sanıklardan R.K, baki sanıklar A.S. ve S.Ç'nin herhangi ortak çağ Muş'un Varto ilçesine ilişkin Kolan köyündeki teröristlerin kampına gidip geldiklerini belirtti.

Olay haset durma etmiş yer aldığı ilçeye ilişkin Hancağız köyüne gittiğinde ortak hareketliliğin yaşandığını tamlayan R.K, şunları anlattı:

"Şüphelilerden R.C'nin kardeşi Remzi C. yıldırı örgütü üyesi yer aldığı düşüncesince Azat, Gabar ve Bawer harf angın teröristler R.C'nin evine geldiler. Evdeki konuşmalar esnasında keyifli ortak gülme ve 'eylem gerçekleşti' niteleyerek ahenk geldi. Teröristler R.C'ye 'köyden çıkalım' dediler. R.C. otomobil realizasyon eylemek arzuladı fakat köylüler otomobil vermedi. F.B. adlı çirkin teröristlerin yanına gelmiş şekilde 'ben sizi götürürüm' dedi. Saldırı emirini 'Devrim' harf angın teröristin S.Ç. ile İ.Y. eliyle M.Y'ye ilettiğini, M.Y'nin de saldırıyı planladığını biliyorum. M.Y, Malazgirt İlçe Jandarma Komutanlığı emrinde emektar korucubaşıdır. Arslan Kulaksız'ın martir edilmesi vakasını planlayan M.Y. adlı şahıstır. 'Çektar' harf angın M.K. ve S.Ç, Kulaksız'a silahla acı eden, M.S.A. adlı yıldırıcı röntgencilik yapan, R.C. ortak numara arabanın sürücüsü, Ö.M, binbaşının çıkışını bilgi veren, İ.Y. teröristlerin irtibatının sağlamasına vasıtalık yapan, F.İ. röntgencilik önleyen 2. arabanın sürücüsü, A.S. Arslan binbaşının yerini söyleyenlerden biridir."

İddianamede, düzenlilik güçlerince gaileli ele geçirilen ve İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "turuncu" kategoride arazi düzlük PKK'lı yıldırıcı Mahmut Okay'ın da "2015'te Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın martir edilmesi vakasıyla ilgili, "Haziran 2018'de Tatargazi uğrunda 'Çekdar' ile yürürken bana, binbaşıya saldırıyı 'Fırat' harf angın teröristle kendisinin yaptığını söyledi." biçiminde itirafta bulunmuş yer aldığı aktarıldı.

İlk hamle girişimi yeteneksiz olmuş

Binbaşı Arslan Kulaksız'ın Malazgirt ilçesi kırsalında yıldırı örgütü PKK'ya müteveccih operasyonlar gerçekleştirmesi dolayısıyla erek seçildiği bildirilen iddianamede, baki şüphelilerin de hamle düşüncesince lüzumlu desteği verdiği vurgulandı.

Bulanık ve Malazgirt sorumlusu "Brüsk" harf angın yıldırıcı Engin Özün'ün yukarı yöneticilere suikast yapılması düşüncesince teklifte bulunmuş yer aldığı fakat hamle emirini şüphelilerden sanki Erzurum eyaleti çağ doğusu gücü sorumlusu "Devrim" harf angın M.H'nin verdiği kaydedilen iddianamede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Verilen yönerge ilişkin Binbaşı Arslan Kulaksız'a gönül rahatlığı hamle hazırlığına başlandığı, bu hususun duyurulmayan kanıt beyanlarında da çakılı olduğu, teşekkül süresince çalışkanlık örümcek M.K. ve S.Ç'nin eylemlerin planlayıcıları oldukları görülmüştür. Dosyamızdaki duyurulmayan tanığın beyanında belirttiği, şahsen duyumu ve görgüsü karşısında Engin Özün ve Muhammed Kaya'nın çirkin S.Ç'ye 'ne yaptınız' niteleyerek sorduğu, S.Ç'nin de 'Heval birlikte önemsiz kızı vardı. Ziraat Bankası Şubesi önündeydi ve hareketli ortak yurttaş vardı. Biz yapamadık' dediği, Engin Özün'ün de şüphelilere 'o iş sizde bitmeme edin' dediği, sonunda öldürülen Binbaşı Arslan Kulaksız'a gönül rahatlığı meydana gelen geçmiş suikast girişiminin yeteneksiz olduğu, devamında ikinci suikast hazırlığına girişildiği anlaşılmıştır. 27 Temmuz 2015'te martir binbaşı, benzeri ve Cumhuriyet Savcısı İsmet Dalbasan ve benzeri bilge Mehtap Dalbasan ile kaymakamlık merkezindeki birinin evine ziyarete gitmiştir. Dönüş esnasında da adsız sansız sebeple duran aracını işletmek talip Binbaşı Kulaksız, teröristlerce oluşturulan acı kararı martir olmuş, benzeri de yaralanmıştır. Şehit binbaşının dü güzergah üstünden İlçe Jandarma Komutanlığına gidebileceği bilerek gelişim hazırlığında dü anahtar kullanılmıştır, buradaki gaye maktulün kullanacağı topu topu güzergahlara gönül rahatlığı gelişim hazırlığında bulunulmasıdır."

"Teröristlerle ve iş birlikçileriyle daima görüşmüşler"

İddianamede, şüphelilerden M.H'nin saldırının emirini vererek gerçekleştirilmesini istediği, soruşturmaya özellik eylemi yıldırı örgütü PKK/KCK'nın güdümü ve buyruğu ile gerçekleştirerek tehirli suçları işlediği aktarıldı.

Diğer şüphelilerin de hem saldırıya katıldıkları bununla beraber teröristlere iane ettikleri bildirilen iddianamede, teşekkül hiyerarşisi süresince teröristlerle ve iş birlikçileriyle daima görüştüklerine arazi verildi.

Soruşturma kapsamındaki topu topu deliller, tanıkların ifadeleri ve teşhislerden, şüphelilerin Şehit Binbaşı Arslan Kulaksız'a müteveccih saldırıyı düşün ve gelişim donanması süresince gerçekleştirdikleri belirtilerek, tehirli suçlardan cezalandırılmaları istem edildi.

Sanıkların yargılanmasına gelecek günlerde başlanacak.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul