BODRUM’DA 7 BİN YILLIK ATA TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞTU

Bodrum Belediyesi tarafından açılan Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezinde ata tohumları toprakla buluştu. “Bodrum Özüne Dönüyor” sloganıyla yola çıkan Bodrum Belediyesi Türkiye'nin 5'inci Ata Tohumu Yetiştirme Merkezi'ni açtı. Türkiye'nin en büyük Tarım AR-GE ve Yerel To

BODRUM’DA 7 BİN YILLIK ATA TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞTU

Ömür Gedik, Yonca Evcimik ve Cem Seymen gibi pek çok ünlü isim de ata tohumlarını toprakla buluşturdu. Bodrum'un Mumcular-Bahçeyaka Mahallesi'nde açılan Tohum Bankası, köylüleri ve çiftçileri heyecanlandırdı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine; milletvekilleri başta olmak üzere Tarım Kalkınma Kooperatifi (TARKO) yönetimi, bölge mahalle muhtarları, Karaovalı çiftçiler ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın açılışını gerçekleştirdiği Tarım AR-GE ve Yerel Tohum Merkezi Bodrum'da doğal yaşam ve üretimin artmasını sağlayacak en önemli projelerden biri olarak görülürken, programda 7 bin yıllık geçmişi olan tohumlar ise duyanları şaşırttı. Yerel Tohum Merkezi'nin en kıymetli ürününün ise 7 bin yıllık Karakılçık cinsi buğday tohumu olduğu öğrenildi. Proje kapsamında asırlardır üretilen ata tohumlarına ulaşılması ve nesiller boyunca üretilerek tohumda da ülke olarak dışa bağımlılığın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul