BORSADA AÇIĞA SATIŞ İKİNCİ DUYURUYA KADAR YASAKLANDI - EKONOMİ

Sermaye Piyasası Kurulu, Cuma günü alınan borsada açığa satış yasağı kararının ikinci duyuruya kadar sürmesine karar verdi..

BORSADA AÇIĞA SATIŞ İKİNCİ DUYURUYA KADAR YASAKLANDI - EKONOMİ

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) internet sitesinde bulunan açıklamada, Cuma günkü açığa satış yasağı kararı hatırlatılarak, söz konusu yasağa ikinci bir duyuruya kadar devam edilmesine karar verildiği bildirildi.

SORUMLULUK YATIRIM KURULUŞLARINDA

Açıklamada, "Açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine, Kurulumuz kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğunun hatırlatılmasına karar verilmiştir. Kurulumuz Karar Organı'nın 2 Mart 2020 tarihli kararı ile söz konusu tedbirlerin 2 Mart 2020 tarihinden itibaren, ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar, Borsa İstanbul A.Ş pay piyasalarında uygulanmaya devam edilmesine karar verilmiştir" denildi.

AÇIĞA SATIŞ NEDİR?

Açığa satış, satıcının elinde olmayan hisse senetlerini satıp, vade sonunda satışını gerçekleştirdikleri hisseleri satın alan kişiye teslim etmeleri işlemidir. Hisselerin düşüşe geçeceğine inanan yatırımcıların kullandığı bir yöntemdir.

Borsa İstanbul Pay PiyasasıBorsa İstanbul Pay Piyasası'nda bugün açığa satış işlemleri yasaklandı

Borsada açığa satış ikinci duyuruya kadar yasaklandı
Ekonomi, Güncel

Kaynak: İHA
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı