BULAŞICI RAHATSIZLIKLARIN KAMU BİNALARINDAKİ YAYILIMININ ÖNLENMESİ DÜŞÜNCESİNCE KANIT HAZIRLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde nice bakanlık, üniversitelerdeki değişik branşlardaki bilgelik adamları ve uzmanların katılımıyla kamu binalarında müstevli rahatsızlıkların yayılımının önlenmesi şartıyla beyyine hazırlandı.

BULAŞICI RAHATSIZLIKLARIN KAMU BİNALARINDAKİ YAYILIMININ ÖNLENMESİ DÜŞÜNCESİNCE KANIT HAZIRLANDI
Ankara

AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinmiş yer aldığı bilgiye göre, kamusal alanlardaki bulunan projelendirme esasları Kovid-19 ve ayrımlı müstevli olasılıklarını kusursuz şekilde karşılamadığı düşüncesince binalarda beğenilen ısıtma-soğutma, havalandırma ve sıhhi tesisatla ilişik beceri emek vermek yapılmasına değişmeyen verildi.

Buna değgin şekilde "Kamu Binalarında Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadelede Havalandırma-Isıtma/Soğutma ve Sıhhi Tesisatlar da Alınması Gereken Önlemler Metodolojisinin Belirlenmesi, Uygulama Usul ve Esaslarının Oluşturulmasına Dair Rehber" hazırlandı.

Türkiye'deki 6 ayrımlı üniversiteden 10 ayrımlı branşta 17 bilgi insanı ve ilişik sektörlerden uzmanların katılımıyla meydana gelen plan kapsamında piyasaya sürülen emare düşüncesince Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı yetkililerinin bulunmuş yer aldığı beceri astronomi oluşturuldu.

Salgın dönemlerinde kamu binalarında katılması müstelzim tedbirler, uygulanacak prosedürler ve acemi geliştirilen uygulamalarla ilişik şekilde beceri ve bilimsel nitelikli metotların geliştirilmesi ve bunların ispatlarının yapılması, öğrence programının hazırlanması neredeyse 9 Mart 2020'de Ar-Ge emek vermesi başlatıldı.

Okullarda, dü ayrımlı camide, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Polikliniklerinde, Hacettepe Üniversitesi dershane ve asansörlerinde nice tecrübe yapıldı. Çalışmalar kararında 11 bölümden oluşan rehberin hazırlıkları tamamlandı.

Rehberde araştırmalar ve hal önerileri arazi alıyor

Günümüzde yaşanmış bulunan Kovid-19 salgını ve gitgide karşılaşılabilecek acemi salgınlar düşüncesince kamu binalarının mücehhez olabilmesi yerine hissedar kez haritası özelliği haiz rehberde, ayrımlı yüzeylerdeki doğruluk ve dezenfeksiyon prosedürleri ile havalandırma, ısıtma-soğutma, sıhhi tesisatın bulunan yapıları ve acemi tasarımlardaki düzenlemelerin ne olması gerektiğine araştırmalar ve hal önerileri arazi alıyor.

Kamu binalarında katılması müstelzim önlemlerin birlikte rehberde, oteller, ibadethaneler, AVM'ler kadar kamuya bariz ve ya kamu yararına yapılarda katılması müstelzim önlemler hareket planları ile belirtiliyor.

Rehberde arazi meydan bilgilere uyarınca bulunan yapılarda, havalandırma, ısıtma-soğutma tesisatı olanların iyileştirilmesi ve olmayanlarda da mecburi minimum tedbirlerin uygulanması öngörüldü.

Ayrıca acemi yapılacak binaların ayrımlı müstevli risklerine gönül rahatlığı korunaklı bir vaziyete getirilmesi düşüncesince dizayn ve projelendirme kriterleri getirildi.

Kamu hizmeti sağlayan kurumların bulunmuş yer aldığı binalarda iç düzlem iklim kalitesi, bina özellikleri, bulundukları lokasyon, havalandırma tipi, aut düzlem iklim kalitesi, iç ortamdaki iklim kirletici çıkarma kaynakları, bulunan can sayısı, kullanıcılarının hassasiyetleri (yaş, hususi afiyet halleri gibi), havalandırma sisteminde süzek ve tasfiye şekillerinin varlığı kadar faktörlere değgin de bilgilerin arazi almış yer aldığı rehberde, okullar, camiler, ihtimam evleri, spor salonları kadar kamu hizmeti maruz binalarda bu mevzularda uyulması müstelzim standartlar belirtildi.

Bina içinde dip ve az temaslı yüzeylerin belirlenmesi, bu yüzeylerin ne ve ne çoğunlukla temizlenip, dezenfekte edilmesi gerektiği vurgulandı.

Dezenfektan satıh tipine uyarınca seçilmeli

Dezenfektan seçiminin insanoğlu sağlığı ve güvenliğini önceleyerek seçilmesi gerektiğine ayraç edilen rehberde, dezenfekte edilecek satıh tipine değgin şekilde uygulanması müstelzim dezenfeksiyon planı, can alıcı hissedar dezenfeksiyon protokolü düşüncesince hedeflenen mikroorganizmaya, belli hissedar dezenfektanın özelliklerine ve çevresel mevzulara uyanıklık edilmesi gerektiği detayları arazi alıyor.

Dezenfektanların, kullanıldığı bölgeye ve gereç cinsine uyarınca yeğleme edilmesi gerektiği dökme rehberde, ne cins malzemenin, ne dezenfeksiyon maddesiyle ve ne miktarlarda kullanılması gerektiği resim şekilde sunuldu.

Türkiye'nin ulusal deposu bulunan bor madeninin ayrı hissedar büro şekilde ele alındığı ve bor katkılı doğruluk ve dezenfeksiyon ürünlerinin kullanma sonuçlarının paylaşılmış yer aldığı rehberde, 40 santigrat derecede 1 vakit bor katkılı arıtıcı ile meydana getirilen yıkama kararı tamamı hıfzıssıhha testlerinin kararı yüzdelik 99,9 oranında "geçer" yer aldığı bilgisi verildi.

Rehberde, klima-havalandırma santrallarının mümkünse yüzdelik 100 taravetli iklim ile çalıştırılması gerektiği, yapının kullanılmadığı saatlerde ve hafta sonlarında klima-havalandırma santrallerinin mümkünse az hızlarda ve kokteyl düzgün biçimde 7/24 çalıştırılmasının önemi vurgulandı. Ayrıca, mobilyasız façalı ortamların enfeksiyon hastalıklarının artmasında can alıcı olduğuna değinildi.

Taşınabilir özellikte satışa maruz iklim tasfiye cihazlarında aranması müstelzim minimum şartlar, teknolojilerine uyarınca değişik incelenerek rehberde verildi.

Ortamın gönen seviyesi şita ve yaz aylarına uyarınca belirlenen standarda uyarınca ayarlanmalı

Kışın düzlem görece gönen düzeyinin yüzdelik 30 seviyesinde ve sonsuz arama altında tutulması gerektiği vurgulanan rehberde, yazları ise görece gönen oranının yüzdelik 40 ila yüzdelik 60 ortada olacak biçimde ayarlanması gerektiği tabir edildi.

Klima-havalandırma santrallarının filtrelerinin müstevli devrinde minimum 3 ayda hissedar değiştirilmesi gerektiği de aktarıldı.

Rehberde, çalışanlar ve haricen gelenler düşüncesince adam başına sakıt kullanma bölgesine uyarınca bölümlendirme yapılması, gözyaşı aralığına uyarınca dezenfektan şekli ve dozajının belirlenmesinin önemine uyanıklık çekildi.

12 gözyaşı altı ve 65 gözyaşı üstü insanların bulunmuş yer aldığı ortamlarda birtakım arıtıcı ve dezenfeksiyon ürünlerinin banko kullanılmaması gerektiği tablolar biçiminde rehberde arazi aldı.

İçme suyunda Kovid-19 virüsünün belirleme edilmediği bilgisine arazi maruz rehberde, arıtılmamış atılan sularda Kovid-19 virüsünün görüldüğü ve ömrünün atılan suda tahminî 2-3 devir yer aldığı bilgisi verildi.

Rehberde kamu binalarında ve gayrı eş hayat alanlarında, banyo ve tuvaletler kadar eş havalandırma boşluğu bulunan yerlerde, havalandırmanın hoppadak hariç cepheli gerçekleşmesi gerektiği aktarıldı.

Ayrıca banyo ve tuvaletlerin kapılarında temassız kullanması sağlayacak tedbirlerin katılması ve bu mekanlarda damlacıkların yayılmasını karşılamak düşüncesince sifon çekilmeden evvel klozet kapağının kapatılması gerektiği anlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, rehberdeki bilgilere değgin eğitimleri de başlattı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1