CAN ATAKLI BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMENE MÜTEVECCİH LAFLARI ZIMNINDA BİLGİLİ KARŞISINA ÇIKTI

Gazeteci Can Ataklı hakkında, EBA TV'de yetişek sağlayan başörtülü öğretmene müteveccih lafları zımnında "Halkı amaç ve düşmanlığa kımıldatma yahut aşağılama" suçundan 1 sene 6 taban denli cezaevi cezası istemiyle oluşturulan davanın ikinci duruşması görüldü.

CAN ATAKLI BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMENE MÜTEVECCİH LAFLARI ZIMNINDA BİLGİLİ KARŞISINA ÇIKTI
İstanbul

Gazeteci Can Ataklı hakkında, EBA TV'de terbiye bilimi bilimi sağlayan başörtülü öğretmene müteveccih lafları zımnında "Halkı hedef ve düşmanlığa kımıldatma yahut aşağılama" suçundan 1 sene 6 ayak tabanı denli dam cezası istemiyle oluşturulan davanın ikinci duruşması görüldü.

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklanmadan maznun Can Ataklı ile avukatı katıldı. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) hesabına da 3 avukat duruşmada müheyya bulundu.

Kimlik tespitinde gazeteci şekilde maaş gelirinin 10 bin liralık bulunduğunu bildirme fail Ataklı, savunmasında, derinliğine senelerdir Türkiye'de gazetecilik ve 20 senedir da monitör programcılığı yaptığını söyledi.

Daha evvela de laiklik ve benzeşim konulardaki görüşlerini tekraren açıkladığını kaydeden Ataklı, "Bu vakte denli hakkımda rastgele birlikte sorun açılmadı. Olayın bulunduğu gündüz Tele 1 televizyonunda programı sunarken arkamdaki yayında görülmeyen ekranda EBA TV yayınının başladığını gördüm. Yayında başörtülü birlikte sarıklı vardı. Bu konudaki düşüncemi 4-5 dizge ile aktardım. Hakaret kastım yoktur. Böyle birlikte suçlamayla gönül rahatlığı karşıya olduğum düşüncesince üzüntülüyüm. Benim tabir tarzım birtakımı kesimi erinçsiz edebiliyor." diyerek konuştu.

Ataklı, konuşmalarının makale yaban şekilde okunduğunda erinçsiz edici gelebildiğini tabir ederek, "Televizyon ortamındaki mülakat tarzım, jest ve mimiklerim dikkate alındığında erinçsiz edici gelmemektedir. Bu hususun dikkate alınmasını istiyorum. Suçlamayı benimseme etmiyor, beraatimi istiyorum." dedi.

Duruşmada şikayetçi KADEM avukatlarından Müjgan Siyah Çevik de gır alarak, sorun konusu vakayla ilişik Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına yansıtma yaptıklarını, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının ayrımsız vakaya ilişkin yürüttüğü soruşturmanın davaya dönüşmesi neticesinde, bu kusur duyurusunun takipsizlikle sonuçlandığını söyledi.

Bu sebeple takipsizlik sonucuna itiraz ettiklerini, bu mahkemeye ise iltihak talebinde bulunduklarını tabir fail avukat Çevik, "Sanık deneyimli birlikte gazetecidir. Kadın hakları üstüne farkındalık tekvin rolü en aşırı iletişim araçları mensuplarınındır. Nefret suçları topluma dokunca vermektedir. Toplum uğrunda bulunan kişilerin buna uyanıklık etmesi gerekir. Nefret suçları engellenmeyen iradeyi sarsmaktadır. 'Benim tarzım böyle, bu biçimde konuşuyorum' denerek geçiştirilemez. Katılma talebimizin benimseme edilmesini istiyoruz." dedi.

Mahkeme, suçtan direkt dokunca görmedikleri nedeni öne sürülerek KADEM'in iltihak talebini reddetti. Dosyanın, mütalaasını hazırlaması düşüncesince cumhuriyet savcısına gönderilmesine değişmeyen sağlayan murafaa duruşmayı erteledi.

KADEM'den açıklama

Bu arada murafaa evveliyat Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İstanbul Adliyesi uğrunda matbuat açıklaması yaptı.

Dernek hesabına izah karşılayıcı avukat Müjgan Siyah Çevik, Can Ataklı hakkında 23 Mart 2020'de birlikte monitör kanalında, EBA TV'de terbiye bilimi bilimi sağlayan başörtülü birlikte öğretmene müteveccih sarfiyat etmiş bulunduğu laflar zımnında "Halkın birlikte kesimini, sosyal, sınıf, ırk, din, mezhep, eşey yahut semt farklılığına isnaden gizlemeden aşağılamak" suçundan sorun açıldığını hatırlattı. Ataklı'nın davanın evvela duruşmasına katılmadığını, duruşmanın bugüne ertelendiğini tamlayan Çevik, "KADEM şekilde tığ de Ataklı hakkında şikayetçi olmuştuk. Davaya iltihak talebinde bulunduk." dedi.

Ataklı'nın bahis konusu monitör programında başörtülü birlikte öğretmene müteveccih dediği laflarıyla camianın birlikte kesimine gönül rahatlığı duyduğu, kin, tiksinme ve ön yargıyı provokatif birlikte dille ortaya döktüğünü korumak için çaba sarfeden Çevik, "Temel hak ve özgürlükleri tanımayan birlikte zihniyeti baştan gündeme nakil çabasına soyunan Ataklı, inançları gereği giysi tarzından ötürü camianın birlikte kesimini tiksinme söylemleriyle ötekileştirme çabası içerisine girerek aşağılamıştır." diyerek konuştu.

Can Ataklı'nın monitör programında sarfiyat etmiş bulunduğu laflara ayraç fail Çevik, ad hak ve özgürlüklerini ile dini inançları hiçe farzımuhal milyonların gözü uğrunda kusur müteharrik Ataklı'nın vicdan sahibi herkesi teskin edecek birlikte ukubet ile cezalandırılması icap ettiğini belirtti.

Çevik, KADEM şekilde olayın gerçekleştiği evvela günden itibaren mevzunun yakından takip edeni olduklarını söyledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, gazeteci Can Ataklı hakkında, 23 Mart 2020'de hususi birlikte monitör kanalında gösterilen programda, EBA TV üstünden engin terbiye bilimi bilimi sağlayan başörtülü öğretmene müteveccih lafları zımnında başlatılan anket kapsamında hazırlanmakta bulunan iddianamede, "Halkı hedef ve düşmanlığa kımıldatma yahut aşağılama" suçundan 9 aydan 1 sene 6 ayak tabanı denli dam cezası istenmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1