ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM: CHP ZİHNİYETİNE YAKIŞAN ORTAK İFADE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç'un Elazığ'da kullandığı ifadelere ilişkin, "Tamamen CHP zihniyetine yakışan ortak ifadedir." dedi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM: CHP ZİHNİYETİNE YAKIŞAN ORTAK İFADE
Tekirdağ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç'un Elazığ'da kullandığı ifadelere ilişkin, "Siz hareket sürecinde vatandaşın gereksinimi ve rahatsızlığına bakmayıp 11 ay sonraları gelip orada 'Biz sizi uyarmaya ve kulağınızı çekmeye geldik' ifadesi ağız ağıza CHP zihniyetine yakışan indinde ifadedir." dedi.

Tekirdağ programı kapsamında Marmaraereğlisi Belediyesini görüşme fail Bakan Kurum, arkası sıra Süleymanpaşa ilçesindeki Aydoğdu ve 100. Yıl mahalleleri ile Eski Sanayi Sitesi'nde araştırmalarda bulundu.

Kurum, elan sonraları Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım'ı makamında görüşme ederek, İl Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Toplantının arkası sıra gazetecilere izah karşılayıcı Kurum, akıbet 18 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde doğrudan elden dört başı mamur bölgelerde ehemmiyetli yatırımlar yapıldığını belirterek, "Hız kesmeden yatırımlarımıza son hızıyla bitmeme ediyoruz." diyerek konuştu.

Bakanlığını ait konuların başlangıcında depremin geldiğini vurgulayan Kurum, şöyleki bitmeme etti:

"Tekirdağ'ımızda bu mevzuda iri teessürat yaşadı. 1912 Şarköy depreminde 2 bin 600 vatandaşımızı kaybettik. Tekirdağımız Marmara ve alana benzeyen depremlerde, indinde numara aşama hareket bölgesi içinde olması hasebiyle, depremi daim yakından hissetti. Türkiye'mizin tek durumunda bire indinde acıları indinde elan hayatta olmak istemiyoruz ve şehirlerimizi depreme mücehhez duruma getirelim istiyoruz. Bu çerçevede de anne ruzname maddemiz kentsel dönüşüm, hareket dönüşümü oldu."

Kurum, site genelindeki hepsi ilçelerde yapılması müstelzim kentsel transformasyon projelerini danışma ettiklerini belirterek, çabuk indinde halde hazırlanmakta olan hareket transformasyon projelerini yaşama eylemek istediklerini dile getirdi.

Kent genelinde 200 bin yapı bulunduğunu özetleyen Kurum, "Bu binaları incelediğimizde yüzdelik 60 binamız 2000 evveliyat binalar ve bunların da iri indinde bölümü riziko içerisinde." dedi.

Kurum, kentteki Eski Sanayi Sitesi'ni kentin dışındaki 148 bin metrekarelik alana taşıyacaklarını, Aydoğdu, Ertuğrul ve Yavuz mahallelerini kentsel transformasyon sektörü duyuru ettiklerini ve Marmaraereğlisi ilçesindeki sahilde kazı bilimsel sit dalında artan 300 konutu, dünkü yapılacak konutlara taşıyacaklarını tabir etti.

Tekirdağ'da ilçelerle beraberce yekûn 6 Millet Bahçesi yapacaklarını aktaran Kurum, bunların 430 bin metrekare büyüklüğünde olacağını söyledi.

Ali Öztunç'un Elazığ'daki ifadeleri

Bir gazetecinin CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç'un Elazığ'da kullandığı ifadelerle dayalı sorusu üzerinde Kurum, depremle dayalı vatandaşın dirilik ve dünyalık güvenliğini ait mevzularla ilgilenilmesinden büyüklük duyduğunu belirterek, "Tabii kentsel ve deprem, dönüşüm, yöntem üstü indinde meseledir deyip de gidip otobüsün üzerinde 'Biz sizin kulağınızı çekmeye geldik' ifadesi de ağız ağıza CHP zihniyetine reva indinde tabir olmuştur. Siz hareket sürecinde vatandaşın gereksinimi ve rahatsızlığına bakmayıp 11 ay sonraları gelip orada 'Biz sizi uyarmaya ve kulağınızı çekmeye geldik' ifadesi ağız ağıza CHP zihniyetine yakışan indinde ifadedir." diyerek konuştu.

"Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz" sözünü hatırlatan Kurum, şunları kaydetti:

"Bunların tarlada izi yok, bunların yapılmış, mensur edilmiş, taş hesabına taş konulmuş vaziyetleri yok. Şimdi sen geliyorsun depremden 11 ay sonraları ne yapıldığını bilmeden, orada ne ateş ve teessürat çekildiğini ezbere gelip bizlere beyin vermeye çalışıyorsun. Sen birinin kulağını döşemek istiyorsan ilk kişi kulağını çek ki 11 ay sonraları gelip yersiz sözler etmeyesin. Elazığ'da mükemmel 20 bin serbest bölümden oluşan Elazığ ve Türkiye tarihinin en iri kentsel transformasyon projesini gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, AFAD'ımız, Kızılay'ımız, TOKİ'miz, İller Bankamız, UMKE'miz ve hepsi taharri memuru polis maşer örgütleriyle beraberce 45 devir Elazığ'da ve Malatya'da yurttaşlarımızın yaralarını dolamak düşüncesince kesintisiz mahalle mahalle, çıkmaz sokak, karye köylük yer gezdik ve onların hüznüne kuma olduk. O acılarını indinde an ilk dindirebilmek bu şeklinde projelerimizi başlattık."

"Depremin üstünden 11 ay geçti, 8 bin konutu bitirip yurttaşlarımıza teyit ettik ve 20 bin konutu da aşamalar şeklinde bitirip teyit edeceğiz." diyen Bakan Kurum, şöyleki bitmeme etti:

"Hem durumunda yapıyoruz hem yurttaşlarımızın rızasını alıyoruz bununla beraber hareket üstünden indinde sene geçmeden bu projeleri gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla tığ rastgele yerde vatandaşlarımızla beraberce olduk. Onlar kadar otobüsün hesabına çıkıp yersiz sözler yazar yersiz abur cubur konuşmadık, daim çalışmalar içerisinde, mensur fail tarafta ve işaret üreten tarafta olduk ve olmaya bitmeme edeceğiz. Milletimizin gönlünü ve duasını almaya bitmeme edeceğiz. O devir Elazığ ve Malatya'da ne yaptıysak çağ İzmir'de, Giresun'da ve Tekirdağ'da aynısını yapacağız. Biz milletimizi düşünüyoruz, seviyoruz ve onlar kadar depremden 11 ay sonraları gelip hakeza yersiz sözler etmenin de akla yatkın olmadığını düşünüyorum. Söylediklerini de hem Elazığlı hem Malatyalı bununla beraber Türkiye Cumhuriyeti'ndeki hepsi vatandaşlarıma devretme ediyorum."

Kurum, arkası sıra AK Parti İl Başkanlığını ve Süleymanpaşa Belediyesini görüşme etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1