ÇILDIR GÖLÜ'NÜN ATLI KIZAKÇILARI DA KAR HASRETİ ÇEKİYOR

Yüzeyi ağız ağıza donan Çıldır Gölü'nde buzlu yerin kayganlığı zımnında turistleri gezdiremeyen atlı kızakçılar, kar yağmasını sabırsızlıkla bekliyor.

ÇILDIR GÖLÜ'NÜN ATLI KIZAKÇILARI DA KAR HASRETİ ÇEKİYOR
Ardahan

Atlarını ahırlardan çıkarıp rastgele çağ sezona anık tutmaya etkin Çıldır Gölü'nün atlı kızakçıları, turistleri gezdirebilmek düşüncesince kar yağmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Son günlerde dondurucu soğukların etkisiyle yüzeyi ağız ağıza buzla kaplanan Çıldır Gölü'nde daha muhtemel kar yağışı olmadı.

Buzlu yerin yalçın olması zımnında turistleri gezdiremeyen atlı kızakçılar, kar yağışını sabırsızlıkla bekliyor.

Atlarını sezona anık avlamak talip atlı kızakçılar, beygirlerini devir kurnaz periferi kesimlerinde buz üstüne çıkarıp ağırbaşlı gidişatta gezdiriyor.

"Göl er dondu"

Atlı kızakçı Ufuk Ada, AA muhabirine, geçmiş yıllara nazaran gölün daha er donduğunu söyledi.

Göldeki donmanın matlup seviyeye ulaştığını anlatım fail Ada, şöyleki konuştu:

"Çıldır Gölü, güzeşte yıla nazaran hem er dondu aynı zamanda endamsız müddette matlup buz kalınlığına ulaştı. Buz tutmasına sevindik ama kar olmayınca buna da üzüldük zira atların nalları güçlü ehliyetli olmuyor. Çok ilerleyip çaba yapamıyoruz ama periferi kesiminde önemsiz turlar atabiliyoruz. Atın gidebildiği denli görev verebiliyoruz. Kar yağışını dört gözle bekliyoruz. Bu özlem bitsin istiyoruz."

Bölgede ışık döşemek arzu edenler düşüncesince olduğunu tamlayan Ada, arzu üstüne periferi kesiminde endamsız turlar attığını dile getirdi.

Ada, onlarca atlı kızakçının kar yağışını beklediğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Aslında tığ iptidai yabanlık ortak ekibiz ama biricik ego geldim. Ben de istediğim verimi alamıyorum zira istediğimiz halde açılamıyoruz, riziko var. Buz kalınlığı aşırı mefkûre ama atın nalının zemini tutması lazım. Tutabilmesi düşüncesince de kar olması gerek. Diğer muhtelif atları aşırı zorlamış oluyoruz. Hayvan nalça tutmayınca ilerlemekte ağırlık çekiyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1