ÇÖMLEKÇİLİK SANATINI CANLI YAYIN İLE TANITIYOR

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde 50 yıllık çömlek ustası sosyal medyada canlı yayın ile hünerlerini sanatseverlere sergiledi.

ÇÖMLEKÇİLİK SANATINI CANLI YAYIN İLE TANITIYOR

Pazaryeri İlçesine bağlı çömlekçi köyü diye de adlandırılan Kınık Köyünde yaşayan çömlek ustası Osman Menteş, sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayın ile sanatını sanatseverlere uygulamalı bir şekilde anlatıyor. Sosyal medya üzerinden Kültür Bakanlığı sanatçılarının oluşturduğu “İşleyen Eller, Milenyum Atölyesi” adı altında toplanan sanatseverler unutulmaya yüz tutmuş kendi meslek branşlarının tanıtımını gerçekleştiriyor. Her gün farklı bir meslek ustasının hünerlerini sergilediği “İşleyen Eller, Milenyum Atölyesi” grubunda başta üniversite öğrencileri olmak üzere her branştan ustalar bulunuyor.

“Çömlekçilik sanatını sanatseverler ile buluşturuyoruz”
Çömlek ustası Osman Menteş, canlı olarak uygulamalı bir şekilde anlattığı çömlekçilik sanatını, toprağın işleniş şeklinden çömlek çarkına gelesiye kadar bütün püf noktalarını anlatırken, izleyicilere Kınık köyünde sadece kendisinin yaptığı çömlek sırlama konusunda da bilgiler verdi. Canlı yayında izleyicilerden gelen soruları da cevaplayan Menteş, Kınık köyü çömlekçiliğini “İşleyen Eller, Milenyum Atölyesi” grubundaki üyelere ve sanatseverlere aktardı. Menteş, “Bugün Kocaeli Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümünden Yasemin Akbulut, hocamız ile öğrencilere ve sanatseverlere canlı yayın yapmış olduk paylaştık. Çömlekçilik sanatını sanatseverler ile buluşturduk” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1