CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA 1 MİLYON TEKLİK ÖDENCE DAVASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "sözde Cumhurbaşkanı" ifadesi dolayısıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu üzerine 1 milyon teklik ödence davası davası açtı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA 1 MİLYON TEKLİK ÖDENCE DAVASI
Ankara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, meydana getirdiği açıklamada, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü hasebiyle matbuat toplantısı düzenlediğini hatırlattı.

Aydın, "Bu açıklamada Sayın Cumhurbaşkanımızı amaç meydan nahak yere ve mesnetsiz tez ve ithamları hasebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın onur, izzetinefis ve saygınlığının ihlal edilmiş olduğu ve nefis haklarının ciddi ortak halde zedelendiği gerekçeleriyle Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine Ankara Asliye Hukuk Mahkemesinde 1 milyon lira ödence davası davası açılmıştır." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun ifadelerinin Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde planlı "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunun unsurlarını da ihtiva ettiği tamlanan açıklamada, Kılıçdaroğlu için başkaca "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulduğu aktarıldı.

- Olayın geçmişi

Kılıçdaroğlu, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" hasebiyle tümen umumi merkezinde matbuat toplantısı düzenlemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iletişim araçları üstündeki bası kurduğunu öne devam eden ​​​​​​​Kılıçdaroğlu, "Basın duyuru Kurumu ortak manada 'basın yürütüm kurumuna' dönüşüyorsa oturup düşünmemiz gerekiyor. Nasıl ortak demokratlık ve elbette ortak iletişim araçları görüntülemek istiyorlar? Yine 2020 senesinde Türkiye'de ortak ülkenin neymiş Cumhurbaşkanı ortak gazeteyi direkt amaç gösterip 'Ben o gazeteyi okumuyorum siz de satın almayıp okumayın' niteleyerek çağırma cihazı yapıyorsa orada iletişim araçları üstündeki vesayeti ve baskıyı ortak düşünün." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul