CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRKSAT 5A UYDUMUZLA FEZA HAKLARIMIZI 30 SENE SÜRESİNCE GÜVENCE DİBİNE ALIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sabahleyin uzaya fırlatılan TÜRKSAT 5A uydumuzla Doğu yörüngesindeki gök haklarımızı 30 sene süresince güvence dibine alıyoruz." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRKSAT 5A UYDUMUZLA FEZA HAKLARIMIZI 30 SENE SÜRESİNCE GÜVENCE DİBİNE ALIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sabahleyin uzaya fırlatılan TÜRKSAT 5A uydumuzla Doğu yörüngesindeki gök haklarımızı 30 sene süresince güvence altına alıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat Genel Müdürlüğünde planlı "Türkiye'nin Uzay ve Uydu Vizyonu" mevzulu hususi oturuma Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı.

Erdoğan, "Amerika'dan uzaya gönderilen uydumuzun yolculuğunun güzel geçmesini, belirlenen tarihte görevine başlamasını dilek ediyorum. (Türksat 5A uydusu) Böylece Türkiye'nin uzaydaki canlı peyk sayısını inşallah 7'ye çıkartmış oluyoruz. Yaklaşık 4 ay sonradan yörüngesine yerleşecek bulunan uydumuzun ülkemize ve topu topu dostlarımıza hayır hizmetlere fırsat olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"Önümüzdeki sene İMECE'yi uzaya geçici edeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önümüzdeki sene öz tasarımımız ve üretimimiz İMECE isminde efdal çözünürlüğünde bulunan müşahede uydumuzu da inşallah uzaya geçici edeceğiz. Hedefimiz 2022 senesinde türkiye kabilinden imal edilen evvel tanıtma uydusu bulunan Türksat 6A'yı uzaydaki hesabına yerleştirmektir. 2021-2030 Milli Uzay Programımızı benzeyen nezdinde tarihte açıklayacak, hedeflerimizi topu topu dünyayla paylaşacağız." dedi.

Erdoğan laflarını şöyle sürdürdü:

"Zulmü ve adaletsizliği fazla nezdinde uygulayım bilimi lüzum dünyada olsun lüzum uzayda olsun insanoğlunun düşmanıdır. Büyük ve çelimli Türkiye amacımızın ehemmiyetli nezdinde parçasını meydana getiren uzaydaki varlığımızı, yeteneklerimizi ve etkinliğimizi açık açık çoğaltma gayretlerimizi akıcı adına bitmeme ettiriyoruz. Uzay ve peyk teknolojileri dalında ülkemizi bellik biçimine getirmekte kararlıyız. Giderek geliştirdiğimiz altyapımızı kendimizle baş başa topu topu arkadaş ve kardeşlerimizin de istifadesine sunarak uzaydaki imkanlardan adaletli ve hakkaniyetli biçimde yararlanılabilmesini de sağlıyoruz. Merkezinde hakkın, adaletin, dayanışmanın, sevginin, kısaca insanoğlunun bulunmadığı nezdinde medeniyetin ürettiği bilgelik ve teknoloji, ihtimal maddesel refahı sağlayabilir fakat bu efdal değerlerden kopmuş nezdinde gelişim, insanoğlunun ahbapça içe çürümesinin önüne geçemez."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1