Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trump ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerikan Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trump ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump bugün telefonda görüştü. Görüşmede

Gündemde Afrin Harekatı var. Liderler arasındaki son görüşme bundan iki ay önce gerçekleşmişti Ankara-Washington hattında Suriye konusunda son dönemde hangi açıklamalar yapılmıştı?

AMERİKA'DAN SINIR ORDUSU AÇIKLAMASI

Her şey 15 Ocak günü uluslararası koalisyon güçlerinin Bağdat'taki sözcüsü Ryan Dillon'ın açıklamasıyla başladı. Dillon, PYD/YPG'nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nden 30 bin kişilik sınır güvenlik güçleri oluşturacaklarını bildirdi.

Bunun üzerine Türkiye, uzun süredir gündeminde olan Afrin operasyonunun hazırlıklarına hız verdi.

TÜRKİYE'YE ÇAĞRI YAPTI!

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert 18 Ocak'ta, "Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz" ifadesini kullandı. Ancak artık ok yaydan çıkmıştı.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, dışişleri sözcüleri ile Beyaz Saray basın sözcüsü birbirinden farklı ve eşgüdümden uzak olduğu açıkça görülen açıklamalarda bulundular.

TİLLERSON'DAN "İTİDAL" AÇIKLAMASI

ABD Başkan Donald Trump'ın dış politikasının hedeflerini belirleyen Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Savunma Bakanı James Mattis ise, "itidal" kelimesini tercih ettiler.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı yüz yüze görüşme sonrasında Amerikan yönetiminin Afrin operasyonuna ilişkin yaklaşımı değişti. Üsluptaki "muhalif ton" azaldı.

Üstelik, Türkiye'nin 5 yıldır savunageldiği Suriye'nin kuzeyinde "uçuşa yasak ve güvenli bölgeler" oluşturma çağrısı ilk defa Washington'dan olumlu yanıt buldu.

GÖRÜŞMEYİ TRUMP İSTEDİ

Şimdi; ABD Başkanı Donald Trump'ın isteği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapacağı görüşmenin önemli gündem maddelerinden birini bu konu oluşturuyor. Amerikan basını, "durumun tersine döndüğünü", Beyaz Saray'ın Türkiye'nin güvenlik endişelerini ilk defa gördüğünü yazıyor.

Bu konuda en ilginç tespit ise Rus basınından geldi. Rusya devletine ait İngilizce haber kanalı Russia Today, "ABD, sadece 9 gün içinde nasıl Suriyeli Kürtleri desteklemekten onlara karşı Türkiye'yi desteklemeye geçti" başlığı ile bir analiz yayınladı. Analizde, "Washington, sadece birkaç gün önce provoke etmeye yardımcı olduğu bir krizin takibinde kendi müttefiklerince Suriye'nin dışında bırakılmamak için çaresizce çırpınıyor" yorumu yapıldı.

Trump'ın Afrin'e yönelik "Zeytin Dalı Operasyonu"na ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorular sorması, öneriler sunması beklendiği, dünya medyasının ortak görüşü.

Ancak Ankara'nın "güvenlikli bölge" konusunu, operasyon devam ederken hayata geçirmeyeceği belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı