DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: AB İLE İLİŞKİLERİMİZDE DÜNKÜ SAYFALAR AYIRMAK DÜŞÜNCESİNCE ÇALIŞIYORUZ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kimi Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerle yaşanmış olan mesail dolayısıyla Türkiye-AB ilişkilerinin 2020 senesinde gerildiğini belirterek, "Şimdi AB ile ilişkilerimizde dünkü sayfalar ayırmak düşüncesince çalışıyoruz." dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: AB İLE İLİŞKİLERİMİZDE DÜNKÜ SAYFALAR AYIRMAK DÜŞÜNCESİNCE ÇALIŞIYORUZ
Ankara

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Raya, İspanya Dışişleri Bakanlığında beraberce görüşmelerinin peşi sıra eş matbuat toplantısı düzenledi.

Ziyaretinde İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'le de görüştüğünü tamlayan Çavuşoğlu, "Var bulunan mekanizmaları henüz doğurgan değerlendirmek ve hükümetler arası zirvenin 7'nci toplantısını Türkiye'de bu senenin ikinci yarısında gerçekleştirmek dair hemfikiriz." diyerek konuştu.

Bu şahika öncesinde Dışişleri Bakanları, Bakan Yardımcıları ve gayrı bakanlıklar düzeyinde tedbir toplantıları gerçekleştirileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Şu anda mütalaa ettiğimiz, ilişkilerimizin türel altyapısını güçlendirebilecek anlaşmalar var. O anlaşmaların müzakeresini tamamlayabilirsek şahika marjında bu anlaşmaların imzasını da yapacağız." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşının namına bu anlaşmaların takip edeni düşüncesince nezdinde sistem ihdas teklifi yaptığına da dikkati çekerek, "Son basamak elleme nezdinde fikir. Hemen onama ettik ve bu mekanizmaların oluşturulması düşüncesince de yanı sıra çalışacağız." diyerek konuştu.

Türkiye ile İspanya arasındaki düet ticaretin 20 bilyon dolara çıkması düşüncesince çalışmaların sürdüğüne de aksan önleyen Çavuşoğlu, "Bu sebeple, şahika marjında iş adamlarımızı nezdinde araya getireceğiz ve iş forumu düzenleyeceğiz." dedi.

Çavuşoğlu, iş insanlarının Türkiye ve İspanya'da aykırı şekilde yatırımlarını gelişigüzel sabık çağ artırdığının altını çizerek, "Sadece ticareti değil yatırımlarımızı da artırmamız gerekiyor. Firmalarımız ilkin Afrika ve ABD bölgesi edinmek kıl payı üçüncü devletlerde iş birliğini kasılma buyurmak düşüncesince gelecek günlerde gerçekleştireceğimiz toplantılarda neler yapacağımızı görüşeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

İspanya'nın erke dalında çelimli nezdinde altyapısı bulunduğunu tamlayan Çavuşoğlu, defans sanayisi dalında da iş birliğinin güçlendiğini söyledi.

Bu kapsamda dü yurt defans bakanının da düzenlenecek şahika önceleri nezdinde araya gelmesinin bahis konusu bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Türk Hava Yolları ile Airbus arasındaki meseleleri elleme nezdinde şekilde, gelişigüzel dü tarafın da yararına olacak halde hallettik. Bu da teşrikimesai yaptığımız devir neler yapabileceğimizi gösteriyor. Bundan ahir süreçte arkadaş ve bağlaşık İspanya'yla ilişkilerimizi gelişigüzel bölgede başlangıç döndürücü henüz elleme noktaya iletmek düşüncesince yanı sıra emek vermek dair kararlılığımız tamdır." dedi.

Çavuşoğlu ve Borrell 21 Ocak'ta Brüksel'de nezdinde araya gelecek

İspanya'nın Türkiye'ye AB dair verdiği dayanak noktası düşüncesince teşekkürname fail Çavuşoğlu, "2020'de birtakım unsur ülkelerle yaşadığımız mesail sebebi ile AB ile ilişkilerimizde potansiyel farkı yaşadık. Bu dilek ettiğimiz nezdinde gestalt değildir. Ama bu güç koşullarda fark İspanya kıl payı gayrı aklıselim, aklıselimi korumak için gayret sarfeden devletlerin dirayetiyle potansiyel farkı hesabına diyalog yeğleme edilmekte ve akıbet şahika buna mefruşat hazırladı. Şimdi AB ile ilişkilerimizde acemi sayfalar ayırmak düşüncesince çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB Konsey ve Komisyon başkanlarını Türkiye'ye çağırma ettiğini, erte da AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile nezdinde videoteyp konuşma gerçekleştireceğini belirterek, kendisinin de 21 Ocak'ta Brüksel'de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'le nezdinde araya geleceğini söyledi.

Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi düşüncesince nice bölgede ehemmiyetli fırsatlar bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, barhana mevzusundaki mutabakatın yenilenmesi ve 18 Mart mutabakatının gözden geçirilmesi icap ettiğini tabir etti.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki diyaloğun başlatılması düşüncesince öne çıkan fırsatların değerlendirilmesi icap ettiğini de tamlayan Çavuşoğlu, "Türkiye şekilde gelişigüzel devir ön şartsız halde diyalogdan, oturup konuşmaktan yanayız. Meseleleri de fakat hakeza düzeltebiliriz gerginliği de fakat bu yöntemle azaltabiliriz diyerek düşünüyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, acemi sima koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle ilkin tutum edinmek kıl payı nice bölgede halkların beklentilerinin karşılanması düşüncesince yanı sıra idman icap ettiğinin altını çizerek, "Türkiye, Avrupa'nın nezdinde parçası ve Avrupa'nın erinç karşıya kalmış olduğu mesail düşüncesince eş çalışmaya hazır. Önümüzdeki fırsatları da Avrupa'nın ve bölgemizin sunmuş olduğu zenginlikleri de yanı sıra yorum dair da ayrımsız halde hazırız. Sorunların çözümü ve barhana müdahale gayrı mevzularda adaletli vebal ve sıkıntı paylaşımının da en elleme halde yapılması gerekiyor." diyerek konuştu.

İspanyol mevkidaşıyla hoppadak düet ve Avrupa mevzularını değil diyalekt iş birliğinin de görüşüldüğünü dile getiren Çavuşoğlu, Libya, Doğu Akdeniz, Afrika, ve Venezuela'daki gelişmelerin de masaya yatırıldığını söyledi. Çavuşoğlu, "Bu mevzularda hassaten politik süreçleri desteklemeye bitmeme edeceğiz ve bu devletlerde denge ve huzurun kasılma edilmesi dair çalışmalarımızı henüz elleme eş güdümlü edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Gümrük Birliği Anlaşması güncellemesi

Çavuşoğlu, güruh sonrası matbuat personellerinin sorularını da yanıtladı. Türkiye ile AB arasındaki diyaloğun kâr odaklı olması icap ettiğini kail Çavuşoğlu, "Türkiye'nin AB'ye gereksinimi mevcut gücün AB'nin Türkiye'ye ihtimal henüz nezdinde tomar gereksinimi var. AB toptan nezdinde oyuncu edinmek isterse Türkiye'ye gereksinimi var." dedi.

Kovid-19 zımnında bölgeselleşmenin ehemmiyet kazandığına ayraç fail Çavuşoğlu, "Yani kâffesi gereksinimlerin en andıran bölgeden realizasyon edilmesi ehemmiyet kazandı. Bunun düşüncesince de Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi gerekiyor, Gümrük Birliği Anlaşması hoppadak Türkiye'nin yararına mı? Hayır. Birçok AB ülkesi Türkiye'den henüz nezdinde tomar yararlanacaktır bu güncellemeden." değerlendirmesini yaptı.

Bu güncellemenin önüne politik engeller konmaması icap ettiğinin de altını çizen Çavuşoğlu, "Her dü tarafın yararına ise halkların yararına ise gerçekleştirmemiz lazım. Vize serbestisi de nezdinde taahhüttür ve bu taahhüdün hesabına gelmesi lazım." diyerek konuştu.

Çavuşoğlu, 18 Mart mutabakatındaki yükümlülüklerin Türkiye çeşidinden hesabına getirildiğini de vurgulayarak, kontrollü barhana ve fahri yerleşme düşüncesince bu mutabakatın uygulanması icap ettiğini söyledi.

Terörle savaşım mevzusunun da eş nezdinde dava bulunduğunu tamlayan Çavuşoğlu, Mart ayında düzenlenecek AB zirvesine yönelik, "Bu zirveden bundan hakeza konkre neticeler bekliyoruz. Hepsi bedava mı? Kolay değil. Bunun düşüncesince de ahacık bu diyaloğumuzu arttırmamız lazım, zait ruzname yaratmaya bu arada bitmeme etmemiz geçişsiz ki neticeleri da gine bu arada elde edelim." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Mart ayındaki zirveden müeyyide çıkması dair nezdinde kaygısı olmadığına dikkati çekici Çavuşoğlu, "Böyle nezdinde endişe olsaydı evveli zirvelerde de ayrımsız halde buna müteveccih adamları bu doğrultuda atardık. Ama Türkiye DOĞRU davasında azimli nezdinde halde adımlar attı. Kararlı adımlar atarken Türkiye'nin aslında buyana savunduğu Doğu Akdeniz'de ve alanımızda doğrulukla paylaşımdır." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin yaptırımlardan çoğalma ilişkileri gelişmeye odaklandığını tabir ederek, "En akıbet zirvede ve evveli zirvelerde İspanya kıl payı düşünen devletlerin sağduyusu yardımıyla münasebat henüz da kötüye gitmedi ve o sebeple deminden henüz elleme nezdinde ilişkiden ve henüz zait nezdinde atmosferden bahsediyoruz." diyerek konuştu.

"Venezuela'daki dava bu halde çözülemez"

Türkiye'nin Venezuela'daki yasal hükümetle ilişkileri imar kılmak ve buradaki probleminin çözümüne yardım arz buyurmak düşüncesince çalıştığını tamlayan Çavuşoğlu, "Dışardan yaptırımlar müdahale nezdinde tane yönlü müdahalelerin hata olduğuna inanıyor ve Venezuela'daki probleminin bu halde çözülemeyeceğini biliyoruz." dedi.

Geçmişte ülkedeki hükümet ve ihtilaf arasındaki diyaloğun sağlanması düşüncesince Türkiye'nin efor gider ettiğini ve bu sayede başlangıç döndürücü sayıda insanoğlunun hapisten çıktığını tamlayan Çavuşoğlu, "İktidar ile ihtilaf ortada henüz kâr odaklı, içtenlikli nezdinde diyaloğun oluşmasına tığ de Türkiye şekilde yardım sağlayacağız. Muhalefet liderlerini bazılarıyla ister ben, gerekse Karakas'taki büyükelçimiz görüşüyor. Venezuela'da temaslarımızı da sürdüreceğiz gücün bu emekleri yanı sıra eş güdümlü edersek henüz elleme anlam alabileceğimizi düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşıyla Venezuela mevzusundaki çabaları koordineli çekmek dair uygun kaldıklarını da dile getirerek, "Uzlaşıya gerekseme var. Uzlaşının sürekli olmasının nezdinde tane yolu da tarafları nezdinde araya iletmek ve kişi aralarında bu meselelerin halledilmesine nezdinde yardım sağlamaktır. Türkiye şekilde bu çabalarımızı sürdüreceğiz." diyerek konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1