DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: KIBRIS'TA DÜ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜN OLMASI GEREKİYOR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, "Egemen eşitliğin etüt edilmesi, dü devletli çözümün olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: KIBRIS'TA DÜ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜN OLMASI GEREKİYOR
Ankara

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Ankara'da birlikte görüşmelerinin arkası sıra kuma matbuat toplantısı düzenledi.

Kıbrıs problemininin çözümü dair 52 senedir kâr alınamadığını ve federasyon üzerinde meydana getirilen müzakerelerin tüketildiğini kail Çavuşoğlu, güvenceci devletler ve adadaki tarafların kişi görüşlerini ortaya koyduğu müşterek müzakerenin gerçekleştirilmesi icap ettiğini tabir etti.

Bu mevzuda Birleşmiş Milletler (BM), Kıbrıs'taki ortalık ve güvenceci ülkelerden oluşan gayriresmi 5+1 toplantısı teklifinde bulunduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, "Önce neyi araştırma edeceğimizi görüşmemiz lazım. 'Müzakere zemini var ise araştırma söve belgesinin bu doğrultuda belirlenmesi gerekiyor' dedik. Şimdi 5+1 toplantısının gerçekleştirilmesi düşüncesince proses bitmeme ediyor." sanarak konuştu.

Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs düşüncesince görevlendirdiği hususi Danışmanı Jane Holl Lute'un Türkiye'nin arkası sıra bugün Kıbrıs'ı görüşme ettiğini belirterek "Türkiye ve KKTC'nin bu konudaki tutumu kâr aşama nettir. Bugüne genişliğinde siyasal müsavat olmadı, hükümran eşitliğin araştırma edilmesi gerekiyor. Yani dü devletli müşterek hal olması gerekiyor." biçiminde konuştu.

Yunanistan'la Türkiye arasındaki istikşafi görüşmelere bağlı de değerlendirmede mevcut Çavuşoğlu, bugüne genişliğinde 60 musahabe yapıldığını ve 5 bin sayfadan aşkın belge ortaya çıktığını vurguladı.

Çavuşoğlu, Aleksis Çipras'ın Yunanistan'da başvekil olmasıyla görüşmelerin durduğunu fakat Doğu Akdeniz'de yaşanmış olan gelişmelerin arkası sıra görüşmelerin esasen gündeme geldiğini anlatarak "İstikşafi görüşmelerin gündemi belli. Daha ilkin 60 devir neyi görüştüysek, ki Yunanistan'la ihtilaflı olduğumuz mevzular bu kapsamda görüşülüyordu, bundan ahir süreçte de bunu görüşeceğiz." ifadelerini kullandı.

Almanya kabil bazısı Avrupa Birliği ülkelerinin Yunanistan'a görüşmelere start dair uyarıda olduğunu fakat Yunanistan'ın 11 Ocak'tan sonraları müzakereye başlayabileceğini açıkladığını da hatırlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bugün 11 Ocak ve Türkiye kendisine açıkça müşterek davette mevcut olmak istiyoruz. Bugün bakımından hanuman kocaoğlan ortamında evvel toplantısı gerçekleştirilmek az daha Yunanistan'ı istikşafi görüşmelere başlamaya çağırma ediyoruz. Ev sahibi dünya biziz ve tarihini bu müzakereleri yürütecek arkadaşlarımız, heyetlerimiz Yunanistan'daki muhataplarıyla bu arada belirleyecektir. Ama kılıç bugünden itibaren hazırız ve kâffesi meseleleri değme devir bulunduğu gibi, kendine güvenen müşterek dünya kendisine görüşmeye hazırız."

Çavuşoğlu, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın kendisini Yunanistan Dışişleri Bakanı Niko Dendias'la Tiran'da buluşturmak istediğini fakat Dendias'ın bu sürede karantinaya girdiğini de belirterek "Bu evvel görüşmeden sonraları da Rama'nın daveti üzerinde Tiran'a tedricen Dendias'la görüşmeye hazırım. Bu müşterek davettir, ümit ederim Yunanistan bu fırsatı, bu daveti art çevirmez ve istikşafi görüşmeler en benzeyen sürede başlar." sanarak konuştu.

(Sürecek)


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul