DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: TÜRK HALKI GELECEĞİNİ AB'DE GÖRÜYOR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye, tarihî adına Avrupa'nın ayrılmaz müşterek parçası olmuştur ve Avrupa'nın ayrılmaz müşterek parçasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: TÜRK HALKI GELECEĞİNİ AB'DE GÖRÜYOR
Ankara

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin, tarihî şekilde Avrupa'nın ayrılmaz yanında parçası olduğunu ve olmaya da bitmeme ettiğini belirterek "Türk halkı geleceğini Avrupa Birliğinde (AB) görüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Portekiz'in Diario do Noticias gazetesine, "Türk halkı geleceğini AB'de görüyor." başlıklı makale kaleme aldı.

Portekiz'in AB Konseyi Dönem Başkanlığının, Türkiye ve AB ortada hâlâ adaletli ilişkilerin bünye edilmesi açısından yanında vesile şekilde değerlendirdiklerini tamlayan Çavuşoğlu, "Portekiz'in, AB'nin tevessü ile Türkiye'nin üyelik süreci ve Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine müteveccih ilkeli desteğini herhangi yanında devir kıvançla karşıladık." ifadesine arazi verdi.

Çavuşoğlu, Portekiz'in, Türkiye'nin AB'ye katacağı değerin bilincinde bulunduğu için güvenli olduklarını da tabir etti.

Aralık ayında planlı AB Liderler Zirvesi’nin arkası sıra dü tarafa da yarar sağlayacak müspet ruzname düşüncesince yanında vesile penceresi açıldığını tamlayan Çavuşoğlu, "Bunun düşüncesince de en güzel anahtar 18 Mart Göç Mutabakatı'nı esasen gözden geçirmek. Söz konusu mutabakat, AB ve Türkiye'nin beraberce akım ederek bölgenin güvenlik, muvazene ve refahına elbette değerli biçimde ulama sağlayabileceğinin en güzel örneği." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, 9 Mart 2020'de Brüksel'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in bahis konusu mutabakatın güncellenmesi dair uygun kaldığını anımsattı. Bakan Çavuşoğlu, bunun Türkiye'nin AB perspektifini güçlendirerek, Gümrük Birliği Anlaşması'nı güncelleyerek, yukarı dozaj diyalog ve zirveleri canlandırarak, ara sınav serbestisini motivasyon ederek ve kesintili muhaceret ve terörle uğraş edilerek yapılabileceğini kaydetti.

Mutabakatı AB Komisyonuyla beraberce gözden geçirmeye başladıklarını anımsatan Çavuşoğlu, hâlâ sonradan bu sürecin bazısı uzuv devletler çeşidinden bloke edildiğini bildirdi.

"Türkiye herhangi yanında devir gerginliği kısıntı ve diyalogdan yana davranış sergiledi"

Çavuşoğlu, "Türkiye herhangi yanında devir gerginliği kısıntı ve diyalogdan yana azimli yanında davranış sergilemiştir. Ancak bu tam değildir. AB, topu topu üyelerini hâlâ artı ve müspet yanında davranış benimsemeleri düşüncesince motivasyon etmelidir." ifadelerini kullandı.

AB Konseyi Başkanlığı zamanında esasen Türkiye-AB ilişkilerini, dü tarafa da yarar sağlayacak yanında yola oyulgamak düşüncesince Portekiz'in desteğine ve önemli aklına güvendiklerini aktaran Çavuşoğlu, "Portekiz başkanlığının topu topu namzet devletlere denktaş yanında biçimde davranması ve Gymnich ile Avrupa'nın Geleceği Konferansı kabil toplantılara çağırma etmesi ehemmiyet sunma ediyor.” vurgusunu yaptı.

- "Türkiye, AB'nin ayrılmaz yanında parçasıdır"

Çavuşoğlu, "Ülkenizin, Fransa, Yunanistan yahut Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) kabil ülkelerle DOĞRU sürede yaşamış bulunduğu gerilimlerin, Avrupa projesinden kopmanın ve Orta Doğu ile Orta Asya kabil apayrı alanlar aranmasının yanında göstergesi midir?" sorusuna, şu cevabı verdi:

"Türkiye, tarihî şekilde Avrupa'nın ayrılmaz yanında parçası olmuştur ve Avrupa'nın ayrılmaz yanında parçasıdır. Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) müdahale Avrupa kuruluşlarının müessis üyesiyiz. 1952'den beri NATO üyesiyiz ve evren çapındaki misyonlarına ve operasyonlarına mürşit katkıda bulunuyoruz. Türkiye, Şubat 1952'deki Lizbon Zirvesinde NATO'ya yöntemince katıldı. AB üyeliği önemli yanında maksat olmaya bitmeme ediyor."

Bakan Çavuşoğlu, bununla birlikte, Türkiye'nin coğrafi pozisyonu ve tarihî geçmişinin namına çoklu kimlikler bahşettiğinin altını çizerek "Biz hoppadak Avrupa'nın yanında parçası değiliz, bire yanında sürede Asya, Balkanlar, Akdeniz ve Orta Doğu'nun da yanında parçasıyız. Bunu herhangi yanında devir yanında yükümlülükten ziyade, yanında bedel şekilde gördük." ifadesini kullandı.

Öte yandan, baş döndürücü kutupluluk ile karakterize edilen devim bilimi ve gelişen evren düzeninde, Türkiye'nin aut siyaset seçeneklerini ve ortaklarını çeşitlendirmesinin yanında bekletme süresi değil, hacet olduğuna ayraç fail Çavuşoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Girişimci ve insancasına aut politikamızın uygulanmasında, 'bölgemizde ve ötesinde sulh ve refaha katkıda bulunmak' bulunan tek hedefimize iktiran yapmak düşüncesince doğu, batı, yıldız ve güneydeki türlü ortaklarla çalışıyor ve etkileşimde bulunuyoruz. Avrupa, Asya, Afrika yahut Latin ABD kabil dünyanın değişik yerleriyle emektar ve dünkü ortaklığımız yanında bekletme süresi oluşturmaz, tersine birbirini tamamlar. AB'yle ilişkilerimizi paydaşlık perspektifimiz doğrultusunda geliştirmenin ileriye çevrilmiş kere olduğuna inanıyoruz. Türk halkı, geleceğini AB'de görüyor."

"Geleceğimizi AB'yle beraberce bina geçirmek istiyoruz"

Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da vurguladığı kabil "Geleceğimizi AB'yle beraberce bina geçirmek istiyoruz." ifadesine arazi vererek Türkiye'nin dünyanın öbür bölgelerinde gelişen ilişkileri ve canlı aut politikasının, Avrupa bütünleşme projesinden yanında kopuş olmadığının altını çizdi.

Türkiye'nin bu bölgelerle çelimli bağlara erbap olmasının, AB düşüncesince "büyük önemli ilişik değer" bulunduğu dile getiren Çavuşoğlu, "Maalesef AB, Türkiye'nin getirebileceği bu önemli kıymeti göremiyor." vurgusu yaptı.

Çavuşoğlu, Birliğin, Türkiye-AB ilişkilerine, bazısı üyelerle Türkiye arasındaki hastalıkların belirlediği ters perspektiften bakmakta ısrarcı olduğunu anlatarak "İkili sorunların, üyelik dayanışması ve Türkiye'ye gönül rahatlığı veto ismi altında, AB platformunu şantaj yahut kötüye istimal eliyle değil, diyalog eliyle çözülebileceğine inanıyoruz." görüşünü aktardı.

"Ticari ve konuşu münasebat müspet eğilimde"

Türkiye ve Portekiz arasındaki konuşu ve ticari ilişkilerin müspet yanında eğilimde seyrettiğinin altını çizen Çavuşoğlu, dü abuhava arasındaki tecim kütlesinin sonuç 15 yılda dört kıvrım arttığına dikkati çekti.

Çavuşoğlu, dü abuhava arasındaki tecim kütlesinin 2019'da 2 bilyon doları aştığını belirterek Portekiz'de dikkati çekici Türk yatırımları ortada Oyak Grubunun Portekiz ve Cabo Verde'de satın almış bulunduğu CIMPOR operasyonları, Türk firması Global'in Santa Apollonia'daki sefine terminalini nesir fail konsorsiyumun esas ortaklarından bir tanesi olması ve "Yılport"un Portekiz'de 500 milyon avroya vasıl yatırımlarını sıraladı.

Yeni kimse koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonradan Portekiz ve Türkiye'de çapraz şekilde hâlâ yanında tomar şirketin envestisman yapacağına ayraç fail Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya oluşturulan yanında bap bulunduğu kabil Portekiz de Latin ABD ve Afrika'da Portekizce konuşulan devletlere oluşturulan yanında bap teşekkül ediyor. Bu, dü ülkeye üçüncü devletlerde önemli toptan eş olma olanağı tanıyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul