DİYARBAKIR'DA KURAKLIĞIN EN NET GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki Dicle Barajında su seviyesi, yağmur azlığı haysiyetiyle tahminî 15 m. çekildi. Suyun azalmasıyla Hz. Elyasa'nın taşınmadan eski kabrinin bulunmuş olduğu mahalle ortaya çıkarken, teknelerin de karaya oturmuş olduğu görüldü.

DİYARBAKIR'DA KURAKLIĞIN EN NET GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Diyarbakır'da bereket azlığı korkutucu boyuta ulaşmaya başladı. Eğil ilçesinde mevcut Dicle Barajında sular, kıyıdan 20 m. uzaklaşarak 15 m. de derinlik kaybetti. Su seviyesi sakıt baraj gölünde, sular altında küsurat Çakırören Mahallesi güneş yüzüne çıkardı. Mahalledeki ev kalıntıları ile beraberce Kur'an-ı Kerim'de adı güzeşte Hz. Elyesa peygamberin Ziyaret Tepesine taşınmadan geçmiş kabri, zamanı cami ve fakülte ile mezarlar da ortaya çıktı. Suyun çekilmesi sebebi ile bazısı tekneler karaya oturdu.

"Baraj suları tahminî 15 m. çekildi"

Dicle Barajı üstünde havza işletmeciliği eden Ali İhsan Ok, su seviyelerinin 10-15 m. arası düştüğünü, teknelerin karaya oturduğunu söyledi. Ok, "Sularımız azalmaya başladı, su düzeyi düşmeye bitmeme ediyor. Teknelerle ilişik ne yapacağımızı bilmiyoruz, değme güneş gelip tekneleri suya itiyoruz. Genelde bereket olunca su artıyordu, akıbet zamanlarda rahmet da yağmıyor. Yaklaşık 10-15 m. arası su azaldı, bitmeme edebilir de. Vatandaşlar çeşmelerden aşkın su tüketmesin" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1