DİYARBAKIR'DA KURULAN BİYOLOJİK PAKET ATIKSU ARITMA TESİSİ ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLÜYOR

DİSKİ Genel Müdürlüğünce Hani ilçesinde kurulan "Ardışık Kesikli Biyolojik Paket Atıksu Arıtma Tesisi" ile atılan sular asgari bölgede ve personel gerektirmeden hudayinabit adına arıtılıyor.

DİYARBAKIR'DA KURULAN BİYOLOJİK PAKET ATIKSU ARITMA TESİSİ ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLÜYOR
Diyarbakir

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), encam dirim bilimsel atılmış su likidasyon tesislerinin beraberinde nüfusu az bulunan önemsiz yerleşimlerde evsel atıkların dirim bilimsel likidasyon teknolojisi ile arıtılmasını iletmek gibi paket likidasyon tesisleri kuruyor.

Bu kapsamda Hani kazasının Abacılar Mahallesinde kurulan ve 650 bin liraya mülk bulunan likidasyon tesisi, günce 200 metreküp evsel kalifiye atılmış suyu arıtıyor. İki dirim bilimsel atılmış su likidasyon reaktöründen oluşan ve 6 ay önceki faaliyete sabık tesiste şu anne denli kısaca 9 bin metreküp atılmış su arıtıldı.

2050 yılı nüfusuna layıkıyla projelendirildi

Ön çöktürme havuzu ve muvazene haznesi 2050 yılı nüfusuna layıkıyla projelendirilen tesis, çevre kirliliğinin önüne geçiyor.

Tesiste atılmış sular ilk evvela fiziki arıtmadan geçiriliyor, elan sonradan ön çökeltim havuzuna alınıyor.

Burada çökebilen maddelerin havuzun dibinde kalması sağlanıyor. Kalan su, muvazene havuzuna alınıyor ve buradaki pompalar sayesinde dirim bilimsel likidasyon ünitesine aktarılıyor.

Atık suya bu ünitede, mikroorganizmaların yaşayabileceği ve çoğalabileceği müşterek döşeme fotoğraflamak ve bu mikroorganizmaların atılmış sudaki kirletici uzvi maddeleri parçalamasını iletmek düşüncesince ilk evvela müvellidülhumuza veriliyor. Daha sonradan atılmış su bu ünitede çökeltme, rahatlama ve müşterek tomar balçık tenkil işlemlerinden geçiyor. Atık su akıbet namına klorlanarak rahatlama ediliyor.

"Şehrimizin eksikliklerini bertaraf etmek düşüncesince projelerimiz sürüyor"

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, tesisin ehemmiyetli müşterek envestisman bulunduğunu belirtti.

İlçelerde atılmış su likidasyon tesislerini ikmal etmek düşüncesince çalışmaların bitmeme ettiğini özetleyen Tutşi, nüfusu az bulunan önemsiz yerleşimlerde de evsel atıkların dirim bilimsel likidasyon teknolojisi ile arıtılmasını iletmek gibi tesis kurduklarını aktardı.

Tutşi, kentin rastgele noktasına en dobra hizmeti verebilmek düşüncesince sahadaki ekiplerle dip güç harcama ettiklerini dile getirerek, "Ardışık Kesikli Biyolojik Paket Atıksu Arıtma Tesisi, şehrimiz düşüncesince ehemmiyetli müşterek hizmet. Ülkemizin baş döndürücü az durumunda mevcut projeyi Diyarbakır'ımıza kazandırdık. Şehrimizin eksikliklerini bertaraf etmek düşüncesince projelerimiz sürüyor." ifadelerini kullandı.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1