EBER GÖLÜ'NDE ÇIKAN YANGINDA KISACA 8 BİN DEKAR KİLİZMAN DÜZLÜK DOKUNCA GÖRDÜ

Eber Gölü'nde çıkan yangında tahminî 8 bin dekar alandaki kamışların dokunca görmüş olduğu bildirildi.

EBER GÖLÜ'NDE ÇIKAN YANGINDA KISACA 8 BİN DEKAR KİLİZMAN DÜZLÜK DOKUNCA GÖRDÜ
Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'ın Bolvadin, Çay ve Sultandağı ilçeleri sınırlarındaki Eber Gölü'nde çıkan yangında kısaca 8 bin dekar alandaki kamışlar dokunca gördü.

Alınan bilgiye göre, ilçelerin sınırları arasındaki Eber Gölü'nün kıyılarında mevcut kilizman alanlar, hâlâ belirlenemeyen birlikte sebeple yanmaya başladı.

Yangını gören vatandaşlar, vaziyeti jandarma, AFAD ile Bolvadin Belediyesi itfaiyesine bildirdi. Belediye itfaiye aracı aracı araçları bazısı noktalarda çıkan yangına müdahalede bulundu. Bazı yerlerde ise göl zemininin huzursuz ve sazlık olmasından ötürü da yangına dahil edilemedi.

İtfaiye ekipleri, gölde bazısı noktalarda yangını arama dibine alırken bazısı kilizman alanlar ise yanmaya bitmeme ediyor.

"Burada ülkemizin değerleri gidiyor"

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, gazetecilere icra ettiği açıklamada, Eber Gölü'nde yazları 40-45 yöresinde ıvır zıvır dirayetli düşkün çıktığını fakat sonuç birlikte ayda üçüncü kat iri dirayetli yangının hareket ettiğini söyledi.

1993 yılından itibaren Eber Gölü'nü yakından izleme ettiğini dile getiren Erişmiş, şöyleki konuştu:

"Gölü biyoçeşitlilik açısından ele aldığımız devir burada 146 kuş türümüz var. Burada mevcud ve barhana etmeyen 40 yerel ırkımız bulunuyor. Bir çiftte hasır otu kedisi var, onları da izlemedeyiz. Bu hayvan bilimi da yangının çıkmış olduğu bu alana de aşırı DOĞRU ve rahatsız olduk. Yine dünyada elden burada mevcut birlikte kurbağa türümüzde var. Biyoçeşitliliğimize ağırbaşlı dokunca veriyor."

Çıkan yangınlar düşüncesince değişik düşüncelere eş bulunduğunu aktaran Erişmiş, "Burada ülkemizin değerleri gidiyor. Gerçekten aşırı dirilik sıkıcı birlikte durum. Biraz vicdan deriz artık." dedi.

"Bu göl sebep yakılıyor anlamıyoruz"

Bolvadin Belediyesi İtfaiye Müdürü umut Çınar da Eber Gölü'nün kilizman alanlarının değişik noktalarında sonuç günlerde aşırı sayıda düşkün çıktığını vurguladı.

Yangınların sebep çıkmış olduğu mevzusunun bilinmediğini aktaran Çınar, şöyleki konuştu:

"İtfaiye yerine tığ daima gölde çıkan yangınlara dahil etmeye çalışıyoruz. Bugünkü yangında da şimal cenup istikametinde 4 kilometre uzunluğundaki bölgede birlikte çakın yumağı vardı. 7-8 bin dekar arazideki kamışların yandığını düşünüyoruz. Bazı yerlerde çıkan yangınlara da dahil edemedik. Araçlarımız giremiyor ve dirilik güvenliği problemi oluşuyor. Biz, bu göl sebep yakılıyor anlamıyoruz. Pek aşırı insanoğlu buradan atlatmak parası kazanıyor. Neden bunu yapıyorlar birlikte muhtelif anlamıyoruz"

Öte taraftan 8 Aralık ile 12 Aralık'ta da Eber Gölü'ndeki kilizman bölgelerde düşkün çıkmak 2 kilometrekareden birlikte tomar düzlük yanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 02:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1