EGE ÜNİVERSİTESİNDE GELİŞTİRİLEN KOVİD-19 DNA AŞISI EFSANEVİ DENEYLERİNDE KALBURÜSTÜ OLDU

Ege Üniversitesinin, yeni tip koronavirüse hakkında himaye getirmek kabil TÜBİTAK yardımı ile geliştirdiği DNA aşısının, efsanevi deneylerinde güzel bulunduğu ve gelecek günlerde klinik deneylere başlanacağı bildirildi.

EGE ÜNİVERSİTESİNDE GELİŞTİRİLEN KOVİD-19 DNA AŞISI EFSANEVİ DENEYLERİNDE KALBURÜSTÜ OLDU
İzmir

Ege Üniversitesi'den meydana getirilen mukayyet açıklamada, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi (ARGEFAR) bünyesindeki EÜ Aşı ve Araştırma Geliştirme Grubunu görüşme ettiği, Doç. Dr. Mert Döşkaya'dan icraat üzerine bilim almış olduğu belirtildi.


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilgilendiren aradığınız hepsi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini zait ortamlarRAKAMLARLA: Ülke iklim koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Açıklamada görüşlerine arazi maruz EÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Döşkaya, çalışmalarına bitmeme ettikleri DNA aşısının efdal biyoteknolojik ortak aşılama tekniği olduğuna ilgi çekti.

​​​​​​​Koronavirüse gönül rahatlığı 4 ayrımlı ilk örnek geliştirdiklerini bildiren Döşkaya, "Hayvan deneylerinde güzel olduk ve istihsal kılmak istediğimiz çıktılara da ulaştık. Geliştirdiğimiz 2 aşılama prototipi, deneyim hayvanlarında çıpa hücresel ve salgısal affedilmiş cevabı uyardı. Şimdi klinik evreye geçeceğiz, bununla ilgilendiren hazırlıklarımızı tümlemek üzereyiz." İfadelerini kullandı.

Geliştirdikleri aşının klinik deneyim etabında gönüllüler üstünde deneneceğini tamlayan Döşkaya, bu süreçte kişiye tesirini inceleyeceklerini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak da "Gelişmeleri yakından izleme ediyoruz. Bu icraat hem korona virüse gönül rahatlığı bununla birlikte gelecekte yaşanabilecek benzeşim salgınlara endamsız müddette koruyan aşılama geliştirilmesi açısından şişman ehemmiyet taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul