Ekrem İmamoğlu: Anadolu Ajansı'nı ahlaklı bir duruşa davet ediyorum

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamada kendi ellerindeki verilerle Anadolu Ajansı'nın verilerinin farklı olduğunu belirtti ve Anadolu Ajansı ile Yüksek Seçim Kurulu'nu verileri yeniden kontrol etmeye çağırdı.

Ekrem İmamoğlu: Anadolu Ajansı'nı ahlaklı bir duruşa davet ediyorum

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, kendi ellerindeki veriyle Anadolu Ajansı'nın verilerinin farklı olduğunu söyleyerek YSK ve AA'yı verileri yeniden kontrol etmeye çağırdı.

İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"Süreci takip ediyoruz. Yine ne yazık ki daha önceki seçimlerde yaşadığımız gibi, seçim yasakları başlamadan önce enteresan verilerle girişler başladı. 1, 1 buçuk saat sonra YSK'nın uyarı yapması şaşırtıcı.

Şu anda biz kendi sistemimizde veriler, yüzde 27.6 girişimiz var. Bütün 39 ilçeden karma veriler var. Elbette bu değişkenlik arz eder ama CHP adayı olan benim oyum yüzde 53.2. Diğer rakibimiz oranı da yüzde 44.1


Karşı tarafta son yarım saatte öyle bir veri yükselişi var ki İstanbul'da. Aynı zaman diliminde İstanbul'un dışındaki birçok ilde yüzde 40-45 çakılı kalmış durumda.

Enteresan şekilde diğer şehirlerde veri girişi çok yavaşken, İstanbul'da yüzde 75'e yükseldi bir anda. Arkadaşlarım her satırını inceleyerek girişler yapıyor.

Ben YSK ve Anadolu Ajansı'nı bu konuda titiz olmaya devam ediyorum. Biz demiyoruz ki, yüzde 9.5 öndeyiz ama veriyi vermek zorundayız şu anda. Ben bu saatte paylaşmayı doğru bulmuyorum ama paylaşmak zorunda kaldım. Niye paylaşıyorum, çünkü bir anda yüzde 75'e fırlayan bir veri diğer tarafta. İyi bir istatikçiyim, bu veriler güven vermiyor.

YSK ve Anadolu Ajansı'nı verilerini yeniden kontrol etmeye ve toplumumuzu doğru bilgilendirmeye devam ediyorum. Zamanı geldiğinde verileri paylaşmaya da devam edeceğim."

İmamoğlu ilk açıklamasından yaklaşık yarım saat sonra kameralar karşısına çıkarak bir açıklama daha yaptı:

"Görünen o ki yüzde 16'ya kadar açılmamış gözüken sandık var. Burada şunu belirtmek istiyorum. Burada gerçekten ne yazık ki bir manipülasyon süreci sözkonusu.

Tekrar YSK'daki yetkilleri göreve çağırıyorum. Lütfen süreci denetlesinler. 
Türkiye'nin çok değerli bir seçimi yerine getiriyoruz. Yine  devletin kurumu Anadolu Ajansı'nı da hassasiyete, göreve ve ahlaklı bir duruşa davet ediyorum. 

Hepimizin cebindeki paralala, vergilerle maaşını alan Anadolu Ajansı'nı ahlâklı, doğru veri vermeye, süreci manipule etmemeye tekrar tekrar davet ediyorum. 

Bu süreçte görev alan arkadaşlarım, sandık görevlileri, hukukçular, bilişim sorumluları, milletvekili, bölge sorumluları lütfen bulunduğunuz yeri terk etmeyin. Tekrar tekrar uyarıyorum. YSK, AA ilgiye, alakaya,  ahlaklı bir süreç yönetimine davet ederken herkesin gözünün içine baka baka davet ediyorum. Hak yemedim, yemem, hakkımı da yedirmem"

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2019, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul