Eren Erdem Tutuklandı! Eren Erdem Tutuklandı mı?

Eren Erdem tutuklandıEski CHP milletvekili Eren Erdem, Karşı Gazetesi davasında "kaçma şüphesi" gerekçesiyle tutuklandı.

Eren Erdem Tutuklandı! Eren Erdem Tutuklandı mı?

Ankara'da gözaltına alınan ve İstanbul'a getirilen CHP Milletvekili Eren Erdem İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılmıştı. Erdem, hakkında açılan Karşı Gazetesi davası nedeniyle savcılığın "kaçma şüphesi" gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. 

Erdem, Karşı Gazetesi davasında "kaçma şüphesi" gerekçesiyle tutuklandı.

Ankara'da gözaltına alınan ve İstanbul'a getirilen CHP Milletvekili Eren Erdem İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılmıştı. Erdem, hakkında açılan Karşı Gazetesi davası nedeniyle savcılığın "kaçma şüphesi" gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. 

Erdem, Karşı Gazetesi davasında "kaçma şüphesi" gerekçesiyle tutuklandı.

24 Haziran'dan sonra Kemal Klıçdaroğlu'na istifa çağrısı yapan CHP Eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem, "silahlı terör örgütüne üye olma" iddiasıyla gözaltına alındı.CHP Eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Twitter hesabından gözaltına alındığını duyurdu. Erdem yaptığı açıklamada, gözaltına alınma nedenini henüz bilmediğini söyledi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Erdem hakkında "silahlı terör örgütüne üye olduğu" iddiasıyla gözaltı kararı verildi. Kaynak: Eren Erdem kimdir? Neden gözaltına alındı? 

ANKARA'DA GÖZALTINA ALINDI

Eski CHP Milletvekili Eren Erdem, Ankara'da gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Eren Erdem hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "silahlı terör örgütüne üye olduğu'' iddiasıyla gözaltı kararı verildi.

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Gözaltına alındığını Twitter'dan paylaşan Erdem şunları söyledi:"An itibariyle gözaltına alındım. Gerekçemi bilmiyorum. Polisler tarafından evimin önünden gözaltına alındım. Kamuoyunun bilgisine sunarırım" 

EREN ERDEM KAÇ YAŞINDADIR, EREN ERDEM KİMDİR?

Eren Erdem, 24 Haziran'da aday gösterilmemiş ve partisinin aldığı başarısız sonuçtan sonra da CHP lideri Kemal Kılıçdaoğlu'na istifa çağrısı yapmıştı. Eren Erdem ayrıca mit tırları davasında haber olarak kullandığı belgeleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Bülent Tezcan'dan aldığını söylemişti.

25. dönem ve 26. dönemde CHP İstanbul Milletvekili seçildi. Eren Erdem, 14 Ağustos 1986 tarihinde istanbul'un Fatih ilçesinde doğmuştur. Aslen Malatya, Doğanşehir’lidir. Baba adı Hasan ve anne adı Hüsniye'dir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul da tamamladıktan sonra üniversite hayatına başladı. Okumakta olduğu üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Günlük harçlık ve kazancını elde etmek için, çeşitli turizm acentalarında yardımcı personel olarak çalıştı. Küçük yaşlarda çeşitli kurumlarda Kur’an üzerine dersler aldı.

Eren Erdem, 2000'li yılların başında Türkiye'de tartışılmaya başlayan Kuran odaklı İslam düşüncesinin toplumsal tartışmalara dahil olması adına çalışmalar yaptı. 

Türkiye’de geleneksel İslam anlayışına itiraz temelinde şekillenen “hanif müslümanlık” hareketinin öncülerinden Eren Erdem, 2000’li yılların hemen başında kurulan “haniflik” düşüncesini esas alan platformlarda öncü görevler aldı. 28 Şubat’ta oluşan konjonktürde baskılanan fikirlerin, internetin gelişimiyle yeniden tartışılmaya başladığı ilk süreçlerde etkin çalışmalar yaptı.

2007 yılı itibariyle, çeşitli internet sitelerinde yazılar yazmaya başladı ve bir grup arkadaşıyla Milli Kurtuluş Platformu adlı bir gençlik platformu kurdu. Tasavvuf üzerine çalışma yapan kurumlarda etkinliklere katıldı.Kurduğu internet forum siteleri üzerinden Kur an ve Akıl Sempozyumu gibi çalışmalar yaptı. İranlı yazar Dr.Ali Şeriati nin ilk olarak dile getirdiği Abdestli Kapitalizm kavramını kitaplaştırdı.

Bu süreçte, Yaşar Nuri Öztürk gibi isimlerin İslam'da mezhepler ve öze dönüş başlıklı çıkışları ekseninde başlatılan tartışmalara katkı sunan ve Kapadokya'da gerçekleştirilen 'Akıl ve Kuran Sempozyumu' etkinliğinde görev aldı. Bu ve benzeri sempozyum ve panellerde oluşan tartışmalar dahilinde araştırmalar yapmaya, Kur'an çalışmalarına odaklı çalışmayı sürdürdü.2011 Yılında kamuoyunda “Devrimci Müslümanlar” olarak bilinen hareketin ortaya çıktığı, ve “Devrimci Sahabe Ebuzer Gıffari’nin sürgün yerinden ismini alan "Rebeze Kültür Evi"ni kurdu. Burada 'Kur’an sohbetleri yaptı ve çok sayıda etkinlik düzenledi. Rebeze Kültür Evi halen faaliyetlerini sürdürmektedir.İlk kitabı ve devamında, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'e yönelik övgüleri nedeniyle 'dinsiz’ ilan edildi. 

Akabinde, inandığı birlik ve beraberlik anlayışını yayabilmek için; Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Sağcı, Solcu tüm kimliklerden insanları bir araya getirerek bir kültür ve kitap evi kurdu. Şişli Kurtuluş'ta, bu kültür-kitap evinde söyleşiler yaptı.Eren Erdem, şimdiye kadar 9 kitap, 2000 civarında makale yazdı, ülke çapında 500’den fazla konferans verdi. Yazdığı kitaplardan 1 tanesine (Nurjuvazi) toplatma davası açılmış, makalelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından davalar açılmıştır. Açılan bu davalar nedeniyle 3 kez kısa süreli göz altına alındı. 

2000'li yılların başında 'Milli Kurtuluş Platformu' adlı bir gençlik çalışması başlattı. Hemen akabinde, 'Hanif Müslümanlar' adlı bir düşünce topluluğu kurdu. Bu toplulukla, 'Akıl ve Kur'an Sempozyumu'nu organize etti.Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ulusal TV'de yaptığı açıklamalarla Twitter da TT oldu. 2011 yılında kurduğu kültür evinde 2 yıl boyunca haftalık sohbetler düzenledi. Bu sohbetler yoluyla geniş kitlelere ulaştı. İslam ve Sosyalizm üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda, 'Devrimci İslam, Devrimci dindarlık' gibi başlıklara katkı sundu. Ayrıca gazetecilik yapan Eren Erdem, OdaTV, Aydınlık, Karşı ve Yurt gibi basılı ve internet mecralarında 1000 kadar makale yayınladı. 

2011 yılında, “Gayya Karanlığından Kur'an Aydınlığına” adlı kitabı yayınlandı. Kısa bir süre sonra, kitabın çeşitli çevrelerce tartışılması akabinde odatv.com sitesinde yazılar yazmaya başladı. O süreçte İhsan Eliaçık ile tanıştı ve internet sitelerinde de yazılar yazmaya başladı. 

Bu süreçte 2. kitabı olan “Abdestli Kapitalizm” adlı kitabını çıkarttı.Bengütürk TV'de ilk kez ekran karşısına geçti. 2012 Yılında Gülen Cemaatine ciddi eleştiriler yaptığı Nurjuvazi kitabını yayınladı. Kısa bir süre sonra kitap hakkında toplatılması istemiyle dava açıldı. 
Bu kitabın yayınlanması ile birlikte, davet üzerine Ulusal Kanal'da haftalık programlar yapmaya başladı.Ulusal Kanal, Halk TV, Habertürk, Show TV, Fox TV, IMC TV, Karadeniz TV, Yurt TV, Sokak TV, Rudaw TV ve onlarca TV kanalında katıldığı programlarda görüşlerini yurttaşlarla paylaştı.Gezi Direnişi’ne kadar, TV programı, makale, söyleşiler ve kitaplarla geçirdiği zamanı, Gezi Direnişi ve öncesinde 1 Mayıs ile birlikte pratik mücadeleye yansıttı. 

Arkadaşlarıyla birlikte Gezi Direnişi’ne katıldı. Kamuoyunun 'sosyalist müslümanlar' tanımlaması bu dönem oluştu. Gezi Direnişi sonrası, bestseller olan “Devrim Ayetleri” kitabını yayınladı. Siyasi çalışmalarına son verip kitap çalışmalarına yöneldi. Ardından “Devrimci Peygamber” kitabını yazdı.2014 Yılında, çok kısa sürede Türkiye'nin en çok konuşulan gazetesi olan Karşı Gazetesini kurdu. 

Ekonomik olanaksızlıklar nedeniyle yaşamını sürdüremeyen Karşı Gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.Eren Erdem, Halk TV’de Pazar günleri Ezber Bozanlar, Çarşamba günleri Yol Haritası programında analizler yapmaya devam etmektedir.

Eren Erdem, 7 Haziran 2015 yılında yapılan genel seçimler öncesi CHP İstanbul 3. bölgeden 6. sırada aday oldu. 25. dönem Milletvekili olarak CHP İstanbul Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde 26. dönemde yeniden milletvekili seçilen Eren Erdem, çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etmektedir.

Üniversite eğitimini yarıda bırakan Erdem, TBMM'nin genç milletvekillerindendir. Şeffaflık anlaşmasını imzalamış, mal beyanında bulunmuştur. Ayrıca mal varlığı olarak TBMM'nin en yoksul milletvekilidir. 

Ticari olarak, kısa bir süre yayıncılık yapmış, boya-badana işleri yapmıştır. Halen kitap çalışmalarını sürdüren ve yasama faaliyetlerine devam etmektedir. Mütevazi yaşamıyla bilinir. Kirada oturur. Birikim yapmaz. Bu yaşam tarzına inanır. Üniversite eğitimini tamamlamak için çalışmaktadır.

Eren Erdem, Nuray Erdem ile evlidir. Ali Eren Can (d.2013) adında bir oğlu vardır.

24 Haziran 2018'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde Eren Erdem, CHP'den milletvekili adayı olarak gösterilmedi.

Kitapları : 

2011 - Gayya Karanlığından Kuran Aydınlığına 
2011 - Nurjuvazi 
2011 - Şeytan Evliyaları 
2012 - İslam ve Kapitalizm 
2012 - Abdestli Kapitalizm 
2012 - Selman-ı Pak 
2012 - Riya Tabirleri 
2013 - Devrim Ayetleri 
2014 - Devrimci Peygamber 
2016 - Gayya Kuyusu 
2018 - Diktatör Devirme Sanatı - Populist İktidarla Mücadelenin Teorisi 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1