FAZLA ÖRNEK TOPLAYAN OSİRİS-REX UZAY ARACI, KAPAKLARINI KAPATAMADI

NASA'nın uzay aracı Osiris-Rex'in "Bennu" adlı gök taşı üzerinden topladığı numunelerin ardından kapaklarını kapatamaması üzerine topladığı numuneleri kaybedebileceği açıklandı.

FAZLA ÖRNEK TOPLAYAN OSİRİS-REX UZAY ARACI, KAPAKLARINI KAPATAMADI

NASA'nın "Bennu" adlı gök taşından en az 60 gramlık bir numune almakla görevlendirilen Osiris- Rex uzay aracı, topladığı numuneleri kaybetme riski ile karşı karşıya. NASA'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, uzay aracının görev sırasında haznesine çok sayıda parça girdiği ve bu nedenle örnekleri muhafaza eden haznenin kapanamadığı açıklandı. Açık kalan boşluktan örneklerin saçılmaya başladığı, haznede toplam 400 gramlık numune bulunduğu belirtildi.

NASA'nın Bilim Misyonu Müdür Yardımcısı Thomas Zurbuchen, "Numuneyi saklamak için daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor" dedi. Osiris-Rex baş araştırmacısı Dante Lauretta numunlerin saçılmasından dolayı duyduğu endişeyi dile getirerek, "Kütle kaybı beni endişelendiriyor, bu nedenle ekibi bu değerli numuneyi olabildiğince çabuk muhafaza etmeye şiddetle yönlendiriyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1