FEDAKAR ATALAR 106. SENESİNDE SARIKAMIŞ'TA ANILIYOR

"Türkiye Şehitlerine Yürüyor" sloganıyla planlı Sarıkamış Harekatı'nın 106. yılı yâd etkinlikleri, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla başladı.

FEDAKAR ATALAR 106. SENESİNDE SARIKAMIŞ'TA ANILIYOR
Kars

Birinci Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları örtbas yapmak düşüncesince başlatmış bulunduğu ve binlerce askerin martir bulunduğu Sarıkamış Harekatı'nın 106. yılı yâd etkinliği, Sarıkamış ilçesindeki Ay-Yıldızlı Tören Alanı'nda, dünkü sima koronavirüs (Kovid-19) salgını zımnında sınırlanmış sayıda ferdin katılımıyla gerçekleştirildi.

"Türkiye Şehitlerine Yürüyor" sloganıyla planlı ve Kasapoğlu ile Dönmez'in de katılmış bulunduğu yâd etkinliği, merasim alanındaki anıta çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin arkası sıra birlikte zabit çeşidinden harekatın tarihinin anlatıldığı programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

"Sarıkamış ruhunu gençlerimize aşırı dobra anlatmamız gerekiyor"

Bakan Kasapoğlu, törende meydana getirdiği konuşmada, Sarıkamış'ta dirilik vererek şehadete revan yiğitlerin birer bilinç anıtı kendisine pürmelal gücün birlikte o denli da şöhretli birlikte direnişin kahramanı bulunduğunu söyledi.

Çanakkale'yi geçilmez kılan kahramanların, Kut'ül Amare'de işgalcilere erinç utkulu olan, tarihte benzeşim sıfır şişman birlikte bağımsızlık savaşı vererek, Türkiye Cumhuriyeti'ni nesir edenler bulunduğunu tamlayan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Malazgirt Ovası'ndan çıkarak Anadolu'yu kucaklayan, İstanbul'u fetheden, Sarıkamış'ta karlı dağlara mührünü vuran ruh, aha Sarıkamış'ı bizlerin gönlünde, ruhunda ebedî kılan da budur. Sarıkamış'ı, bu eren milletin yurt sevgisi düşüncesince bu eren milletin budun olma yolundaki en acıklı halde özetleyen destanını en şişman varlığımız bulunan gençlerimize aşırı gücün aşırı dobra anlatmamız icap ettiğinin farkındayız. Bakanlık kendisine bu ruhu en çelimli biçimde gençlerimize anlatmanın sorumluluğunun bilinci içerisindeyiz."

Kasapoğlu, bu zamanı birikimi gençlere en şişman katkılardan birisi kendisine sağlamanın, en şişman vazifelerinden birisi bulunduğunu vurgulayarak, Sarıkamış'ı bilen, okuyan gencin, ülkenin ciharıyek çeşidinden gelip de Sarıkamış düşüncesince savaşım etmenin ne erişmek bulunduğunu aşırı dobra bildiğini dile getirdi.

"Emaneti, Çanakkale'de on beşliler, 15 Temmuz’da Ömer Halisdemir'ler omuzladı"

Sarıkamış'ı okuyan, bilici gençlerin, Filistin'den, Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan çıkarak Çanakkale sırtlarında yurt yoluna martir olanların verdiği şişman mücadeleyi yüreğinde hissedeceğini aktaran Kasapoğlu, laflarını şöyleki sürdürdü:

"Bir toplum, budun düşüncesince en şişman güç, geçmişin tecrübeleriyle, geleceğin heyecanının birleşmesi ve eş birlikte şuura, bilince dönüşmesidir. Bunun düşüncesince herhangi birlikte sene ağustos ayında Dumlupınar'dayız, Malazgirt'teyiz, Çanakkale'de 57. Alay'ın izindeyiz ve hümayun birlikte emanetin taşıyıcısı olduğumuzun da bilincindeyiz. İşte bu emanet, Türkiye'dir, bu budala eren vatandır, bu emanet, bu vatanın bu milletin bağımsızlığıdır. Bu Türkiye ve yurt emanetini, esbak Allahuekber Dağları'nda zorluklara döş gererek, canını feda ederek bize haiz Mehmetçikler omuzlamışlardır. Çanakkale'de on beşliler, 15 Temmuz'da Ömer Halisdemirler omuzlamışlardır. Bu emanet, aha bugün, elden bu milletin, bu coğrafyanın değil, insanlığın arzusu bulunan Türkiye'nin aşırı altın gençlerinin, bizlerin omuzundadır."

Türkiye'yi aydın yarınlara hâlâ çelimli taşımanın gerekliliği ve Cumhurbaşkanının çelimli liderliğiyle mevcut kuvvetleriyle çalıştıklarını, çalışmaya bitmeme edeceklerini dile getiren Kasapoğlu, "Bizim düşüncesince uğur boncuğu bilinçlilik Türkiye'den, bu ülkenin altın gençlerinden, milletimizin istikbalinden, vatanımızın bekasından hâlâ ehemmiyetli değildir. Türkiye'nin istikbali demek, etraflı kıstak coğrafyamızın istikbali demektir. Çünkü Türkiye demek, etraflı adamlık düşüncesince adalet, umut, vefa, acıma ve bağımsızlık demektir." dedi.

Bakan Kasapoğlu, müstevli zamanında Türkiye'nin esenlik dalında öteki devletlere uyarınca gösterdiği başarıdan bahsederek, Bakanlık kendisine bu zamanda spor dalında bitirdikleri emekleri da anlattı.

Salgını spor dalında fırsata dönüştürdüklerine ayraç fail Kasapoğlu, Türk sporcuların peş peşe şampiyona ile madalyalara uzandığını ve hepsini kutlama ettiğini aktardı.

Kasapoğlu, Türkiye'nin Karabağ Harekatı'nda karındaş diyar Azerbaycan'ın birlikte durduğunu hatırlatarak, "Karabağ Harekatı, Sarıkamış Harekatı'yla süregelen destanın akıbet satırlarını bize adeta göstermektedir. Başta Başkomutanımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan peyda buyurmak neredeyse bu zaferle bu destanda yardımı bulunan herkes, Sarıkamış şehitlerinin eren hatırlarını yad etmişlerdir." ifadesini kullandı.

"Sarıkamış'taki ruh, İstiklal Mücadelemize de ruhunu üfledi"

Bakan Dönmez ise 106 sene eskiden Sarıkamış'ta elden yüzbinlerce askerin değil, birlikte milletin de yüreğinin buz tuttuğunu belirtti.

Sarıkamış türküsündeki "Sarıkamış üzerinde kar, kar altında Mehmedim yatar" sözünü anımsatan Dönmez, şöyleki bitmeme etti:

"O devir burada şişman birlikte imparatorluğun evlatları, vatanın ciharıyek yanından, Rumeli'den, Anadolu'dan, Cezire'den mevrut hâlâ bıyığı caba terlememiş güre yürekler inanç aşkıyla, vatan, budun sevgisiyle gözlerini kırpmadan şehadete yürüdü. Sarıkamış'taki ruh, İstiklal Mücadelemize de ruhunu üfledi. Sarıkamış şehitlerimizin kardeşliği, fedakarlığı, vatanseverliği bize en şişman mirastır. Burada taraf yana yatan şehitlerimiz, göklerdeki ezanlarımızın, gönderdeki bayrağımızın birlikte çağ geçmiş şahididir. Anadolu'yu Türk-İslam diyarı önleyen atalarımızın hümayun neslidir."

Dönmez, Sarıkamış'ın, Malazgirt'ten bugüne uzanan bu topraklardaki varlığın en ateş anısı bulunduğunu belirterek, bölgenin soğuğuna, değil aylarca, birlikte şeb caba dayanmanın belkili olmadığına dikkati çekti.

"İyi anlamamız ve çocuklarımıza dobra anlatmamız gerekiyor"

En çetince zamanda, kumluk giysileriyle bu dağları aşmaya çalışmanın fakat Peygamber ocağının hümayun varisi Mehmetçiğin gösterebileceği birlikte atılganlık bulunduğunu dile getiren Dönmez, şunları söyledi:

"Biz onlardan razıyız. Cenabıhak da onlardan razı olsun inşallah. Allahuekber Dağları, şehadete Allahu Ekber nidalarıyla revan eren şehitlerimizin nidalarıyla çınlıyor hala. Burada bu havayı solunum edince o devir burada çekilen eziyetleri, çileleri hâlâ dobra anlıyor, hâlâ koyu hissediyor insan. Burası bire birlikte Çanakkale gibi, bire birlikte Dumlupınar gibi, bire birlikte Kut-ül Amare kabil herhangi birlikte yekta karışında şişman birlikte destanın yazıldığı topraklar. Bunu dobra anlamamız ve çocuklarımıza dobra anlatmamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünlere gelene denli ne zorluklardan geçtiğini, ne badireleri anlattığını elden gün kitaplarından okuyarak değil, buralara gelmiş şekilde durumunda görmeleri, bu ruhu hissetmeleri gerekiyor."

Ecdadın budun olma şuuruna cemaat çıkacaklarını vurgulayan Dönmez, şöyleki konuştu:

"Bizlerin ahit canımız pahasına cemaat çıkmış bulunduğu biricik millet, biricik bayrak, biricik vatan, biricik talih şiarı bu topraklarda yatan şehitlerimizin bize bıraktığı uhuvvet mirasıdır. Ecdadımızın budun olma şuuruna gözümüz kabil cemaat çıkacağız. Bizleri bölmek, aramıza nifak sokmak, kardeşi kardeşe hasım buyurmak talip dahili ve harici mihraklar şurası dobra bilmelidir ki kılıç 1000 senedir bu toprakları dal omuza, dirilik cana, taraf yana koruduk. Şehitlerimizin eren kanlarıyla bu topraklardaki varlığımızı mühürledik. Şühedanın izinde biz de bu yurt yoluna ne gerekiyorsa gözümüzü kırpmadan hazırlamaya hazırız."

Dönmez, bu sene müstevli tedbirleri zımnında kısıtlanmış birlikte katılımla yâd etkinliğini gerçekleştirdiklerini anımsatarak, programa gelemeyen vatandaşların, dualar ve salavatlarla yürüyüşlerine zevcelik ettiğini aktardı.

Vali Türker Öksüz de ecdadın gösterdiği kahramanlığı anlattı.

Şehitlerin torunlarının da bu destanlara cemaat çıkacağını ve koruyacağını aktaran Öksüz, bütünlük ve el birliği vurgusu yaptı.

Konuşmaların arkası sıra katılımcılar, ellerindeki Türk bayraklarıyla, tekbir ve salavatlar getirerek, kestirmece 700 mt. mesafedeki Sarıkamış Şehitliği'ne akıllıcasına yürüdü.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul