FETÖ'NÜN 'MAHREM İMAMLARI' YÜRÜTÜM HİMAYE MEMURLARI VE ZABITNAME KATİPLERİYLE OPERASYONEL H

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca planlı soruşturmada örgütün güya "mahrem imamları"nın kullandığı "hizmet hattı" kendisine bilinen 26 operasyonel güzergâh belirleme edildi.

FETÖ'NÜN 'MAHREM İMAMLARI' YÜRÜTÜM HİMAYE MEMURLARI VE ZABITNAME KATİPLERİYLE OPERASYONEL H
Tekirdağ

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca planlı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) müteveccih sormaca kapsamında örgütün güya "mahrem imamları"nın yürütüm himaye memurları ve zabıtname katipleriyle haberleşme düşüncesince kullandığı "hizmet hattı" şekilde isimlendirilen 26 operasyonel geçek belirleme edildi.

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz çıyan vuruş girişiminin peşi sıra teşekkül çalışanlarının Türkiye genelinde ankesörlü hatlarla görüşmelerini belirleme fail Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, "Adliye ve hapis gizli yapılanması"nda da örgütün güya gizli imamlarının kullandığı operasyonel çizgileri ortaya çıkardı.

Soruşturmada elde edilmiş delillerle, hatların üçüncü insanların yerine açıldığı ve hatlar üstünden güruh ve kavuşma üzere görüşmelerin yapıldığı, örgüte kazandırılan yahut kazandırılmaya çalışılmış olan kişilerle mütevali aramalar yapıldığı belirlendi.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yapılan çalışmalarda, "Yavuz/Ahmet" ve "Yahya" harf adlı insanların teşekkül üyeleriyle haberleşme düşüncesince kullandıkları operasyonel geçek ile özlük isimlerine mukayyet günce yaşamda kullandıkları hatlar belirleme edildi.

HTS kayıtları incelendi

Hatların HTS kayıtları incelemesinde "mahrem abi"lerin kullandığı rastgele dü hattın senkronik cereyan ettiği, ayrımsız anda ayrımsız sürede temel istasyonundan çevir sesi alındığı ve "mahrem abi"lerin teşekkül mensubu yürütüm himaye memuru ve zabıtname katipleriyle haberleşme düşüncesince kullandığı operasyonel hatlardan "askeri gizli yapılanma"yla benzeri halde mütevali aramalar gerçekleştirdiği belirlendi.

"Hizmet hatları"nın kullanımıyla ilişik yapılan incelemede, adalet sarayı gizli yapılanması süresince makbul ortak "hizmet hattı"ndan nice zabıtname katibi ve yürütüm himaye memurunun arandığı ortaya çıkarıldı.

"Adliye mahrem" yapılanmasında il sorumlusu yahut semt sorumlularının kullandığı "hizmet hatları" ile bambaşka kentlerde makbul "hizmet hatları"yla iletişime geçildiği, il sorumlularının birbirleri ile bağlantılı oldukları belirlendi.

Örgüt üyelerinin "hizmet hatları"nı elden teşekkül içerisindeki eşhas ile haberleşme üzere kullandıkları, rastgele ortak firmaya yahut firmaya haberleşme numarası şekilde vermedikleri ve fasile üyelerinden yahut alışılagelen dost çevresinden rastgele ortak kimesne ile haberleşme düşüncesince kullanmadıkları belirleme edildi.

Memur yapılacak kişilerle bu hatlarla görüşülmüş

Soruşturmada başkaca FETÖ/PDY kabilinden yürütüm himaye memuru yahut zabıtname katibi yapılacak kişilerle irtibatın yahut o kişilerle ilişik bilgilerin "hizmet hatları" üstünden sağlandığı da ortaya çıkarıldı.

İnfaz himaye memuru ve zabıtname katiplerinin teşekkül süresince "abi"liğini önleyen "Yahya" harf adlı kişi, yukarı konumda mevcut teşekkül mensubu kabilinden namına "hizmet hattı" verildiğini, bu hatların üçüncü insanların etiket detayları kullanılarak çıkartıldığını, bu hatlar üstünden örgütsel haberleşme sağlandığını belirtti.

720 adalet sarayı ve hapis çalışanı aranmış

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada bugüne denli 20 bireyin kullandığı 26 operasyonel geçek belirleme edildi. Yapılan tetkikte bu hatlardan aranan 720 adalet sarayı ve hapis çalışanı belirlendi, bunlardan 381'i üzerine teşekkül üyeliğinden adli muamelat yapıldı.

Soruşturma kapsamında gözaltına tahsil edilen 37 insandan 28'i itirafçı oldu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul