FRANSA’DAN İNGİLTERE OMİCRON HAMLESİ! YENİ TEDBİRLER GÜNDEMDE

AB ülkesi Fransa, Omicron varyantından ilk ölümün yaşandığı İngiltere'ye karşı yeni tedbirler almayı planladığını duyurdu.

FRANSA’DAN İNGİLTERE OMİCRON HAMLESİ! YENİ TEDBİRLER GÜNDEMDE

Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron’un hızla yayıldığı İngiltere’den gelen yolcular için denetimleri sıklaştırmayı düşündüklerini bildirdi.

İNGİLTERE İÇİN TEDBİRLER

Attal daha bulaşıcı olan Omicron mutasyonuna bağlı bilinen ilk can kaybının yaşandığı İngiltere için yaptığı açıklamada, “İngiltere için şu an mevcut kural, Fransa’ya girişlerde son 48 saate ait negatif test göstermek. Fakat, her zaman çerçeveyi sıklaştırmanın yollarına bakıyoruz. Şu anda bunun için çalışıyoruz ve bence ilerleyen günlerde bir sonuca varmalıyız” dedi.

FRANSA'DA 133 VAKA GÖRÜLDÜ

Attal, şu an Fransa’da Delta mutasyonu etkisiyle birlikte Covid-19’un 5. dalgasının yaşandığını ifade ederken, ülkede ilk olarak Güney Afrika, Botswana ve Hong Kong’da Kasım ayı sonlarında tespit edilen Omicron mutasyonuna bağlı 133 vakanın bulunduğunu da söyledi. Yeni mutasyon tehdidine rağmen şimdilik herhangi bir önlem almayı düşünmediklerini belirten Attal, güçlendirici aşı dozunun Fransa hükümet stratejisinin anahtar parçası olduğunu ifade etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün ülkede Omicron mutasyonu nedeniyle en az 1 kişinin hayatını kaybettiğini ve bunun dünyada Omicron’a bağlı bilinen ilk can kaybı olduğunu da belirtmişti.

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2021, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1