GAZ İŞTE BÖYLE ÇIKARILACAK

Doğalgaz kulesi ve platformu TPAO tarafından inşa edilecek. Gaz denizde işlendikten sonra borularla karaya taşınacak. Ayrıca gazın çevresindeki 8.000 kilometrekare alanda Oruç Reis'in sismik tarama yapması bekleniyor.

GAZ İŞTE BÖYLE ÇIKARILACAK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 320 milyar metreküplük dev doğalgaz keşfini açıklaması sonrası doğalgazın karaya ulaştırılması için başlatılan çalışmaların detayları da belli oluyor. Doğalgazın denizaltından borularla kıyıya ulaştırılması için yaklaşık 175-200 kilometre boru hattı döşenmesi planlanırken, boruların çıkış noktasının en yakın kıyı olan Zonguldak olacağı hesap ediliyor.

DENİZ TABANI HARİTALANDIRILACAK
Çalışmalar kapsamında süreç adım adım ilerleyecek. Uzmanlara göre, Karadeniz'in 2.100 metre derinliğe ulaşabilen çanak şeklindeki yapısının hem kule ve platform kurulumları hem de boru hattı çekilmesini nasıl etkileyeceğini hesaplamak için deniz tabanı haritası çıkarılacak. Aynı zamanda gaz keşfi yapılan Sakarya Gaz Sahası'nın (Tuna-1 Lokasyonu) çevresinde tespit kuyuları açılması ve yeni rezerv alanı olup olmadığının tespiti de yapılacak. Çalışmalar sonrasında kapasiteye ve gazın bulunduğu alanın büyüklüğüne göre kule ve platform kurulumlarının hesaplanması bekleniyor.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2020, 05:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1