GAZİANTEP'TE 6-7 EKİM VAKALARINA BAĞLI DAVADA 7 SANIĞA MÜEBBET HAPİS

YPG/PKK yandaşlarının 6-7 Ekim 2014'te Aynularab (Kobani) bahanesiyle Gaziantep'te gerçekleştirdiği eylemlere bağlı davada 7 maznun müebbet cezaevi ve 3 ayrı suçtan bütün 3 sene 6 ay 14'er güneş cezaevi cezasına çarptırıldı.

GAZİANTEP'TE 6-7 EKİM VAKALARINA BAĞLI DAVADA 7 SANIĞA MÜEBBET HAPİS
Gaziantep

HDP Merkez Yürütme Kurulunun çağrısının arkası sıra yıldırı örgütü YPG/PKK yandaşlarının 6-7 Ekim 2014'te Aynularab (Kobani) bahanesiyle Gaziantep'te gerçekleştirdiği eylemlere bağlı 7 maznun "Devletin birliğini ve diyar bütünlüğünü bozma" suçundan müebbet dam ve 3 ayrı suçtan toplanmış 3 sene 6 ay 14'er güneş dam cezasına çarptırıldı.

2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklanmadan maznun Ayhan Işık ile avukatı katılırken öbür sanıklar katılmadı.

Sanık Işık, ile alakalı suçlamaları ikrar etmediğini belirterek aklanma talebinde bulundu.

Diğer maznun avukatları da müvekkillerinin günahsız bulunduğunu öne sürdü.

Duruşma savcısı, eski mütalaasını esasen ettiğini belirterek sanıkların cezalandırılmasını istem etti.

Müzakerenin arkası sıra Mahkeme Başkanı Ali Çelenk sonucu açıkladı.

Sanıklar Ayhan, İmam, İbrahim, Mehmet ve Muhittin Işık ile Mehmet Caymaz ve İzzet Nas "Devletin birliğini ve diyar bütünlüğünü bozma" suçundan müebbet dam cezasına çarptırıldı.

Sanıklara başkaca "görevli memura vazifesini yaptırmamak düşüncesince direnme", "kanuna karşıt derinti ve tanıtım gösterisi yürüyüşüne katılarak ihtara ve güç kullanmaya karşın dağılmamak" ve "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkındaki Kanu'na muhalefet" suçlarından toplanmış 3 sene 6 ay 14'er güneş dam cezası verildi.

Haklarında mahkumiyet sonucu maruz 6 sanığın tutuklanmasına hükmedildi.

Sanıklar N.Ü, A.I. ve A.K'nin ise beraatine değişmeyen verildi.

Sanık Ayhan Işık, duruşmadaki kolluk ekiplerince gözaltına alınarak cezaevine götürüldü.

Olay

HDP Merkez Yürütme Kurulunun çağrısının arkası sıra yıldırı örgütü YPG/PKK yandaşlarının 6-7 Ekim 2014'te Aynularab (Kobani) bahanesiyle Gaziantep'te yaşanmış olan vakalarda 5 insan yaşamını kaybetmiş, 4'ü kolluk 42 insan yaralanmıştı.

Ayrıca aralarında kolluk merkezinin de bulunmuş olduğu 12 amme binası, 5 okul, 5 ev, 44 iş yeri, 77 vasıtaya kısaca 1 milyon lira dokunca verildiği belirleme edilmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1