GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN ‘KENDİ KENDİNE YETEBİLEN BAHÇE SİSTEMİ’

Her bir bitkinin büyümesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan Plantric girişimi ile kendi kendine yetebilen bir bahçe sistemi kurmayı hedefleyen Türk girişimciler, Red Bull Basement 2020'de büyük bir beğeni toplayarak, finale kalmaya hak kazandı.

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN ‘KENDİ KENDİNE YETEBİLEN BAHÇE SİSTEMİ’

Dünya çapında teknolojiyle ilgilenen genç girişimcileri destekleyen Red Bull Basement programının sonuçları açıklandı. Dünya çapında 36 ülkeden 3 bin 865 başvuru arasından seçilen 38 finalist arasında Türk girişimciler önemli bir başarıya imza attı. Plantric isimli girişimin kurucuları Doğuş Üniversitesi öğrencileri Aylin Yazıcı, Can Zenginel ve ekip arkadaşları İlayda İnce global finalde Türkiye'yi temsil ederek en başarılı 10 girişim arasında yer aldı.

Değişen dünya düzenine ayak uydurabilmek için üç ana bölümden oluşan Plantric'in sisteminde; yemek atıkları için konteyner, toprak kaplar ve otomatik sulama sistemi yer alıyor. Sistem, gıda atıklarının konteyner kenarına döküldükten sonra çalışmasını ve saksılarda bulunan toprağı bu atıklarla gübreleyerek her bir bitkinin büyümesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor. Sistem doğru ışıklandırma yöntemleri sayesinde birçok alanda kullanılmaya ve uygulamaya müsait bir düzen sunuyor. Plantric ekibi ise projelerini ‘kendi kendine yetebilen bir bahçe sistemi' sözleri ile özetliyor.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1