HDP'Lİ KEMAL BÜLBÜL'E SUNULAN 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASINA BAĞLI GEREKÇELİ KARAR HAZIRLANDI

Terör soruşturması kapsamında yargılandığı davada "silahlı yıldırı örgütüne organ olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ile alakalı gerekçeli karar tamamlandı.

HDP'Lİ KEMAL BÜLBÜL'E SUNULAN 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASINA BAĞLI GEREKÇELİ KARAR HAZIRLANDI
Diyarbakır

Diyarbakır'da "silahlı yıldırı örgütüne organ olmak" suçundan yargılanan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül üzerine maruz 6 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçeli kararında, sanığın teşekkül hiyerarşisine müdahale yerine işlediği fiillerin yoğunluk, gam ve devamlılık içerdiği, bu haliyle yıldırı örgütü PKK/KCK'nın üyesi olma suçunu işlediğinin anlaşıldığı vurgulandı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesince 26 Kasım 2020'deki karar duruşmasında Bülbül üzerine maruz 6 yıl 3 ay hapis cezasına bağlı 24 sayfalık gerekçeli kararda, yıldırı örgütü PKK/KCK üzerine etraflıca bilgiye, maznun konusu için iddialara, katılmış olduğu hareket ve etkinlikler ile sanığın savunmasına arazi verildi.

Kararda, yıldırı örgütü PKK/KCK'nın emirleri doğrultusunda kurulan sanki "yasama organı" konumundaki Demokratik Toplum Kongresinde (DTK) Bülbül'ün sürekli sedir üyeliği, murahhas ile liberalizm ve azınlıklar komisyonu üyesi yerine türlü faaliyetlerde bulunmuş olduğu bildirildi.

Sözde "demokratik özerklik" anons edilen toplantıya katma

Bülbül'ün 3 yılda DTK toplantılarının düzenlenmiş olduğu binalara, ayrımlı tarihlerde çabucak aşkın antre depar belgesi yaptığı, bu toplantıların bazılarında musahabe yaptığı, bazılarında da maznun üzerine konuşulduğunun tespit edildiği kaydedilen kararda, sanığın fon kayıtlarında sanki "demokratik özerklik" anons edilen toplantıya da katıldığının belirleme edilmiş olduğu aktarıldı.

Kararda, Bülbül'ün katılmış olduğu toplantılarda icra ettiği konuşmalarda yıldırı örgütü PKK/KCK'yı yasal yayınlayan ve sahip çıkan ifadeler kullandığı, açıkça eşme araştırmalarından anlaşıldığı neredeyse sanığın yayınlanmak neredeyse silahlı yıldırı örgütü PKK'yı yasal yayınlayan ve sahip çıkan yazılar kaleme almış olduğu belirtildi.

Bülbül'ün türlü tarihlerde yıldırı örgütü PKK/KCK'nın propagandasına dönüşen hareket ve etkinliklere de katıldığının belirleme edilmiş olduğu bildirilen kararda, şu değerlendirmelere arazi verildi:

"Her ne derece maznun Bülbül'ün PKK/KCK silahlı yıldırı örgütünü kumanda etmek suçunu işlediğinden bahisle cezalandırılması istemiyle amme davası açılmışsa da dosya kapsamı ve sanığın mahkememizce çakılı tanıdık eylemleri ortak eksiksiz yerine değerlendirildiğinde; sanığın teşekkül içinde rastgele ortak iş bölüşümü yapmak, örgütün üyeleri üstünde irsal ve idarede bulunmak, örgütsel faaliyetlerin organizasyonunda, icrasında, harekete nâkil yerine gösteriş korkmak yahut bu faaliyetleri denetleyebilmek kabil yetkisinin ve eyleminin olmadığı belirleme edilmiştir. Sanığın teşekkül hiyerarşisine müdahale yerine işlediği fiillerin yoğunluk, gam ve devamlılık içerdiği, bu haliyle yıldırı örgütü PKK/KCK'nın üyesi olma suçunu işlediği anlaşılmıştır. Verilen cezanın geleceği üstündeki negatif tesiri ve takibat evresinde sergilediği davranışları lehine takdiri tenzilat nedeni bildirme edilerek cezasında 5237 Sayılı TCK’nın 62/1. maddesi mucibince takdiren 1/6 oranında tenzilat yapılmasına karar verilmiştir."

Bülbül, yargılandığı davanın 26 Kasım 2020'deki karar duruşmasında "silahlı yıldırı örgütüne organ olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1