HONG KONG'DA MEDYA PATRONU LAİ, MUHABİRİ TEHDİT SUÇUNDAN AKLANDI

Hong Kong'da medya patronu Jimmy Lai, rakibi Oriental Daily gazetesinden bir muhabiri tehdit etmekle yargılandığı davada suçsuz bulundu.

HONG KONG'DA MEDYA PATRONU LAİ, MUHABİRİ TEHDİT SUÇUNDAN AKLANDI

Hong Kong'da demokrasi yanlısı gazete Apple Daily gazetesinin sahibi Jimy Lai, 1989 Tiananmen Meydanı katliamında hayatını kaybedenler için 2017'de düzenlenen anma töreninde rakibi Oriental Daily gazetesinden bir muhabiri tehdit etmekle suçlanıyordu. Lai, bugün West Kowloon Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada suçsuz bulundu. Mahkeme çıkışında gazetecilere herhangi bir açıklama yapmayan Lai, suçlu bulunsaydı 2 yıla kadar hapis ve 2 bin Hong Kong doları (yaklaşık bin 912 Türk lirası) para cezası ile karşı karşıya kalacaktı.

Diğer suçlamadan yargılaması devam ediyor

Medya patronu Lai'nin başka bir suçtan yargılaması ise devam ediyor. Lai, 1989 Tiananmen Meydanı protestolarının yıl dönümü nedeniyle 4 Haziran'da gerçekleştirilen gece nöbetine katıldığı gerekçesi ile suçlanıyor. Hong Kong'da aylardır devam eden tartışmalı güvenlik yasası kapsamında 9 Ağustos'ta gözaltına alınan medya patronu Lai, 10 Ağustos'ta kefaletle serbest bırakılmıştı. Sık sık Çinli yöneticileri ve Hong Kong hükümetini eleştiren 71 yaşındaki Lai'nin sahibi olduğu Apple Daily, Çin ve Hong Kong'daki otoriter yönetim karşıtı yayınlar yapıyor. Lai gözaltına alınırken, sahibi olduğu medya şirketinin genel merkezine de baskın düzenlenmişti.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul