HUBBLEIN YERİNİ ALACAKTI... JAMES WEBBİN TARİHİ YİNE ERTELENDİ

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı(NASA), Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini alması için 24 Aralık'ta fırlatılması planlanan yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu'nun fırlatma tarihinin ertelendiğini açıkladı

HUBBLEIN YERİNİ ALACAKTI... JAMES WEBBİN TARİHİ YİNE ERTELENDİ

NASA'nın meşhur Hubble Uzay Teleskobu'nun yerine alması için göndereceği James Webb Uzay Teleskopu ilk plandan 14 yıl sonra yani 2021'de fırlatılacak. 2007 yılında fırlatılması planlanan 500 milyon dolar bütçeli James Webb Uzay Teleskopu, yeniden tasarım, bütçe aşımı ve diğer sebeplerle yıllar sonra tamamlanabildi.

NASA, Webb olarak anılan projenin testlerini başarıyla tamamlamasının ardından, uzay fırlatma hizmeti sunan uluslararası Arienspace şirketiyle birlikte teleskobu fırlatma tarihini belirlediklerini duyurdu.

ERTELEME SEBEBİ HAVA KOŞULLARI

Hubble Uzay Teleskopu'nun yerini alacak olan James Webb, 24 Aralık 2021, TSİ 15.20'de fırlatılacaktı.

Ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle fırlatma işlemi 25 Aralık'a ertelendi.

NASA'nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb teleskobu, 24 Aralık’ta Güney Amerika’nın kuzey batı kıyısında bulunan Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Üssü’nden, ESA’nın kargo roketi Ariane 5 ile uzaya gönderilecek.

NASA, Eylül ayında teleskobun California Redondo Beach’te son konfigürasyonlarının yapıldığını ve teleskobu uzaya taşıyacak Ariane 5 roketinin Fransız Guyanası’na ulaştığını duyurmuştu.

EN UZAK GALAKSİLERİ GÖRÜNTÜLEYECEK

James Webb Teleskobu, sahip olduğu ileri optik donanımlar sayesinde güneş sisteminden, görüntülenebilir en uzak galaksilere kadar evrenin tarihinin tüm aşamalarını inceleyebilecek.

Teleskobun daha önce 2019'da yapılması planlanan fırlatılışı, bazı yapım hataları nedeniyle 2021'e ertelenmişti.

James Webb ile daha önce gözlemlenemeyen, evrenin uzak köşelerinden görüntüler elde edilecek.

Zira James Webb Teleskobu, sahip olduğu ileri optik donanımlar sayesinde evrenin yaklaşık 13,7 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan "Büyük Patlama"den (Big Bang) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek.

Uzay teleskobu evrende ışıyan ilk yıldızların parıltısını görmek için son teknoloji aygıtlardan ve devasa bir aynadan faydalanacak.

James Webb keşfedilen yeni gezegenlerin birçoğunun atmosferinin yaşam için uygun olup olmadıklarını analiz etme kabiliyetine de sahip olacak.

James Webb, Hubble'ın aksine Dünya'dan 1,6 milyon kilometre uzakta Güneş'in etrafındaki yörüngesinde dönecek.

2,4 metre genişliğindeki aynaya sahip Hubble Uzay Teleskobu, 1990'dan bu yana Dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2021, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1