İSTANBUL KONUTTA AVRUPA METROPOLLERİNE LAYIKIYLA EN ALIMLI ŞEHİR

Nevita'nın araştırmasına göre, İstanbul, konutta şimdi mergup değere ulaşılmamış olması zımnında yatırımcıları cezbetmeye bitmeme ediyor.

İSTANBUL KONUTTA AVRUPA METROPOLLERİNE LAYIKIYLA EN ALIMLI ŞEHİR
İstanbul

Yabancıya taşınmazlar satış firması Nevita'nın araştırmasına göre, İstanbul, sayı farkı konut metrekare fiyatı bakımından Avrupa'daki metropoller ortada en alımlı kent yerine öne çıkıyor.

Araştırmaya göre, akıbet senelerde yabancıların konut alımında en baş döndürücü yeğleme etmiş bulunduğu şehirlerin başlangıcında mevrut İstanbul, hâlâ matlup değere ulaşılmamış olması zımnında yatırımcıları cezbetmeye bitmeme ediyor.

Türkiye genelinde yabancıya satılan konutların ½ si İstanbul'da gerçekleşirken, başkaları 2019'da 20 bin 857, salgına karşın sabık senenin ocak-kasım devrinde de 16 bin 867 nüsha konut aldı.

Ulusal ve arsıulusal bölgede envestisman cazibesiyle öne çıkan İstanbul, yabancıya konut satılmasında da global şehirler ortada çabucak ilerliyor. Bu ilerlemede, şehrin Avrupa metropollerine gereğince hâlâ matlup değere ulaşmamış olması şişman ehemmiyet taşıyor.

İstanbul'da konut satılmasında sayı farkı metrekare fiyatı 462 ekü yerine ölçüldü. Bu rakam, Paris'te 11 bin 613, Londra'da 10 bin 797, Münih'te 8 bin 442, Madrid'de 2 bin 630, Lizbon'da 3 bin 346, İtalya Bolzano'da 3 bin 41, Avusturya Innsbruck'ta ise 5 bin 992 avroya denli yükseliyor.

Bu vilayetlerde dünya averajına gereğince fiyatların baş döndürücü efdal olması dikkati çekiyor. Paris'te sayı farkı metrekare tutarları Fransa genelinin 4,3 katına denli çıkarken, bu miktar Londra'da İngiltere'nin 3,3 katı, Münih'te Almanya'nın 3 katı, Innsbruck'ta Avusturya'nın 3,7 katı, Lizbon'da Portekiz'in 1,9 katı, Bolzano'da İtalya'nın 1,8 katı, Madrid'de İspanya'nın 1,6 sert şeklinde. İstanbul'da ise sayı farkı metrekare tutarları Türkiye genelinin 1,5 büküm üstünde bulunuyor.

"Türkiye, bu süreçte Avrupa ülkelerine inç ısırttı"

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, araştırmaya bağlı AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, yabancıya konut satılmasında çelimli performansını sürdüren Türkiye'nin, bu dönemdeki başarısıyla Avrupa ülkelerine inç ısırttığını söyledi.

Salgının hastalık bulunduğu kavi koşullara karşın Türk taşınmazlar piyasasının esbak yıllardaki satış oranlarını korumayı başardığını tabir fail Akbal, "Ancak Avrupa pazarlarında yabancıya satışta yüzdelik 30'a vasıl düşüşler ilişik çekti. Türkiye'nin ve İstanbul'un öne çıkmasındaki anne aktif fiil yabancıların güveni." dedi.

Dünya metropollerindeki konut fiyatlarının yatırımcı ilgisiyle direkt irtibatlı bulunduğunu tamlayan Akbal, laflarını şöyleki sürdürdü:

"İlgili devletlerin sayım bilimi kurumlarından elde ettiğimiz verilere göre, Paris, Londra, Münih kabilinden Avrupa metropollerindeki konut metrekare tutarları bulundukları ülkelerdeki sayı farkı fiyatların 3-4 katına denli ulaşabiliyor. misal hasretmek gerekirse, Fransa'da dünya genelindeki sayı farkı fiyatlar 2 bin 685 ekü seviyesindeyken, bu rakamlar başşehir Paris'te 11 bin 600 avroya denli çıkıyor. Benzer birlikte vaziyeti Londra ve Münih'te de görüyoruz. Araştırmalara göre, Londra'da bu nicelik 3,3, Münih'te ise 3 büküm yerine gerçekleşmiş durumda."

Akbal, Endeksa'nın araştırmasına göre, İstanbul'da sayı farkı konut metrekare fiyatının 462 ekü yerine ölçüldüğünü, bu rakamın Türkiye averajının 1,5 katına emsal geldiğini söyledi.

"Yatırımcılar, prim etme olasılığı efdal İstanbul'a yöneldi"

Faruk Akbal, incelemede adı sabık ve yabancıya konut satılmasında öne çıkan Londra, Münih, Lizbon, Bolzano ve Madrid kabilinden kentlerin bundan böyle doygunluğa ulaştığını aktararak, "Yatırımcılar, efdal faiz sağlayabilecekleri toy merkezlere odaklanıyor. Bu yaklaşımla akıbet 3-4 senedir İstanbul'a ayrımlı coğrafyalardan yatırımcıların ilişik gösterdiğini görüyoruz." dedi.

Bu merakı hemen gerçekleşen satışlarla ölçmenin akilane olmadığını tabir fail Akbal, "7-8 sene evvela İstanbul'un yerini bilmeyen yatırımcılar, ahit İstanbul ve çevresindeki gayrimenkullerle ağır şekilde ilgileniyor. Salgın sonra bu alakanın baş döndürücü hâlâ fevk seviyelere çıkmasını bekliyoruz." sanarak konuştu.

Akbal, sabık sene ocak-kasım devrinde yabancıya 36 bin 385 nüsha konut satıldığını, eskiden yıla gereğince düşme olsa da 2018'e nazaran yüzdelik 4 çoğalma yaşandığını, salgına karşın yayınlanan performansın kemiksiz birlikte muvaffakiyet bulunduğunu vurguladı.

Türkiye'den en baş döndürücü konutu Irak ve İranlıların aldığını anımsatan Akbal, pazarın hâlâ da çeşitlenmesinin taşınmazlar kıymetini gerçeğe yaklaştıracağını söyledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1