İSTANBUL YAVAŞLADI, TRAFİKTE ZAMAN KAYBI AYLIK 6 GÜN

‘İstanbul Trafik Otoritmi' raporunun sonuçlarına göre, İstanbul'da son 3 buçuk yılda trafik yoğunluğu artarken, yavaşlamaya bağlı olarak ise sürücülerin trafikteki zaman kaybı yüzde 79'lara yükseldi. 15 dakikalık mesafe 50 dakikaya çıkarken, toplamda günlük zaman kaybın

İSTANBUL YAVAŞLADI, TRAFİKTE ZAMAN KAYBI AYLIK 6 GÜN

Dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'daki trafik yoğunluğu, 3 buçuk yılda katlanarak arttı. Bahçeşehir Üniversitesi Büyük Veri Analitiği Programı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gürsoy ve 2 üniversitenin akademisyenlerinin bir araya gelerek yaptığı ‘Karayolu Trafik Yoğunlukları ve Değişimi' isimli araştırmanın sonuçları yayınlandı. Araştırma, Ana Arterler'de 2019 yılı ile 2020'nin 1'inci ve 2'inci çeyreklerini kapsarken, sonuçlar ise 5 bin 84 kilometre uzunluğundaki kent içi yol ağındaki hareketlilik değişimlerinin takip edilerek ve kara yolu hareketliliğinin de sayısallaştırılmasıyla elde edildi.

1 ayda trafikte geçirilen süre 6 gün

Rapor, İstanbul'da Ana Koridor, Doğu-Batı Aktarma Koridoru ve Batı-Doğu Aktarma Koridoru olarak 3 ana koridordan 112 rotaya karşılık gelerek hazırlanırken, arterlerde gerçekleşen hareketliliğin ise yüzde 87'sinin ele alındığı belirtildi. 07:00-09:00 ve 18:00-20:00 saatleri arasında seyahat süresi boyunca harcanan zamanın ne kadarının trafik yoğunluğundan kaynaklandığının hesaplandığı raporun sonuçları ise şu şekilde; İstanbul'da yaşayan ve kara yolu ile işine giden ve yine işten dönen bir kişi akıcı trafikte, yaklaşık 15 dakikada alabileceği mesafeyi, trafik yoğunluğundan dolayı ortalama olarak 50 dakikada tamamlıyor. Raporda, yine bir sürücünün 35 dakikasını gidiş-dönüş olarak hesaplanmasıyla, 70 dakikasını yoğunluktan dolayı kaybettiği vurgulandı. Tüm bu hesaplamalardan yola çıkan araştırmacılar, 1 kişinin hafta boyunca benzer trafik yoğunluğuna maruz kalması durumunda, her ay ortalama 6 gününü trafikte geçirdiğinin altını çizdi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul