KADINLARIN ACI MESAİSİ

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde biber hasadının başlaması ile birlikte kadınlar, acıdan para kazanıyor. Acı biberleri çöpünden ayıran kadınlar, ev ekonomilerine katkıda bulunuyor.

KADINLARIN ACI MESAİSİ

Kırmızı biberiyle ün yapan Gaziantep'in İslahiye ilçesinde biber hasadının başlaması ile birlikte bölgede yaşayan kadınlar ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Acıdan para kazanan kadınlar, biberlerin kilosunu 40 ila 45 kuruşa temizliyor.

"Hem acılı hem meşakkatli"

Toplanan ve örtülerin üzerine dökülen tonlarca kilo biberi temizlemek için sabah ezanı ile mesaiye başlayan kadınlara, kimi zaman eşleri ve çocukları da yardım ediyor. Sadece yemek ve çay molası vererek gün boyu biberlerin çöpünü ayıran aileler, ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Uykusuz ya da birkaç saat uyku ile günlerce biber temizleyen ailelerden bazıları oğlu, gelini ve torunları ile birlikte çalışarak, ciddi gelire kavuşuyor. Biber çöpü temizleyen Navruz Kocager, gündüz dinlendiğini, geceleri ise eşi ile birlikte biber çöpü ayıkladığını söyledi. Geç saatlere kadar biber temizlediğini söyleyen Kocager, "Gece saat 24.00'e kadar eşim ile birlikte yaklaşık 100 kilo biber temizliyoruz" dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul