KAPADOKYA'DA SONUÇ 2 YILDA 310 SELLEMEHÜSSELAM BİNANIN YIKIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Nevşehir Valisi ve Kapadokya Alan Başkanı İnci Sezer Becel, Kapadokya'da 2019 ve 2020'de sit endüstrisi içerisindeki müsaadesiz 310 binanın yıkımının gerçekleştirildiğini, 234 binanın elan yıkılacağını belirtti.

KAPADOKYA'DA SONUÇ 2 YILDA 310 SELLEMEHÜSSELAM BİNANIN YIKIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Nevşehir

Nevşehir Valisi ve Kapadokya Alan Başkanı İnci Sezer Becel, Kapadokya Alan Başkanlığında düzenlemiş bulunduğu basın toplantısında, Kapadokya'da saf kayaç oluşumları ve peribacalarının yakınında bulunan müsaadesiz yapıların yadımlama çalışmalarına bitmeme edildiğini söyledi.

Geçen sene 305 binanın yıkımına değişmeyen verildiğini tamlayan Becel, "Birinci derecede saf ve kazı bilimsel sit piyasası içerisine işlenmiş bulunan kesme yapılaşma yasağı içerisindeki bu yapılardan 71'i yıkıldı. Önümüzdeki günlerde kalanların da yıkımı gerçekleştirilecek. 2019 senesinde da 239 binanın yadımlama işlemleri tamamlanmıştı." dedi.

Kovid-19 tedbirleri

Becel, toy tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında meri kısıtlamaların, iklim genelinde bulunduğu kabil şehirde de müspet neticeler doğurduğunu anlatım ederek, salgına erinç çalışan mücadelenin bitmeme edeceğini kaydetti.

Kısıtlama önceleri ve sonrasına alakalı verileri kıyaslayan Becel, "Pandemi ile alakalı şehirde çalışan yanında uğraş yapıldı. Olumlu tesirleri bulunan kısıtlamanın başladığı çağ ile çağ ortada yüzdelik 71 fenomen düşüşü bulunduğunu gözlemliyoruz. Yoğun ihtimam doluluk payı yüzdelik 59 ve bu ülküsel yanında durum. Tüm denetimlerin müspet son verdiğini görüyoruz. Hiçbir obje insanoğlu hayatından hâlâ giranbaha değil. Biraz hâlâ sabredeceğiz. Aşılarla baş başa riskin azalacağını düşünüyorum." diyerek konuştu.

Becel, salgınla mücadelenin başladığı mart ayından itibaren güzeşte süreçte, şehirde toplumsal mesafe, maske, sokağa çıkacak kısıtlaması kurallarını ihlal fail 6 bin 198 insana cezai prosedür uygulandığı, karantina kurallarına uygunsuz 80 can için da adli prosedür yapıldığını laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1