KARADENİZ BU KEZ 'PALAMUT' BEREKETİ İLE SEVİNDİRECEK

Keşfedilen doğal gaz rezervi ile sevindiren Karadeniz bu kez 'palamut' bereketiyle yüzleri güldürecek. Müjdeyi veren Samsun Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atıf Malkoç, “Bu sene hava sıcaklıkları normal geçti. Bütün balık yumurtaları tuttu. Geçen sene bir tane palamut yoktu d

KARADENİZ BU KEZ 'PALAMUT' BEREKETİ İLE SEVİNDİRECEK

Karadeniz son günlerde müjdelere doymuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan doğal gaz müjdesinin ardından bir müjde de balıkçılardan geldi. Her sene umutlarını av sezonuna bağlayan balıkçılar 1 Eylül'de ‘Vira Bismillah' diyerek denizlere ağ atacaklar. Geçtiğimiz sene palamutta hayal kırıklığı yaşayan balıkçıların bu kez müjdesiyle yüzleri gülecek. Hamside henüz bir görünüm olmasa da palamut, çinekop ve çaça balıkçının umudu olacak.

Hava sıcaklıklarının iyi geçmesinin balıkçılık iklimini de iyi etkilediğini dile getiren Başkan Malkoç, “Bu sene diğer senelerden daha fazla umutluyuz. Bu sene hava sıcaklıkları normal geçti. Bütün balık yumurtaları tuttu. Şu an palamut görünümü bol. İstavrit biraz az gözüküyor ama o da çoğalıp irilendi. Çinekop var. İnşallah hamsi de olur. Palamut olduğu zaman çinekop olduğu zaman hamsi biraz az olur diyorlar ama onu da zaman gösterir. Hava şartlarından dolayı işaretler iyi görünüyor. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Geçen sene bir tane palamut yoktu denizde. Bu sene deniz palamut dolu. Geçen sene Mayıs Haziran ayları soğuktu. Bu sene o aylar sıcak geçti. Ondan dolayı bu sene balıkçılık ikliminde düzelme var. İnşallah böyle devam eder” diye konuştu.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1