KARADENİZ'DE HAMSİ AVININ AZDA OLSA DURDURULMASI TRABZON'DA BALIĞIN FİYATINI ARTIRDI

Hamsi avının 10 çağ süreyle durdurulmasının arkası sıra Trabzon'da hamsinin kilogramı 20-25 liradan satılmaya başlandı.

KARADENİZ'DE HAMSİ AVININ AZDA OLSA DURDURULMASI TRABZON'DA BALIĞIN FİYATINI ARTIRDI
Trabzon

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İstanbul Boğazı ile Karadeniz'de hamsi avının 10 gündüz süreyle durdurulmasının ardından Trabzon'da hamsinin kilogramı 20-25 liradan satılmaya başlandı.

Ortahisar ilçesi Moloz mevkisindeki balıkçılar, acemi sima koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla savaşım tedbirleri kapsamında muteber sokağa çıkma kısıtlamasında market ve fırınlar kabil satışlarını sürdürebiliyor.

Sadece birlikte iki balıkçının tezgah açmış olduğu bölgede, ilkin hamsi peyda etmek az daha mezgit, istavrit, sargan ve barbunya kabil balık türleri satışa sunuldu.

İki gündüz önceki kilogramı 10-15 liradan satılan hamsinin fiyatı, 20-25 liraya çıktı.

Balıkçılardan Cem Yazıcı, AA muhabirine, balık aşındırmak talip yurttaşlar düşüncesince tezgahını açmış olduğu fakat satışlarda alışılagelen günlerdeki yoğunluğun yaşanmadığını söyledi.

Karadeniz'deki hamsi avcılığının bölümsel namına durdurulmasının tutarları artırdığını tamlayan Yazıcı, "Haliyle fiyatlar az buçuk yüksek. Yerli hamsi ve istavrit 25 lira, tavuk balığı 20-25 lira, somon 30-35 teklik ortada değişiyor. Çanakkale tarafında hamsi avı serbest. Buraya da o yandan balık geliyor. Bu sebeple fiyatlar arttı. Normalde bu hamsi Karadeniz'den çıkmak olsaydı kilosu 10-15 teklik ortada değişirdi fakat oradan ulaşınca taşımalık giderleri filan 20-25 lirayı buluyor." diyerek konuştu.

Ali Filiz de hamsi avının bölümsel namına durdurulmasının durumunda birlikte değişmeyen bulunduğunu vurgulayarak, "Hamsi aşırı inceydi. Biz vatandaşa verirken zorlanıyoruz. Bazen 'çok inceymiş, bırak kalsın.' diyorlar. Avlanma yasağının 10 gündüz değil, 1 ay ayrıca 1 sene olması lazım. Hamsi kırıldı, yazıktır, günahtır." dedi.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul