KARADENİZLİ BALIKÇILAR HAMSİ AVININ BÖLÜMSEL KENDİSİNE DURDURULMASINDAN MEMNUN

Ordu, Giresun ve Trabzon'daki balıkçılar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, İstanbul Boğazı ile Karadeniz'de hamsi avının 10 güneş bölümsel kendisine durdurulması kararından memnun.

KARADENİZLİ BALIKÇILAR HAMSİ AVININ BÖLÜMSEL KENDİSİNE DURDURULMASINDAN MEMNUN
Ordu
.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}Karadenizli balıkçılar hamsi avının bölümsel adına durdurulmasından mutlu Trabzon'daki balıkçılar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, İstanbul Boğazı ile Karadeniz'de hamsi avının 10 çağ bölümsel adına durdurulması kararından memnun.Ortahisar ilçesi Moloz mevkisinde balıkçı tezgahlarında satışa maruz haram öncesinde avlanan hamsi ve öbür balık türlerine ilgi bulunduğu gözlendi. ( Gazi Nogay - Anadolu Ajansı )

Dün akşam uygulanmaya başlanan haram öncesinde avlanan hamsi, üç ilde de balıkçı tezgahlarındaki yerini aldı. Ordu ve Giresun'da hamsinin kilogramı 20 liradan, Trabzon'da ise 10-15 liralık ortada mütebeddil fiyatlarla satışa sunuluyor.

Ordu'nun Altınordu ilçesinde balık satan Burçin Doğan, AA muhabirine, tahsil edilen sonucu müspet bulduklarını, hamsi satıcısı adına da bu kararın peşinde olduklarını söyledi.

Son senelerde müeddep boyutlarda hamsi tutulduğunu dile getiren Doğan, "Buna tılsım adına da devletimizin almış bulunduğu kararın arkasındayız. Bence dobra oldu, elan da dobra olacak. Bu doğrultuda elan da dobra kararlar katılması geçişsiz zira hamsinin geleceğini bitiriyoruz, haset kurtarıyoruz. Böyle müşterek değişmeyen olumlu, inşallah elan dobra olacak." dedi.

Doğan, geçmiş akşam on ikiden önceki tutulan hamsilerin bugün tezgahlarda yerini aldığını belirterek, "Şu anda hamsinin kilosu 20 lira. Hafta sonu dü günce kısıt bulunduğu düşüncesince bugün hamsiye istem olur. Her cuma namazı kısıt evveliyat bulunduğu düşüncesince dobra geçiyor." niteleyerek konuştu.

Balıkçı Haşim Topal da tezgahlarında büyük hamsi kıymak istediklerini söyledi.

Hamsinin, av yapılmayacak müddette elan dobra büyüyeceğini vurgulayan Topal, bu yüzden de kararın dobra neticeler vereceğine inandığını dile getirdi.

"Bu kararın dü ay önceki katılması gerekiyordu"

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan ise hamsi avına 10 çağ haram getirilmesinin geç kalınmış müşterek değişmeyen bulunduğunu söyledi.

Hamsinin çabuk büyümeyen müşterek çeşit bulunduğunun altını çizen Arslan, şu şekilde konuştu

"10 günde hamsi büyüyecek mi zannediliyor? Geç kalınmış müşterek karar. Zaten hamsi bu av devrinde kalitesiz çıktı, epope adına küçüldüğünü de baştan sona dile getirmiştik. Hamsi kıyıları filhakika bırakma etti, bu aralar aşırı az avlanıyor. Bu kararın dü ay önceki katılması gerekiyordu. 10 çağ aşırı çelimsiz müşterek süre. İki ay süresince önemsiz boylu standardın altında hamsi avlandı zaten, bunu yurttaş da gördü, hacısı hocası de gördü. Bu değişmeyen eskiden katılması gerekirdi."

"Karadeniz'de haram olmayınca balıkları göremeyeceğiz"

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Moloz mevkisinde balıkçı tezgahlarında satışa maruz hamsi ve öbür balık türlerine ilgi bulunduğu gözlendi.

Bölgede 62 senedir balıkçılık yaptığını özetleyen Garip Ayata, müşterek vakitler 25 santimetrelik istavriti "ufak" bulunduğu düşüncesince denize art attıklarını fakat demin 5-10 santimetrelik balıkları tezgaha atmak mecburiyetinde kaldıklarını belirtti.

Karadeniz'de hamsi yasağının elan açık boyutta uygulanması icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Ayata, "Karadeniz'de haram olmayınca balıkları göremeyeceğiz. Korkarım ki 2-3 sene sonradan balığın resmini göreceğiz, kendini göremeyeceğiz. Yasağı mükemmel koysunlar, on paralık çekinmesinler, devletimizden bunu dileyiş ediyoruz. Denetim mekanizmaları arttırılsın. Karadeniz bizim. Yıllar önceki 20 santimlik balıklar 'ufak' niteleyerek yenmezdi. Şimdi barbunya geliyor 10 santim, günah." niteleyerek konuştu.

Balıkçı Ali Ergün de 10 günce haram hesabına av sezonunun şimdiden bitirilmesinin elan dobra olacağını vurguladı.

Hamsinin aşırı müeddep olduğuna dikkati çekici Ergün, şu şekilde bitmeme etti:

"10 günce haram dobra beli güçlükle şimdiden sezonu kapatsalar ve bu hamsileri on paralık yakalamasalar elan dobra zira aşırı müeddep hamsi. Bu hamsiler büyüyecek, balık yumurtası bırakacak, göçünü tamamlayacak. İnce yakalandığı devir hamsileri kırıyoruz, neslini de tüketmeye başladık zaten. İri hamsi bulamıyoruz denizde. Geçen sene de hamsi böyleydi, gelişigüzel sene elan da kötüye gidiyor. Daha önceki hakeza müşterek bir vaziyete rastlamadım. Avcılığı bu sene 2 ay önceleri bitirsinler, gökçe gökçe edebiyat da 6-7 ayak tabanı yayabilirlerse ihtimal az buçuk toparlanır."

Cem Yazıcı ise hamsi avlama yasağının dobra bulunduğunu belirterek, "Hamsi filhakika bu sene müeddep çıktı. Devletimizin dobra müşterek nesne yaptığını düşünüyorum. İnce hamsiyi vatandaşa ferah ferah veremiyoruz. Bir, dü kilo hamsi alındığında içinden 500-600 gr. müeddep hamsi çıkıyor. Son dü senedir hamsi sıradan inceldi. evvel bu derece yoktu. 10 günce yasağın müspet tesiri olacaktır." dedi.

Yazıcı, avlanma yasağı zımnında Karadeniz Bölgesi'ndeki balıkçı tezgahlarına Çanakkale çeşidinden hamsi geleceğini, kilo fiyatının da 20-25 liralık ortada olacağını kestirim ettiklerini laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1