KKTC BAŞBAKAN YARDIMCISI ÖZERSAY: “ABD SÖYLEDİKLERİNİN GEREĞİNİ YAPMALIDIR”

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları ile davranışları arasındaki çelişkilere dikkat çekerek, ABD'yi söylediklerinin gereğini yapmaya ça

KKTC BAŞBAKAN YARDIMCISI ÖZERSAY: “ABD SÖYLEDİKLERİNİN GEREĞİNİ YAPMALIDIR”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, bağımsız cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Güney Kıbrıs ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Özersay, Pompeo'nun Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmesine rağmen kuzeye geçmemesini ve Akıncı ile görüşmemesini de eleştirerek, “Ancak maalesef uluslararası temas konularında Cumhurbaşkanı Akıncı da inisiyatif alamadı ve pasif kaldı” dedi.

“ABD, Rum liderliği ile askeri alanda adeta yeni bir askeri üs ilişkisinin temellerini atmaktadır. Bu küçümsenecek bir şey değildir, bu yaklaşımların hele hele uyuşmazlığın bir tarafını dışlayarak atılan bu türden adımların bölge barışına ve istikrarına hizmet etmeyeceği çok aşikardır” diyen Özersay, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1