KOBANİ VAKALARI DAVASINDA KİMİ SANIKLAR 'AZMETTİRİCİ' KENDİSİNE HDP'Lİ YÖNETİCİLERİ GÖST

İddianamede, gayrikanuni eylemlere katıldıkları belirleme edilen bazısı insanların vakalarda "azmettirici" kendisine zamanın HDP'li yöneticilerini ayraç etti.

KOBANİ VAKALARI DAVASINDA KİMİ SANIKLAR 'AZMETTİRİCİ' KENDİSİNE HDP'Lİ YÖNETİCİLERİ GÖST
Ankara

Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014'te meydana gelen, 37 bireyin yaşamını kaybetmiş yer aldığı iklim genelindeki olayların faillerinden bazıları, sorgularında zamanın HDP Eş Başkanları ile fırka yöneticilerinin çağrısı üstünde eylemlere katıldıklarını söyledi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunmuş yer aldığı 108 sanıklı davanın iddianamesinde, fenomen tarihinde sokaklarda yıldırı faaliyetlerine eklenmiş olan teşkilat çalışanlarının beyanları arazi aldı.

Kobani vakaları sırasında 35 il ve 96 ilçede meydana getirilen gayrikanuni gösterilerde arazi aldıkları belirleme edilen kişiler, sorgularında "azmettirici" kendisine zamanın HDP'li yöneticilerini ayraç etti.

Bu kapsamda gayrikanuni eylemlere katılmış yer aldığı düşüncesince üstünde prosedür meydana getirilen B.A, sorun dosyasına giren beyanında HDP Genel Merkezi ile zamanın Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın çağrısı üstünde eylemlere katıldığını belirterek, "Parti umumi merkezimiz ve eş başkanımız çeşidinden Suriye'nin Kobani alanına IŞİD yıldırı örgütü çeşidinden meydana getirilen saldırıların gıcırtı edilmesi düşüncesince çağrıda bulunuldu. Çağrıya uyarak eyleme katıldım." beyanında bulundu.

Benzer ortak tabir sağlayan maznun A.K. da "HDP eş başkanın (Demirtaş) çağrısı üstünde ayrı ayrı fırka ve çıplak maşer müesseselerinin katılımıyla kamuoyunda 'Kobani eylemleri' kendisine tanıdık eyleme maşeri duyarlılığım zımnında katıldım." dedi.

Sanık A.B. ise Demirtaş'ın çağrısı üstünde DEAŞ'ın Kobani'ye saldırısını gıcırtı buyurmak düşüncesince eylemlerde arazi aldığını bildirme etti.

Muş Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde ifadesi tahsil edilen H.Y, 8 Ekim 2014'te, HDP'nin maşeri iletişim araçları hesapları üstünden "eylemlere katılmaları" yönündeki duyurusu üstünde harekete geçtiğini tabir etti.

Sanık M.S. fenomen tarihide meydana getirilen sorgusunda, "HDP'nin aldığı ve yaptığı gelişim çağrısı üstünde fırka yöneticisi kendisine katıldım." beyanında bulundu.

Yasa dışı eylemlere katıldıkları belirleme bazısı şahıslar de yıldırı örgütü PKK çeşidinden gözdağı edildikleri düşüncesince alanlara indiklerini iddia etti.

Sanık E.P, Malazgirt İlçe Emniyet Müdürlüğündeki sorgusunda, "Brüks isminde yıldırı örgütü personeli köyde gelişigüzel evden ortak bireyin Malazgirt'e anbean eyleme katılacağını söyledi. Adı geçen, şimdi sonraları evime geldi. Evde oturduğumu görür görmez bana hastalık eyleme gitmediğimi sordu. Eğer eyleme gitmezsem gayrı kız kardeşimi de kaçıracağını söyledi. Ben de korktuğum düşüncesince Malazgirt merkeze geldim." ifadesini kullandı.

İddianamede, bahis konusu beyanlara bağlı şu tespite arazi verildi:

"Terör muhtevalı eylemlerde mevcut insanların PKK/KCK'ya sınırlanmış insan kişilerin, HDP yönetimi, MYK, eş başkanları ve yetkilileri ve gene dosyada zanlı kendisine arazi meydan bazısı politik partilerin yönetimi çeşidinden tahsil edilen ve üyelerine gıcırı bükme talimat, mesajlar doğrultusunda sokağa çıktıklarını bildirme ettikleri anlaşılmıştır."

HDP'li yöneticiler iddianamede "azmettirici" kendisine arazi aldı

Suriye'deki iç mücadelesi vesile bilici yıldırı örgütü DEAŞ'ın, Kobani'ye (Ayn el-Arap) saldırması üstünde Ekim 2014'te HDP yönetimi ile yıldırı örgütü PKK elebaşları, sokağa çıkacak çağrısında bulundu.

Bunun üstünde aralarında İstanbul, Ankara, Bursa ve Diyarbakır'ın da yer aldığı 35 il ve 96 ilçede gayrikanuni gösteriler başladı. Terör örgütü PKK'nın cahillik yapılanması, polis güçlerinin birlikte sivilleri de erek aldı.

Olaylarda 37 insan yaşamını kaybetti, 761 insan yaralandı, 197 ekol yakıldı, 269 amme binası bozma edildi, 1731 ev ve iş noktayı yağmalandı, 1230 anahtar ise kullanılamaz bir duruma getirildi.

Kolluk kuvvetlerinin müdahalesinin arkası esna olayların failleri yakalanarak haklarında adli prosedür başlatıldı.

Saldırıların yaşandığı il ve ilçelerde adli proses bitmeme ederken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da sokaklarda yıldırı estirenleri "azmettirenlere" müteveccih sormaca başlattı.

Bu kapsamda 35 il ve 96 ilçedeki sormaca dosyaları ile delilleri toplayan savcılık, 25 Eylül'de harekât düşüncesince düğmeye bastı ve Ankara merkezli 7 ilde 82 insan üstünde denetleme sonucu verildi.

Aralarında zamanın HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da bulunmuş yer aldığı 108 insan üstünde iddianame hazırlandı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince bildirme edilen iddianamede, olayların "azmettiricisi" olmakla suçlanan sanıklar hakkında, 38'er el "ağırlaştırılmış müebbet" ile binlerce yıla vasıl devamlı hapishane cezası isteniyor.

Sanıklar, 26 Nisan'da önceki el bilge karşısına çıkacak.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1