KOVİD-19'DAN ÖLENLERİN DEFİN İŞLEMLERİ VİRÜSE ÜZERİNE TAHSİL EDİLEN ÖNLEMLERLE YAPILIYOR

Koronavirüs salgınından Türkiye'de en baş döndürücü etkilenen vilayetler ortada bulunan Ankara'da, virüs zımnında yaşamını kaybedenlerin cenaze namazı ve defin işlemleri gömütlük personelince tahsil edilen önlemler kapsamında gerçekleştiriliyor.

KOVİD-19'DAN ÖLENLERİN DEFİN İŞLEMLERİ VİRÜSE ÜZERİNE TAHSİL EDİLEN ÖNLEMLERLE YAPILIYOR
Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Kovid-19 zımnında yaşamını kaybedenlere müteveccih oluşturduğu hususi ekiple, Karşıyaka, Sincan Cimşit ve Mamak Ortaköy mezarlıklarında, hususi gasilhaneler ve defin alanlarıyla görev veriyor.

Günlük dezenfekte edilen Kovid-19 gasilhanelerinde, eldiven, tıbbi peçe ve gayda kullanılarak koca ve eş gassallar çeşidinden su dökülerek yıkanan cenazeler, kefenlendikten sonraları imamkayığı yada naaş torbasına konulmaktadır ve cenaze otomobiliyle defin bölgesine götürülüyor.

Birçok ailenin ya karantinada bulunduğu ya hastanede yatmış bulunduğu yada sirayet riski sayesinde yaklaşamadığı düşüncesince koronavirüsten yaşamını kaybeden yakınlarının cenaze namazları, genellikle gömütlük mensubu çeşidinden kılınıyor.

Cenaze yakınlarının toplumsal ara kuralı içinde izleyebildiği, gömütlük mensubunun tabuta ve naaş torbasına dokunmadan ip sayesinde icra ettiği defin işleminde acıklı anlamış olur yaşanıyor.

Personelin gerçekleştirdiği defin ondan sonra talepte mevcut cenazenin yakınları, maskelenmiş ve ellik takarak mezarın hesabına sonuç toprağı atarak sevdiklerine veda ediyor.

"Endişelendiler, ruh bilimsel dayanak noktası verdik"

ABB Mezarlıklar Dairesi Başkanı Köksal Bozan, AA muhabirine Kovid-19 zımnında yaşamını kaybedenlere müteveccih gerçekleştirdikleri cenaze işlemlerine bağlı değerlendirmelerde bulundu.

Kovid-19'un dünyada görülmesinin arkası sıra alışılagelen cenazelerin müstevli riskinden etkilenmemesi düşüncesince üç mezarlıkta hususi gasilhane, cenaze ara bulucu ve defin sahası çalışmalarını tamamladıklarını tamlayan Bozan, koronavirüs zımnında gerçekleşen ölümün arkası sıra önce cenazenin 22 Mart 2019'da defin işlemini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Cenazelerin taşınması, yıkanması, kefenlenmesi, mortocu hizmetleri ve defin edilmesi üzere işlemleri, personelin şişman müşterek fedakarlıkla gerçekleştirdiğini vurgulayan Bozan, "(Personelden) Çok çekinen oldu. Sürekli eş yada koca gassallarımız Kovid-19'lu cenazeleri yıkıyor. Endişelendiler, ruh bilimsel dayanak noktası verdik. Şu anne derece aldığımız tedbirler çerçevesinde gasilhanemizde, bilim işlemimizde ve imamlarımızda aşırı beş on Kovid-19 sorununa yakalanan oldu." dedi.

Kovid-19 zımnında yaşamını kaybedenlerin cenazelerinin evlerinden yada hastanelerden hususi vasıtayla alındığını anlatım fail Bozan, cenaze yıkama ve tekfin işlemlerinin virüse dirlik önlemlerin alındığı gasilhanelerde eş ve koca gassallar çeşidinden yapıldığını aktardı.

- "Tabutla beraberce defin ederiz"

Yıkama işlemi ondan sonra cenazesini kıymetlendirmek isteyenlere, 2 m. toplumsal ara şartıyla mukteza önlemleri aldıktan sonraları olanak tanıdıklarının bilgisini verici Bozan, şu halde bitmeme etti:

"Kefenlendikten sonraları tabuta konulur. Vatandaşımızdan defin işlemleri esnasında uzakta olmaları ve toplumsal mesafeye uymaları dair ricada bulunuruz. Tabutla defin yapılacaksa şayet kılıç tabutu iple bu arada mezara indiririz. Orada tabutla beraberce defin ederiz. Ceset torbası yada tabutla defin yapıldıktan sonraları (mezarın) kapağı kapatılır. Yine bizim görevlilerimiz çeşidinden kimlik toprakla kapatılmaya başlanır. Bu esnada cenaze yakınları yer çarpmak isterlerse bu esnada gelip yer atabiliyorlar."

- "Ne olabilir gelip bu cenazenin defin işlemini yapar mısınız?"

Salgının yakınlarını kaybeden kimi ailelerde şişman yaralar açtığını özetleyen Bozan, şunları kaydetti:

"Bize kimi telefonlar geldi. mesela 'Bizim evimizde tek cenazemiz var. Biz koronavirüslüyüz, dışarıya çıkmamız yasak. Ne olabilir gelip bu cenazenin defin işlemini yapar mısınız?' Biz bu cenazeyi evden alıp taşıyoruz, yıkıyoruz, kefenliyoruz, namazını kıldırıp ve defin işlemini gerçekleştiriyoruz. Aile yakınlarının olmadığı, evladın babasına, babanın da evladının cenazesine gelemediği cenazelerle dirlik karşıya kalıyoruz. Dolayısıyla bu süreçte tek kimesne kıygın edilmemiştir ve bu görev güzel halde bitmeme etmektedir."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1