KOYUN OTLATTIKLARI DAĞLARI BADEM BAHÇESİNE ÇEVİRDİLER

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde bir aile 1400 rakımda koyun otlattıkları dağlık araziyi, badem bahçesine çevirerek hem ekonomiye kazandırdı hem de yöre çiftçisine örnek oldu.

KOYUN OTLATTIKLARI DAĞLARI BADEM BAHÇESİNE ÇEVİRDİLER

İlçeye bağlı Fatmapınar Mahallesi Cürükkale mevkisinde yıllardır hayvancılık için kullanılan 140 dönüm alan girişimci Önder ailesi tarafından badem bahçesine dönüştürüldü.
Kilosu bahçede 18 ile 30 TL arasında satılan bademler ilçede birçok çiftçiye de örnek oldu. İlçede şimdi 7 bin dönüm arazide badem üretiliyor.

Dağ başındaki topraklarında eşi Kamuran Önder'in girişimi ile bu işe girdiğini aktaran Meryem Önder bademler çiçek açana kadar hayaller kurmadığını söyledi.

"Eşime dağdan bahçe olur mu dedim"

Eşiyle birlikte dağdan bağ yaptıklarını aktaran Meryem Önder, “Eşimle birlikte başardık. Belediye başkanımız suyu almada kuyu açmamızda çok yardımcı oldu. Bugünlere gelmeyi eşimle birlikte başardık. İlk başarı bizimdi. Eşim ilk düşüncesini söylediğinde 'Kamuran yapmayalım biz burada koyun güdüyorduk, dağdan hiç bahçe olur mu' dedim. Yaptık ve her karış toprağın verimini gördük çok mutluyuz” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul