Lastik Endüstrisinde 'Dönüşüm' Başlıyor

Lastik endüstrisini açık inovasyon anlayışları ile dönüştürmeyi hedefleyen Kordsa ve Continental, AR-GE güçlerini birleştirdi ve kauçuk esaslı bileşiklerle tekstil güçlendirme malzemelerini yapıştırmak için sektörde kullanılan yaklaşık 1 asırlık formülün yerine geçebilecek yeni bir...

Lastik Endüstrisinde 'Dönüşüm' Başlıyor

Lastik güçlendirme teknolojileri pazarının dünya lideri olan Sabancı Holding iştiraki Kordsa ile lider lastik üreticilerinden Continental, sektörde 100 yıldır kullanılan formülün yerine geçebilecek yeni bir alternatif getirdi. CoKoon adı verilen bu yeni çevre dostu yapıştırma teknolojisi ile lastik sektöründe kullanılan kimyasal maddeler resorsinol ve formaldehit olmaksızın, üretim ekipmanını değiştirmeden, ek bir maliyet omadan, tekstil ve kauçuğu yapıştırmak mümkün hale geldi.

9 yıllık bir çalışmanın ürünü olan CoKoon'un bu yıl içerisinde ilk seri üretimine geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca açık inovasyon ile endüstride değişim yaratan bu teknoloji, bağımsız bir hukuk firması aracılığıyla oluşturulan lisans havuzuna dahil olan kurum ve kuruluşlarla ücretsiz olarak paylaşılacak.

CoKoon hakkında bilgilendirmede bulunan Kordsa CEO'su Ali Çalışkan, "Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirlik adına her zaman bir arayış içindeyiz ve tüm yenilik çalışmalarımızı bu çerçevede sürdürüyoruz. Bugün size tanıttığımız CoKoon teknolojisi, lastiğin ana girdilerden olan güçlendirme malzemesi kord bezinin, lastiğe yapışmasını sağlayan ve sektörde neredeyse bir asırdır formülü değişmeyen reçetenin tamamen değiştirilmesini sağlıyor. Kord bezinin lastiğe yapışmasında mevcut reçetenin sağladığından hiçbir fark olmaksızın hatta daha iyi seviyede yapışma sağlayan, güvenliği daha da arttıracak şekilde sonuç elde edebildiğimiz bir reçeteyi geliştirme başarısını gösterdik. Biz burada resorsinol ve formaldehiti sistemden çıkarttık. Böylece finansal sürdürülebilirlik adına şirketlere ve sektöre herhangi bir yük getirmeksizin çok rahatlıkla değişim yaratabileceğimiz yeni bir teknolojiyi kazandırdık" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul