LÜBNAN KRİZİN PENÇESİNDE! BENZİNE BİR AY İÇİNDE ÜÇÜNCÜ ZAM

Yıllardır ekonomik krizin pençesindeki Lübnan'da Enerji Bakanlığı akaryakıta gelen son bir ay içindeki üçüncü zammı yazılı bir açıklama ile duyurdu. Zammın sebebi olarak ise petrol fiyatlarının küresel artışı ve Lübnan Merkez Bankası'nın sübvansiyonu kesmesi gösterild

LÜBNAN KRİZİN PENÇESİNDE! BENZİNE BİR AY İÇİNDE ÜÇÜNCÜ ZAM

Lübnan'da yaklaşık 2 senedir devam eden ekonomik krizin hayata etkisi her geçen gün artıyor. Git gide halkın erişebileceği bir imkan olmaktan uzaklaşan akaryakıtta son bir ay içindeki üçüncü zam haberi geldi. Lübnan Enerji Bakanlığı yapılan zammı yazılı bir açıklama ile duyurarak, araçlarda kullanılan benzin ve mutfak tüplerinin fiyatlarının yükseldiğini bildirdi.

BENZİN VE MUTFAK TÜPÜNE ZAM

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 95 oktanlık 20 litre benzin fiyatının 202 bin Lübnan lirasından (10 dolar) 302 bin liraya (15 dolar) yükseldiği kaydedildi.

Isıtma ve mutfakta kullanılmak için doğal gaz sisteminin bulunmadığı Lübnan'da mutfak tüpünün 180 bin liradan (9 dolar), 229 bin liraya (13 dolar) çıktığı aktarıldı.

SON 1 AYDA ÜÇÜNCÜ, YIL BAŞINDAN BERİ BEŞİNCİ ZAM

Enerji Bakanlığı son olarak 22 Eylül'de akaryakıt fiyatlarında güncellemeye gidildiğini duyurmuştu.

Lübnan'da akaryakıt fiyatları bu yılın başından itibaren en az 5 zam gördü.

LÜBNAN'DAKİ EKONOMİK KRİZ

Son 30 yılın en büyük ekonomik krizinin yaşandığı Lübnan'da devlet, günlük tüketilen 12 milyon litre civarındaki akaryakıtı Merkez Bankası üzerinden sübvanse ediyordu.

Merkez Bankası, 12 Ağustos itibarıyla uygulanmak üzere akaryakıta sağlanacak döviz kredilerinin resmi kur yerine piyasadaki serbest kur üzerinden hesaplanacağını ve böylelikle akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılacağını açıklamıştı.

Merkez Bankasının akaryakıta yönelik devlet desteğini kaldırma kararından sonra hükümet, 21 Ağustos'ta yoksul aileler için "yardım karnesi" sağlanıncaya kadar yakıttaki sübvansiyonu azaltarak sürdüreceğini duyurmuştu.

Lübnan'da 10 Eylül'de göreve başlayan Necib Mikati hükümeti henüz yardım karnesine ilişkin somut bir adım atmış değil.

Kaynak: POSTA.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1