'MAHREM İMAM' FETÖ'NÜN YAZICIOĞLU SORUŞTURMASINA MÜDAHALESİNİ ANLATTI

FETÖ'nün neymiş "Gaziantep bölge avukatlar imamı" Kamil B, çalışan nedamet kapsamında verdiği ifadede örgütün Yazıcıoğlu ile 5 ferdin öldüğü helikopterin düşmesine bağlı ölçülü soruşturmaya müdahalesine bağlı bilgiler verdi.

'MAHREM İMAM' FETÖ'NÜN YAZICIOĞLU SORUŞTURMASINA MÜDAHALESİNİ ANLATTI
Gaziantep

İstanbul'da saklandığı göze evinde yakalandıktan sonradan Gaziantep'te tutuklanan FETÖ'nün neymiş "Gaziantep bölge avukatlar imamı" Kamil B, çalışan nedamet kapsamında verdiği ifadede, helikopterin düşmesi kararı Büyük Birlik Partisi müessis Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 ferdin yaşamını kaybetmesinin peşi sıra planlı soruşturmalara örgütün tam olarak karışma ettiğini anlattı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca planlı soruşturma kapsamında, İstanbul'da saklandığı göze evinde yakalanarak, Gaziantep'e getirilen ve çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanan Kamil B, çalışan nedamet hükümleri kapsamında verdiği ifadede, teşekkül koltuk ayrıntılı bilgiler verdi.

Örgütle 1991 senesinde tanıştığını tabir fail Kamil B, darülfünun teşekkül evinde kaldığını ve 1994 senesinde örgütün yurdunda başöğretmen yardımcısı vazifesinde bulunduğunu kaydetti.

Öğrencileri röportaj yaparak yurda onama ettiğini tamlayan Kamil B, Ankara'da, yurttan ve kısaca 15 mektepli evinden sorumlu bulunduğu tam firari maznun Mehmet K'nin de o devre "büyük bölge Yenimahalle sorumlu imamı" olduğunu, şimdi sonradan onun yoluyla 2005 senesinde "Muş il imamı" şekilde çalışkanlık yürüttüğünü kaydetti.

Mehmet K'nin "Gaziantep bölge imamı" olmasıyla, kendisini yükseltme ettirdiğini ve "Gaziantep bölge avukatlar imamı" bulunduğunu tabir fail Kamil B, "Göreve başladıktan sonradan bu çatı arasında kendimi Cemal şekilde tanıttım." dedi.

Kendisine Gaziantep, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Elazığ, Malatya, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Siirt, Diyarbakır, Şırnak, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa illerinin değgin bulunduğunu ve bu illerin sorumlularıyla belli aralıklarla güruh yaptığını aktaran Kamil B, bu toplantılardaki detayları maaş şekilde Ankara'da meydana getirilen görüşmede avukatlar yapılanmasının neymiş Türkiye imamı "Yıldırım" harf anlı şanlı Muhammet Emir Y'ye aktardığını söyledi.

Yazıcıoğlu soruşturmasına teşekkül müdahalesiyle alakadar itiraflarda bulunmuş oldu

Kamil B, helikopterin düşmesi kararı BBP müessis Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 ferdin yaşamını kaybetmiş bulunduğu olayın peşi sıra planlı soruşturmalarda FETÖ'nün müdahalesiyle alakadar Elazığ avukat imamı Abdullah Ö'nün verdiği ve kendisinin de isminin geçmiş bulunduğu ifadesiyle alakadar ise şunları kaydetti:

"Öncesinde benim bilgim olmadan, sonrasında bilim sahibi olduğum, Muhsin Yazıcıoğlu soruşturması kapsamında teşekkül arasında çalışkanlık tay tay arabası Elazığ avukatlar imamı Abdullah Ö'ye değgin avukat Mustafa A'nın helikopterin düşmesi sonrasında beraberinde grup askerler kabilinden materyallerin sökülerek katılması dolayısıyla bu askerlerin avukatlığını üstlenmesinden çevre teşekkül sergerde Fetullah Gülen ve teşekkül arasında başağrısı yaşandı. Bu sıkıntıların giderilmesi düşüncesince bu hususta toplantılar ve görüşmeler düzenlendi. Bu toplantılara, Elazığ avukatlar imamı 'Kaan' harf anlı şanlı Abdullah Ö, Malatya ili örgütün cemiyetler sorumlusu Turan C, Malatya elverişsiz bölge imamı Orçun harf Halil K, Elazığ il imamı Mehmet D, avukat Mustafa A, güneydoğu iri bölge imamı Mehmet K, örgütün Türkiye imamı Barbaros K, örgütün Türkiye avukatlar imamı Yıldırım harf anlı şanlı Muhammet Emir Y, örgütün güneydoğu savcı ve hakimler imamı Fevzi harf Feyzullah G. ve adını bilmediğim askeri sırdaş mortocu ile görüşmemiz oldu."

"Talimat fevk dozaj beraberinde askeri sırdaş kabilinden verildi"

Helikopterden cihazların sökülmesine değgin çirkin askerlerin avukatlığını, örgüte değgin avukat Mustafa A'nın yapması emirini Turan C'nin verdiğini şimdi sonradan öğrendiğini aktaran Kamil B, şöyleki konuştu:

"Bu mevzuyu müzakere etmek neredeyse doğrudan Malatya'ya o devir FETÖ'nün Malatya cemiyetler imamı bulunan Turan C'nin yanına gittim. Turan C'ye Yazıcıoğlu soruşturmasında ismi sabık askerlerin örgütün Elazığ'daki avukatlarından Mustafa A'ya illet verildiğini, bana niçin bilim verilmediğini sordum. Çünkü ego bölgenin avukatlarından sorumlu imamıyım. Böyle ehemmiyetli beraberinde soruşturma dosyası koltuk illet bilim verilmediğine aksülamel gösterdim. Turan C. de bana hitaben 'Bu askerlere beraberinde avukat görevlendirilmesi emirinin fevk dozaj beraberinde askeri sırdaş kabilinden namına verildiğini' söyledi. Bu askeri sırdaş imam, Turan C'ye başta soruşturma dosyasını tanınmayan, aşırı ismen ön plana çıkmamış, teşekkül içinden beraberinde avukata verilmesini istediğini söylemiş. Turan C. de bu askeri sırdaş imama 'Bizde hakeza aşırı tanınmadık ön plana çıkmamış beraberinde avukatın olmadığını, genel anlamda teşekkül avukatlarının tanındığını ve bilindiğini' söylemiş. Ancak askeri sırdaş mortocu bu durumun başağrısı oluşturmadığını, Turan C'nin akıllıca görmüş bulunduğu teşekkül içinden beraberinde avukatın yapabileceğini söylemiş. Turan da bunun üzerinde Mustafa A'ya bu rolü vermiş."

"Askerlerin teşekkül arasında olduklarını anladım"

Turan C'ye askeri sırdaş imamın direktifiyle bu davanın teşekkül mensuplarına verdirmesi dolayısıyla ve süreci namına aktarmamaları dolayısıyla kızdığını tabir fail Kamil B, şöyleki bitmeme etti:

"Bu emri verici fevk dozaj askeri sırdaş mortocu ile müzakere etmek istediğimi Turan'a söyledim. Turan da bu askeri sırdaş mortocu ile bağlantı kurdu, bu kişi beraberinde süre sonradan bizim bulunmuş olduğumuz belli Turan'ın bürosu sanarak hatırladığım ofise geldi. Bu şahsı evvela kez orada gördüm. teşekkül yapısını bildiğimden çevre askeri sırdaş imamın devreye girerek soruşturmada ismi sabık askerlere bizim örgütteki avukatlardan birisini istemesinden çevre ismi sabık askerlerin FETÖ/PDY arasında çalışkanlık yayınlayan kimseler bulunduğunu anladım. Yine de hakeza beraberinde soruşturmada ismi sabık askerlerin bizim avukatlarımız kabilinden savunmasının akla yatkın olmadığını, askeri sırdaş imama söyledim. Kendisi de bana kendileri açısından beraberinde başağrısı yapılanma etmeyeceğini, avukatın teşekkül arasında çalışkanlık gösteriyor olmasının kendi başlarınca beraberinde çevrili oluşturmadığını söyledi. Benim bu askeri mortocu ile görüşmem 10-15 dakika sürmüştür. Daha sonradan askeri sırdaş mortocu bulunduğumuz yerden ayrıldı. Turan bana bu mevzunun aşırı büyütülmemesi gerektiğini, herhangi beraberinde şeyin saydam olduğunu, alışılagelen avukat müvekkil birlikteliği olduğunu, Mustafa'nın bunun dünyalık karşılığı karşıcı beraberinde avukat şekilde değerlendirilmesi gerektiğini, arkadaşlara anlatmamızı onların bu işi büyütmemesini sağlamamızı söyledi."

Avukat-müvekkil birlikteliği bulunduğu yalanıyla tepkileri azaltmayı hedeflemişler

Kamil B, 2014 yılının april ayının sonuç haftası Elazığ'da bu mevzuyu müzakere etmek neredeyse güruh yaptıklarını belirterek, "Toplantıya ben, Turan C, Mehmet D, Halil K. katıldı. Toplantıya girmeden evvela dinleme ve izlemeye koltuk hazırlık gayeli cep telefonlarımızı kapatarak dışarıda bıraktık. Bu toplantıdan evvela Mehmet D. aşırı küskün ve tepkiliydi. Biz görüşmede işin ağız ağıza avukat müvekkil birlikteliği olduğunu, bunun dünyalık karşılığı yapıldığını, herhangi beraberinde şeyin saydam bulunduğu anlamında izah yaparak tepkili çevrelerin tepkisini onama etmek icap eder halinde değişmeyen aldık. Bu görüşmede ego Turan C. ile beraberce Turan'ın ofisinde askeri sırdaş imamla yapmış olduğumuz görüşmeyi de görüşmede öteki arkadaşlara anlattım. Bu hususi konuşma kısaca gayrisıhhi vakit 40 dakika denli sürmüştür. Daha sonradan Halil ve Turan'ı Malatya'ya bıraktıktan sonradan Gaziantep'e döndüm." bilgisini paylaştı.

Bu toplantıdan sonradan ABD'ye FETÖ elebaşını ziyarete gittiklerini tabir fail Kamil B, Yazıcıoğlu mevzusuyla alakadar beraberinde görüşmesinin olmadığını dile getirdi.

FETÖ sergerde mevzunun kapatılmasını istemiş

Türkiye'ye geldikten sonradan ise ayrışık görüşmeler yaptığını tabir fail Kamil B, şöyleki bitmeme etti:

"Türkiye'ye geldikten doğrudan beraberinde devir sonradan Malatya'ya uğrayarak Halil K. ile beraberce Turan C'yi yanıma alıp Elazığ'a tedricen Mehmet D. ile görüştük. Mehmet D. bana hitaben 'İzmir'de mevcut örgütün Türkiye imamı Barbaros K. ile görüştüğünü, onun da şimdi sonradan mevzuyu teşekkül elebaşına ilettiğini, Fetullah Gülen'in de teşekkül içre çalışkanlık yayınlayan beraberinde avukatın helikopter kazasında ismi sabık çirkin askerlerin dosyasını izleme etmesinin örgütü aşırı iri sıkıntıya sokacağını, bu hale aşırı kızdığını, mevzunun doğrudan kapatılması emirini Barbaros'a söylediğini, Barbaros'un da bu mevzuyu namına ilettiğini' söyledi. Mehmet D. de bana bu mevzuyu güneydoğu bölge imamı Mehmet K. ile görüşeceğini söyledi. Ben öğrendiğim bu vaziyeti Yıldırım harf Muhammet Emir Y'ye kakao-talk programı üstünden aktardım."

"Bana 'Bu işi tereyağından kıl çeker kabil hallettik' dedi"

Kamil B, şimdi sonradan kendisinin direktifiyle Mustafa A'nın askerlerin avukatlığını bıraktığını söyledi.

Yaklaşık ilkokul altı devir sonradan Mehmet D'nin Gaziantep'e geldiğini, bölge imamı Mehmet K, hakim-savcı bölge imamı Fevzi harf anlı şanlı Feyzullah G. ile güruh yaptıklarını özetleyen Kamil B, "Mehmet D. bana Muhsin Yazıcıoğlu dosyasının kapatılması mevzusunun savcılıkla görüşüldüğünü ve dosyanın kapatıldığını söyledi. 'Bu işi tereyağından kıl çeker kabil hallettik' dedi. Bu mevzunun detayını Mehmet D, Mehmet K. ve Feyzullah G. bilmektedir. Daha sonradan dosya kapatıldı, bu bap beraberinde şimdi görüşülmedi. Daha sonradan Mehmet D, Mustafa A'nın gailesiz olduğunu, temiz olduğunu, güvenilemeyeceğini, hakeza beraberinde davanın buna verilmemesi icap ettiğini ve bunun ABD'ye götürülmemesi gerektiği, FETÖ sergerde ile görüştürülmemesi icap ettiğini söyledi. Mehmet K'nin de bana hitaben 'Mehmet D. akla yatkın söylüyor, Mustafa A. mademki hakeza bir tanesi illet ABD'ye götürdünüz' sanarak sitem etti. Ben de namına 'Madem Mustafa A. emniyetli değil Elazığ'daki örgüte ilişik kurumların avukatlık vb. kabil işlerini izleme ettiriyorsunuz' sanarak söyledim. Sonra alışılagelen konulardan konuştuk. Mehmet D. ayrımsız devir gene yanımızdan ayrılarak gitti." halinde bilim verdi.

İlerleyen süreçte 2020 yılının evvela aylarında Abdullah Ö'nün ifadesinin basına yansıması üzerinde ABD'de mevcut Yıldırım harf anlı şanlı Muhammet Emir Y. ile mesajlaştığını ve namına Abdullah Ö'nün ki bulunduğunu sorduğunu tamlayan Kamil B, kendisinin de 2014'lü zamanlarda Elazığ avukatlar imamı bulunduğunu dediğini tabir etti.

Kamil B, örgütün dağılması düşüncesince bildiklerini ve Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberce ilkokul ferdin yaşamını kaybetmiş bulunduğu vakayla alakadar soruşturma kapsamında bildiklerini anlattığını belirterek, "Bu teşekkül banko bambaşka devletler kabilinden ülkemizin itimat ve geçim ortamını darmadağın etmek düşüncesince makbul taşeron beraberinde örgüttür." ifadelerini kullandı.

Olayla alakadar süreç

Ümraniye'de 30 Aralık'ta ayrımsız binadaki 2 göze evine planlı operasyonda ByLock kullanıcısı örgütün neymiş avukatlardan sorumlu sırdaş imamı Kamil B. ve öğretmenler sorumlusu Eşref Ü. ile teşekkül üyeliğinden aranan eş gözaltına alınmıştı.

Bu arada, 25 Mart 2009'da sakıt helikopterden GPS cihazlarının sökülmesiyle alakadar yargılanan emektar kaymakam Davut Uçum ile emektar gedikli Aydın Özsıcak, FETÖ'nün çarpış girişiminde Cumhurbaşkanına suikast girişiminde toprak almış ve yargılandıkları davada da mahkum olmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1